Kripto para birimleri genelde yatırımcıları ayırmaktadır, ancak Shiba Inu bu noktada farklıdır. Eleştirmenler yine de buna pompala ve boşalt diyor ve pratikte işe yaramaz olduğunu söylüyor. Öte yandan sosyal ağlarda tanıtımını yapmayı seven bir çok destekçisi var ve 2021 yılının en başarılı yatırımlarından birisiydi.

Shiba Inu’nun büyümesi için hala yer var mı? Bir kripto para birimi ile her şey mümkündür, ancak satın alma işleminizi düşünürken dikkatli olmanız gerekir.

indir 1 Kripto para birimleri genelde yatırımcıları ayırmaktadır, ancak Shiba Inu bu noktada farklıdır. Eleştirmenler yine de buna pompala ve boşalt diyor ve pratikte işe yaramaz olduğunu söylüyor. Öte yandan sosyal ağlarda tanıtımını yapmayı seven bir çok destekçisi var ve 2021 yılının en başarılı yatırımlarından birisiydi.
Kaynak: GETTY IMAGES

Shiba Inu nedir?


Shiba Inu, Ryoshi adlı anonim bir kurucu tarafından başlatılan bir meme kripto para birimi belirtecidir. Dogecoin gibi (DOGE), Shiba Inu köpeğini içeren Doge’nin espirisine dayanmaktadır. Hatta kendisine “dogecoin katili” diyor.

Shiba Inu için bir beyaz kağıt (“woofpaper” olarak adlandırılır), bunu bir topluluk kripto para birimi projesi olarak tanımlar. Bu, “ShibArmy” olarak bilinen merkezi olmayan Shiba Inu topluluğunun kripto para biriminden ve gelişiminden sorumlu olduğu anlamına gelir.

Bu kripto para birimleri dünyasında benzersiz değil. Merkezi olmayan topluluklardan geçen başka kripto para birimleri de var, bu nedenle Shiba Inu’nun teknik incelemesi bunu devrimci bir fikir olarak adlandırsa da, diğer projelerin yaptıklarından farklı değil.

Shiba Inu ilk olarak dogecoin’e alternatif olarak bilinse de önemli bir fark yaratıyor. Shiba Inu, akıllı sözleşmeler yapmasına izin veren Ethereum blok zinciri (CRYPTO: ETH) üzerine inşa edilmiştir. Akıllı sözleşmeler aracılığıyla Shiba Inu, merkezi olmayan uygulamalar üzerinde çalışabilir. Dogecoin bu yeteneğe sahip değildir, bu nedenle yapabilecekleri daha sınırlıdır.

Shiba Inu’nun kısa bir tarihi


Shiba Inu, Ağustos 2020’de toplam 1 katrilyon jetonluk bir teklifle oluşturuldu. Shiba Inu tarihindeki ilk büyük an, kurucusunun teslimatın yarısını kurucu ortak Etherea Vitalik Buterin’e gönderdiği Mayıs 2021’de geldi. Bu, yaygın olarak, daha popüler kripto para biriminin başarısı üzerine inşa edilecek bir reklam hilesi olarak kabul edilir. Ryoshi’nin gizemli ifadesi, “zayıf noktası olmayan beden yoktur” şeklindedir.

Buterin sonunda jetonların %10’unu dağıttı ve kalan %90’ı yaktı (yok etti). Sonuç olarak, Shiba Inu şu anda yaklaşık 549 trilyon token dolaşım arzına sahip.

Shiba Inu, Temmuz 2021’de kendi merkezi olmayan borsası ShibaSwap’ı başlattı. Kasım ayında, bir kripto para projesi oluşturmak için David Folk (Activision’da teknolojiden sorumlu eski başkan yardımcısı) ile birlikte çalıştı. Değer açısından, Shiba Inu 2021, 0.00000000119 dolarlık bir fiyat etiketi ile başladı. O yıl 0,00008845 dolarla zirve yaptı. Bu kadar küçük sayıları karşılaştırmak zor, ancak bunu bulmanın çok daha hızlı bir yolu, fiyatın Ekim 2021’de %74.000.000’den fazla artmasıdır. Ardından büyük bir başarısızlık yaşandı, miktar %75’ten fazla yavaşladığında bir düşüş oldu.

Shiba Inu nasıl kullanılır?


Shiba Inu başlangıçta dijital bir para birimi olarak tasarlandı. O zamandan beri, Shiba Inu ekosistemini inşa etmek amacıyla merkezi olmayan bir kripto borsası başlattı. İşte Shiba Inu’nun mevcut ekipmanına daha yakından bir bakış.

