FTX hacklendi mi? Son günlerde yaşanan krizin ana nedeni olan FTX’ten kötü haberler gelmeye devam ediyor. Yöneticiler, FTX kripto borsasının saldırıya uğradığını ve cüzdanlardan yüz milyonlarca doların aktarıldığını itiraf etti.

Bahama merkezli kripto para borsası FTX, saldırıya uğradığını duyurdu ve bir Coindesk raporuna göre kullanıcılara gelecekteki güncellemeleri yüklememelerini ve tüm FTX uygulamalarını silmelerini tavsiye ediyor. Rapora göre, şirketin saldırıya uğradığını kabul etmesinin ardından Cuma günü iflas eden FTX’in cüzdanlarından 600 milyon dolardan fazla kripto para biriminin aktarıldığı bildirildi. Konunun başlama noktası olan Telegram sohbet yöneticisinin mesajıysa şu şekilde:

“FTX saldırıya uğradı. FTX uygulamaları kötü amaçlı yazılımlardır. Telefonunuzdan kaldırın. Sohbet açık. Truva atı indirebileceği için FTX sitesine gitmeyin.”

Rapor, FTX Baş Hukuk Müşaviri Ryne Miller tarafından gönderildi. Miller, “FTX bakiyelerinin borsalarda konsolidasyonu ile ilgili cüzdan hareketlerindeki düzensizlikleri araştırdığını” tweetledi.

Başka bir tweet’te Bay Miller şunları yazdı: “Bölüm 11 iflasını takiben, FTX US ve FTX [dot] com, tüm dijital varlıkları soğuk depoya taşımak için ihtiyati tedbirler başlattı. Bu gece süreci hızlandırıyoruz ve yetkisiz işlemlerin izlenmesinden kaynaklanan hasarı en aza indiriyoruz. ”

Henüz FTX yönetimi tarafından resmi olarak ele alınmayan hamleler, şirketin kullanıcı fonlarında milyarlarca dolar kaybettikten sonra resmi olarak Bölüm 11 iflas koruması için başvurduğu gün gerçekleşti.

Elon Musk, FTX çökmesi ve hack olayı hakkında da yorum yaptı. Kişisel Twitter hesabına, FTX kazasının ve soygunun Twitter’da gerçek zamanlı olarak izlendiğini yazdı.

Bu arada, düzenleyiciler, zor durumdaki kripto para borsası FTX’in bazı varlıklarını dondurdu ve sektördeki meslektaşları, şirketin kötüleşen ödeme gücü sorunları ve CEO’su Sam Bankman-Fried’in artan incelemesi arasında kayıpları sınırlamak için Cuma günü çalışmalara başladı. En büyük kripto borsalarından biri olan FTX sırasında başlayan bir haftalık destan ve ezeli rakibi Binance’deki başarısız bir devralma anlaşması, zaten mücadele eden Bitcoin ve diğer tokenleri sarsmış durumda.

Bir kaynak Perşembe günü yaptığı açıklamada, FTX’in yatırımcılardan ve rakiplerinden yaklaşık 9,4 milyar dolar toplamaya çalıştığını, borsa bir müşteri çekme telaşından sonra kendini kurtarmak için acele ettiğini söyledi. Bitcoin Cuma günü yüzde 4 düşerek 16.858 dolara geriledi ve bu ay kayıplarını toplam yüzde 17’ye çıkardı. FTX yerel token birimi FTT, aylık %89 kayıp yaşadı ve bugün de %27 düşerek 2,7 dolara geriledi.