VPN, internet gibi genel bir ağa veya bir hizmet sağlayıcıya ait özel bir ağa bağlandığınızda güvenli bir ağ bağlantısı oluşturmaya yardımcı olan bir ağ teknolojisi olan sanal özel ağdır.

Büyük şirketler, eğitim kurumları ve devlet kurumları, uzak kullanıcıları kendi özel ağlarına güvenli bir şekilde bağlamak için VPN teknolojisini kullanır. Basitçe söylemek gerekirse, bilgisayar korsanlarının, ağ hizmeti sağlayıcılarının (ISS’ler) ve veri hırsızlarının meraklı gözlerinden kaçınmak için çevrimiçi dünyada gizliliğimizi korumak için bir VPN kullanıyoruz. Ancak bir VPN’in internet bağlantınızı yavaşlattığını hiç düşündünüz mü?

VPN internet bağlantınızı yavaşlatabilir

Her şeyden önce, bazı güvenilmez sağlayıcılar genellikle aksini iddia etse de, bir VPN’nin internet bağlantınızı az ya da çok yavaşlatacağı onaylanmalıdır. Ancak asıl soru, VPN’nin internet bağlantısını neden yavaşlattığı ve sorunu çözmenin bir yolu olup olmadığıdır. Bazı VPN sağlayıcıları, hizmetlerinin internet hızını artırabileceğinin reklamını yapar, ancak bunun tersi doğrudur. Bir VPN her zaman internet bağlantı hızında aşağı yukarı bir düşüşe neden olur. Bir VPN’in hızlı olduğu söylendiğinde, internet hızının rakiplerine göre daha az düşmesine neden olduğu anlamına gelir. Bir VPN’nin bağlantınızı yavaşlatmasının aşağıdaki gibi azalan sırada listelenen üç ana nedeni vardır.

VPN sunucusuna uzaklık

VPN kullanırken internet hızınızı etkileyen en büyük sorun VPN sunucusu ile aranızdaki uzaklıktır. Uzaklık arttıkça hız kaybı da artar. Örneğin, İstanbul’daysanız, Berlin’deki bir sunucu İzmir’deki bir sunucudan daha az hız almanıza neden olacaktır. Bu, yurtdışındaki sunuculara bağlandığınız durumdan farklıdır. Veri iletimi öncelikle fizik yasalarına tabidir. İnternette gezinirken, sözde veri paketleri gönderip alırsınız ve bunların sizden ve size, hedef sunucuya gitmeleri gerekir. Veri yolu ne kadar uzun süre seyahat ederse, alım ve yanıt arasındaki gecikme o kadar büyük olur.

Sunucu aşırı yüklenmesi

Bir VPN’i yavaşlatan bir diğer önemli faktör, bağlandığınız sunucudaki yüklenmedir. Bir sunucu yalnızca belirli bir miktarda trafiği işleyebilir. Bu sınıra ne kadar yakınsanız, hız kaybı o kadar büyük olacaktır. Bu nedenle, yalnızca birkaç kilometre uzaklıktaki ancak kapasitesi düşük bir sunucuya bağlanırsanız, yurt dışında bulunan ancak şu anda çalışan bir sunucuya bağlandığınızdan daha yavaş bir bağlantı hızı yaşayabilirsiniz. Üç faktörden en çok etkilenenler VPN sağlayıcılarının kendileridir. İyi bir servis sağlayıcı, kullanıcıların yavaş sunucu aşırı yüklemesi yaşamaması için altyapılarının kalitesini artırmaya yatırım yapacaktır.

Şifreleme ve protokol

VPN hızını etkileyen son faktör, kullanılan protokol ve şifrelemedir. Mesafe ve sunucu yük durumu kadar önemli olmasa da bağlantı hızında büyük rol oynuyor. Bunun nedeni, bir VPN kullandığınızda, bilgilerinizi “VPN tüneli” adı verilen yolla gönderiyor olmanızdır. Veri paketleri gönderilmeden önce şifrelenir ve hedeflerine ulaştıklarında şifreleri çözülür. Bu süreç zaman alır, prensipte oldukça hızlıdır, ancak diğer faktörlerle birlikte toplam boşa harcanan zaman artabilir.

Daha karmaşık şifreleme, kod çözme gibi daha uzun sürer. Kullanılan protokol aynı etkiye sahiptir. Bunun nedeni kısmen VPN protokolünün şifreleme düzeyini belirlemesidir, ama aynı zamanda bazı protokollerin diğerlerinden daha hızlı olmasıdır. Örneğin, IKEv2, OpenVPN’den daha hızlıdır ancak bazı güvenlik sorunları vardır.

VPN bağlantısı nasıl hızlandırılır?

Yukarıdaki faktörlerden, VPN bağlantısını hızlandırmanın yollarını da bulabiliriz. Aşağıdaki ipuçlarının tümü herkes için uygun değildir, ancak orta düzeyde kullanımda bile gözle görülür bir gelişme yaşatabilir.

Yakındaki bir sunucuyu seçin

En kolay yol size en yakın sunucuyu kullanmaktır. Bu sayede bağlantı hızında önemli bir gelişme görebilirsiniz.

Protokolü değiştirin

Önemli bir etkiye sahip olan ikinci yöntem, protokolü değiştirmektir. Örneğin, bağlantınız çok yavaşsa, TCP’yi UDP’ye değiştirmek onu önemli ölçüde hızlandırabilir ve hatta güvenlik büyük bir endişe kaynağı değilse OpenVPN yerine IKEv2 kullanmak iyi bir fikirdir. Ancak, bu noktada protokol ayarlarını kurcalamak sizi bir güvenlik riskine maruz bırakabilir.

İyi bir VPN sağlayıcısı seçin

Son olarak, kullandığınız sağlayıcının sunucu kalitesinin çok iyi olmaması da hızı yavaşlatabilir. Popüler ve büyük VPN servis sağlayıcıları da genellikle yüksek kaliteli sunuculara sahiptir. Bu da daha hızlı bağlantılar sağlamanıza yardımcı olacaktır.