God of War Ragnarok için fps ve donma sorunu gibi istenmeyecek şeyler yaşanabiliyor. Düzgün çalışmayan bir yüksek kare hızı modunda God of War Ragnarok’u oynamak, GoW hayranlarının oyun zevkine balta vurmaktadır. Neyse ki, bunun kolay bir çözüm var. GoW Ragnarok yüksek kare hızı modunun çalışmamasını nasıl düzelteceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Ayrıca God of War Ragnarok FPS ve donma gibi sorunların da çözümüne yazımızda yer vereceğiz.

GoW Ragnarok donma ve takılma sorunu

God of War Ragnarok, PS5’te oynamak için dört yol sunar. PS4 sürümünü kendim kontrol etmemiş olsam da, PS4 veya PS4 Pro’da oynamanıza bağlı olarak mevcut seçenekleri açıklayabilirim.

God of War Ragnarok’un PS5 seçenekler menüsünün “Grafik ve Kamera” bölümünde, görsellerinizi ve performansınızı ayarlamak için bir araya gelen iki ayar bulacaksınız. Bunlardan ilki grafik modudur: “Performansa öncelik verin” (daha keskin görüntülere göre daha yüksek kare hızına öncelik verir) veya “Çözünürlüğe öncelik verin” (daha keskin görüntülere daha yüksek kare hızına öncelik verir). İkincisi, kapatılabilen veya açılabilen yüksek kare hızı modudur (HFR). Bu ikinci ayar yalnızca PS5’iniz 120 Hz’de 4K’yı destekleyen ve HDMI 2.1 bağlantı noktası gerektiren bir ekrana bağlıysa kullanılabilir. God of War Ragnarok’un lansman sırasında desteklediği bir başka HDMI 2.1 özelliği de değişken yenileme hızıdır (VRR). Oyunun ayarlarında her yerde bahsediliyor, ancak bir PlayStation sözcüsü, PS5’in sistem ayarlarında VRR’yi etkinleştirirseniz ve onu destekleyen bir TV’de oynarsanız bunun çalışacağını doğruladı. Ve daha sonra açıklayacağımız gibi, VRR, God of War Ragnarok’u oynamanın en iyi yollarını sağlamak için her şeyin ötesine geçiyor.

Ayrıca Sony’den bu seçeneklerin her birinin neler sağladığına ilişkin ayrıntılar soruldu. Şimdilik HFR ve VRR’yi bir kenara bırakalım çünkü işler biraz karmaşık (ve izleyicilerin önemli bir kısmı muhtemelen henüz bir HDMI 2.1 TV’ye geçmedi).

İşte tüm ayrıntılar, bir PlayStation temsilcisinin izniyle. God of War Ragnarok’un varsayılan grafik modu olan performans, 60 fps’lik kilitli bir kare hızında çalışır ve bunu korumak için minimum 1440p ve maksimum 2160p ile dinamik çözünürlük ölçekleme kullanır. Bu arada, maksimum çözünürlük ayarı, kilitli 30 fps’de yerel 4K (aka 2160p) sunar.

GoW Ragnarok yüksek kare hızı modunun çalışmaması sorunu çözümü

God of War Ragnarok yüksek kare hızı modunun çalışmamasını düzeltmek için oyuncular şunları yapmalıdır:

  • HDMI 2.1 uyumlu bir bağlantı noktası aracılığıyla PS5’inize bağlı bir 4K TV’ye sahip olun. PS5’inizi TV’nize bağlamak için bir HDMI 2.1 kablosu kullanın.
  • PS5 Sistem Ayarları’na gidin ve “120Hz Çıkışı Etkinleştir” seçeneğini değiştirin.
  • Ayarlar; Görüntü ve Video; Video Çıkışı; “120 Hz Çıkışı Etkinleştir“i seçin ve “Otomatik” olarak ayarlayın.
  • Ayrıca PS5 Sistem Ayarları’na gidin ve VRR’yi etkinleştirin. Ayarlar; Görüntü ve Video; Video Çıkışı; “VRR“yi seçin ve “Otomatik” olarak ayarlayın.
  • God of War Ragnarok’u yeniden başlatın ve yüksek kare hızı modunu etkinleştirin.
  • 60 FPS ve üzerini hedefleyen kilidi açılmış bir kare hızıyla 1440p’de çalışan God of War Ragnarok’un keyfini çıkarın.
  • Uyumlu bir TV’si veya kablosu olmayanlar için, God of War Ragnarok,”Performans” grafik modunu seçerek 60 FPS hedefiyle 1440p-2160p’de çalışabilir.

PS5 çözünürlük veya performans modu: Hangisi daha iyi?

PS5’teki God of War Ragnarok’ta performansın varsayılan grafik modu olmasının bir nedeni var: Bir çok inceleyen kişi oyunun bir kopyasına sahip ve çoğunlukla performans modunu kullanıyorlar. Bunun gibi bir aksiyon oyununda, saniyede 60 karelik kilitli kare hızı, saldırı ve tepki düzgünlüğü açısından yadsınamaz avantajlar sunuyor. Konsol sahipleri bu deneyimden uzun süredir yoksundur; Aksiyon oyunları kilitlenmemiş bir kare hızında çalıştırıldığında bile, genellikle 60 fps’ye güvenilir bir şekilde ulaşmak için çok zorlanırlar. Bu, nihayet bu nesil konsollarda daha yaygındır ve daha da önemlisi, performans modu, örneğin Horizon Forbidden West’in ilk sürümünün aksine, ödün vermeyen bir God of War Ragnarok deneyimidir.

god of war performans karşılaştırması

Yerel 4K’dan 1440p’nin altına düşen çözünürlükteki performans modundaki bir karşılaştırma. Bu, God of War Ragnarok’un çözünürlük modunda olduğu kadar harika göründüğü için kolay bir sonuç olacaktır. Bu, oyunun 4K altı çözünürlükleri 4K’ya yükseltmek için kullandığı Sony Santa Monica’nın benzersiz geçici yeniden örnekleme algoritması sayesindedir. Buradaki ekran görüntülerini karşılaştırarak görebileceğiniz gibi, görüntüleri büyüteçle incelemediğiniz sürece performans modu ile çözünürlük arasındaki farkı söylemek zor; 65-inç bir televizyonda yaklaşık 5 metre izleme uzaklığımda aradaki farkı zar zor anlayabiliyorduk.