Son dönemlerde popülerliği artsa da Bitcoin satın alırken dikkat edilmesi gerekenler olduğunu unutmamak gerekiyor. Aksi bir taktirde yatırım yapayım derken elinizdeki birikimden de olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için sizlere vereceğimiz önerileri dikkate almanızı ve bu doğrultuda yatırım yapmanızı tavsiye ederiz.

1- Güvenilir Borsalarda İşlem Yapın

Bitcoin satın alırken dikkat edilmesi gerekenler nedir diye düşünüyorsanız en çok düşünülmesi gereken hususun bu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Güvenilir borsalarda işlem yapmak sizin ilk ve en büyük güvenlik önleminizdir. Sizlere tavsiyem ise aşağıdaki kripto para borsalarıdır;

  • Binance
  • Bitpanda
  • Coinbase

Yukarıda saymış olduğum kripto para borsaları bu alanda uzun yıllardır faaliyet göstermektedir. Bu süreçte kullanıcılarına başarılı bir şekilde hizmet veren firmalar sayesinde güvenle alım-satım yapabilirsiniz. Ayrıca söz konusu firmalar Türkiye’den gelen kullanıcılarına da destek sunmakta. Bu sayede Türk banka hesaplarınıza kayıtlı kartlarınız ile sisteme kolayca para yükleyebilir ve Bitcoin satın alabilirsiniz.

2- Zamanlamaya Dikkat Edin

Yatırım amaçlı Bitcoin satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında zamanlama da önemli bir yer kaplamaktadır. Aksi bir taktirde yatırımlarınızı kısa sürede eritebilir ve büyük bir zarara uğrayabilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için ise zamanlamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Ancak bunun öncesinde yatırımı ne için yapacağınızı da aklınızda netleştirmelisiniz. Eğer uzun vadeli düşünüyorsanız Bitcoin’i herhangi bir günde almak sizin için çok fark yaratmayacaktır. Eğer bunun yerine kısa süreli işlemlerle kazanç elde etmek istiyorsanız zirve noktalarından almak büyük bir tehlike oluşturabilir. Sizler de piyasanın sakin olduğu bir günü gözlemleyip satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Zamanlama kavramı aslında sadece BTC için değil tüm kripto paralar için geçerlidir. Özellikle de son günlerde Elon Musk tarafından atılan Dogecoin paylaşımlarının ardından hareketlenen piyasalar büyük risk içeriyor. Tam da bu sektöre yeni atılmaya çalışan kişiler yükselişe aldanıp zirve noktalardan satın alım gerçekleştirebilmekte. Sizler de bu tarz durumlara karşı kendinizi güvene almak için doğru bir zamanda girmeye dikkat etmelisiniz.

Bitcoin Alıp Uzun Süre Bekletmek Mantıklı Mı?

3- Yatırım Fikirlerine Aldırış Etmeyin

Bitcoin satın alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de yatırım fikirlerine aldanıp hareket etmemektir. Birisine yatırım tavsiyesi vermek yasal olarak da büyük sorunlara yol açabileceği gibi yatırım tavsiyesine uyup hareket etmek de sizi zor duruma sokabilir. Bu yüzden de özellikle internet üzerinde forum ve benzeri platformlarda görmüş olduğunuz yatırım fikirlerine kesinlikle aldırış etmemelisiniz. Aksi taktirde yatırımlarınız kısa sürede sekteye uğrayabilir.