SHIB Kripto Para


Shiba Inu, dijital eşler arası ödemeler için veya onu alan şirketler için bir ödeme aracı olarak kullanılabilir. Ancak bu konuda diğer kripto para birimlerine göre herhangi bir rekabet avantajı sunmamakta ve bir ödeme yöntemi olarak yaygın olarak kabul görmemektedir.

2022’nin başında 600’den fazla şirket Shiba Inu’yu kabul etmişti. Karşılaştırıldığında, 7.500’den fazla şirket şu anda Bitcoin pazar liderini (Kripto: BTC) benimsemiştir.

Merkezi olmayan kripto para borsası


Temmuz 2021’de Shiba Inu ekibi, merkezi olmayan kripto borsası (DEX), ShibaSwap’ı piyasaya sürdü. DEX’ler, merkezi bir yönetim organı olmayan kripto borsalarıdır. Bunlar, merkezi olmayan finans (DeFi) olarak bilinen, bankalara veya diğer finansal kurumlara ihtiyaç duymayan geleneksel finansal hizmetlerin bir parçasıdır.

ShibaSwap ve diğer DEX, tüccarların bir hesap açmak veya kişisel bilgi sağlamak zorunda kalmadan doğrudan blok zinciri cüzdanlarından bir kripto para birimini başka bir kripto parayla değiştirmesine izin verir. ShibaSwap, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edildiğinden, ERC-20 jetonları arasında ticaret sunar; bu, jetonların bu özel blok zinciri üzerine inşa edildiği anlamına gelir.

Kullanıcılar ayrıca kripto paralarını borsa likidite fonlarına yerleştirebilir (ekleyebilir) ve borsada kullanabilirler. Karşılığında, kullanıcılar stake ettikleri tokenler için kripto ödülleri alırlar.

ShibaSwap tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış iki jeton vardır:

Bone ShibaSwap (Kripto: BONE), ShibaSwap’ı yönetmek için bir belirteçtir. Sahipler ShibaSwap değişikliklerini önerebilir ve oylayabilir. BONE, kripto grevi için de kullanılır çünkü sahipleri daha fazlasını elde etmek için kullanabilir.
Doge Killer (Kripto: LEASH), orijinal olarak Dogecoin’lerin fiyatını 1: 1.000 oranında izlemek için oluşturulmuş bir tokendir. Artık bu amaçla olmasa da ShibaSwap yatırımcıları için bir değer deposu olarak kullanılmaktadır.


NFT


ShibaSwap ayrıca işlevsel olmayan belirteçler (NFT) için bir pazar sağlar. NFT’lere Shiba Inu köpeklerinin piksel karikatürleri olan Shiboshi denir ve hepsi kendine özgü özelliklere sahiptir. Ayrıca Shiba Inu ekibi, bu karakterlerin kullanacağı Shiboshi oyununu da geliştiriyor.

Shiba Inu nasıl satın alınır


Shiba Inu’ya yatırım yapmak istiyorsanız, önde gelen birçok kripto para borsasında satın alabilirsiniz. Shiba Inu’yu satın alabileceğiniz bazı popüler yerler:

Coinbase Global, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük kripto para borsasıdır. Eylül 2021’de Shiba Inu listelemeye başladı.
Gemini, Shiba Inu’nun ilk olarak Kasım 2021’de listelendiği, kullanıcı dostu bir kripto para borsasıdır.
Binance, dünyanın en büyük kripto borsalarından biridir ve uluslararası ve Amerikan platformuna sahiptir. Shiba Inu uluslararası platformuna Mayıs 2021’de, Amerikan platformu ise Kasım 2021’de Shiba Inu’yu ekledi.


2022’de Shiba Inu’ya yatırım yapmalı mısınız?


Shiba Inu, diğer rakiplerine göre çok daha yüksek riskli bir yatırımdır. İlk alıcılar ciddi paralar kazanmış olabilir, ancak bu başarı teknik avantajlara değil, esas olarak yutturmacaya dayanıyordu. Daha karlı bir kripto para birimine veya daha uzun bir değere sahip kripto para birimi hisselerine sahip olmak daha iyidir. Sorun şu ki Shiba Inu’nun yaptığı birçok şeyde rakipleri daha iyidir. Shiba Inu bir para birimi olarak kullanılabilir, ancak Ethereum üzerine kurulduğu için genellikle yavaş işlem süreleri ve yüksek ücretleri vardır. Solana gibi diğer kripto para birimleri daha hızlı ve daha ucuz işlemler sunar.

ShibaSwap, Shiba Inu için hala kullanılmaktadır, ancak geniş bir pazarda bulunmaktadır. Uniswap ve PancakeSwap dahil olmak üzere halihazırda birçok DEX ve platform ShibaSwap’tan daha büyüktür. Meme paraları ve meme yatırımları bazen parlar, ancak başarıları nadiren uzun sürer. Bu yüzden de yatırımlarda dikkatli olunmalıdır.