Mekanik klavyeler hoş hissiyata sahip olsa da bazen çok ses can sıkıcı olabiliyor. Peki mekanik klavye gürültüsü nasıl azaltılır. 5 basit öneri ile karşınızdayız.

Mekanik klavye gürültüsünü azaltmak için öneriler

Sorulan en popüler sorulardan biri “Mekanik klavyemin sesini nasıl azaltabilirim?” sorusudur. Bazı insanlar “tıkırtılı” bir klavyenin sesini severken, diğerleri bunu dikkat dağıtıcı ve hatta sinir bozucu buluyor. Eğer ikinci gruptaysanız endişelenmeyin, mekanik klavyenizin sesini azaltmak için yapabileceğiniz birkaç basit şey var.

O-ring kullanın

Klavye gürültüsünü azaltmanın en kolay ve etkili yollarından biri tuşlara O-ring takmaktır. O-ringler her bir tuşun gövdesinin etrafına oturan küçük kauçuk halkalardır ve tuş sesini azaltmak için bir amortisör görevi görürler. Ucuzdurlar, montajları kolaydır ve klavyenizin gürültü seviyesinde büyük bir fark yaratabilirler.

Bir sönümleme matı kullanın

Klavye gürültüsünü azaltmanın bir başka basit yolu da sönümleyici mat kullanmaktır. Sönümleme matı, tuş vuruşlarının sesini emmek için klavyenizin altına yerleştirdiğiniz bir parça kauçuk veya köpüktür. O-ringler kadar etkili değildirler, ancak takılması çok daha kolaydır ve yine de hiç yoktan iyidirler.

Daha sessiz bir switch kullanın

Klavyenizin gürültüsünü azaltma konusunda gerçekten ciddiyseniz, daha sessiz switch türüne geçmeyi düşünebilirsiniz. Birkaç farklı mekanik switch türü vardır ve bazıları doğal olarak diğerlerinden daha gürültülüdür. Örneğin, Cherry MX Blue anahtarlar özellikle “tıkırtılı” olmalarıyla bilinirken, Brown’lar biraz daha sessizdir. Hangi anahtarların sizin için doğru olduğundan emin değilseniz, Mekanik switch kılavuzlarına göz atabilirsiniz.

Bir klavye kılıfı kullanın

Klavye gürültüsünü azaltmanın bir başka yolu da klavye kılıfı kullanmaktır. Klavye kılıfı, klavyenizin üzerine oturan bir kumaş parçasıdır ve tuş vuruşlarının sesini boğmaya yardımcı olur. Klavye kılıfları O-ringler veya sönümleyici paspaslar kadar etkili değildir, ancak takılması çok daha kolaydır ve yine de hiç yoktan iyidirler

Klavyenizi temizleyin

Bir dizüstü bilgisayar klavyesinden bahsettiğinizi varsayarsak, ilk adım bilgisayarınızı kapatmak ve güç kablosunu çıkarmaktır. Ardından, dizüstü bilgisayarınızı ters çevirin ve klavyeyi yerinde tutan vidaları çıkarın. Vidalar söküldüğünde, klavyeyi dizüstü bilgisayardan dikkatlice kaldırabilmeniz gerekir.

Artık klavye açıkta olduğuna göre temizleme işlemine başlayabilirsiniz. Klavyenin içinde biriken toz veya kalıntıları dışarı üflemek için bir kutu basınçlı hava kullanarak başlayın. Ulaşılması zor alanlara ulaşmak için hava kutusunu tuşların arasına doğru tuttuğunuzdan emin olun.

Toz temizlendikten sonra, tuşların kendisini temizlemeye başlayabilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, izopropil alkole batırılmış bir pamuklu çubuk kullanmaktır. Temizlenene kadar pamuklu çubuğu her bir tuşun üzerine hafifçe sürün. Tuşları temizlemek için yumuşak bir sabun ve su solüsyonu da kullanabilirsiniz, ancak klavyeyi tekrar bir araya getirmeden önce tamamen kuruladığınızdan emin olun.

Tuşlar temizlendikten sonra artık klavyenin kendisine geçebilirsiniz. Tuş yuvalarının içine su girmemesine dikkat ederek klavyenin yüzeyini silmek için nemli bir bez kullanın. Klavye temizlendikten sonra, tuşları tekrar takmadan ve dizüstü bilgisayarınızı yeniden monte etmeden önce tamamen kurumasını bekleyin.

Çok Tozlanan Bilgisayar Kasasına Çözüm Önerileri