Telegram’ı kullanma nedeniniz ne olursa olsun, güçlü bir mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp ve SMS’e harika bir alternatif sağlar ve özellikle arkadaşlarınızı katılmaya ikna edebiliyorsanız Telegram’ı kullanmaya değer. Ancak, henüz standartların dışında işlem yapmadıysanız, en iyi Telegram özelliklerinin birçoğunu görmemiş olabilirsiniz. Aşağıda, şimdiye kadar kaçırmış olabileceğiniz daha az bilinen bazı Telegram işlevlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

1. Telefon numaralarını aktarın veya başka bir numara ekleyin

Telefon numaranızı değiştirmeniz gerekiyor, ancak tüm kişilerinizi ve diğer bilgileri yeni numaraya aktarmaktan mı korkuyorsunuz? Çok fazla iş olsa da, Telegram hepsini sizin için yapacak. Hesabınızla ilişkili telefon numarasını, aramaları veya kişileri kaybetmeden kolayca değiştirebilirsiniz.

Telegram’da kullandığınız numarayı değiştirmek için Ayarlar’ı açın (Android’de sol menüde bulunur). iPhone’da sonraki menüde sağ üst köşedeki Düzenle’ye dokunun. Bu adım Android’de gerekli değildir.

Telegram Numara Degistirme Telegram’ı kullanma nedeniniz ne olursa olsun, güçlü bir mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp ve SMS’e harika bir alternatif sağlar ve özellikle arkadaşlarınızı katılmaya ikna edebiliyorsanız Telegram’ı kullanmaya değer. Ancak, henüz standartların dışında işlem yapmadıysanız, en iyi Telegram özelliklerinin birçoğunu görmemiş olabilirsiniz. Aşağıda, şimdiye kadar kaçırmış olabileceğiniz daha az bilinen bazı Telegram işlevlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Ardından numarayı değiştir butonunu seçin ve talimatları izleyin. Bu, tüm mesajları, istemcileri ve medyayı yeni cep numaranıza aktaracaktır. Ayrıca Telegram, yeni numaranızı tüm kişilerinizin rehberine otomatik olarak ekleyecektir.

Geçiş yapmak yerine ikinci bir numara eklemek isterseniz, Telegram aynı anda birden fazla hesap kullanmanıza da olanak tanır. Android’de, sol kenar çubuğundaki iletişim bilgilerinizi tıklayın, hesap değiştiriciyi genişletin ve Hesap Ekle’yi seçin. Profil sayfasında iPhone’da Düzenle’ye dokunun ve Başka bir hesap ekle’yi seçin.

Örneğin, başka bir mesajlaşma uygulaması kullanmak zorunda kalmadan kişisel ve profesyonel hayatınızı bir Telegram’dan ayırmak için kullanabilirsiniz.

2. Birden çok Telegram profil fotoğrafı yükleyin

Birçoğundan bahsetmişken, Telegram daha fazla profil fotoğrafı yüklemenize izin verir. En son fotoğraf kişilerinizin görebildiği bir profil fotoğrafı olsa da diğerleri fotoğraflarınızı kaydırarak görüntüleyebilir.

Yeni profil fotoğrafları yüklemek için Ayarlar’ı açın. Android’de sağ üstteki kamera simgesine dokunun. iPhone’daki Düzenle düğmesini tıklayın ve yeni fotoğrafı video olarak ayarla alanını seçin.

Telegram profil fotografi Telegram’ı kullanma nedeniniz ne olursa olsun, güçlü bir mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp ve SMS’e harika bir alternatif sağlar ve özellikle arkadaşlarınızı katılmaya ikna edebiliyorsanız Telegram’ı kullanmaya değer. Ancak, henüz standartların dışında işlem yapmadıysanız, en iyi Telegram özelliklerinin birçoğunu görmemiş olabilirsiniz. Aşağıda, şimdiye kadar kaçırmış olabileceğiniz daha az bilinen bazı Telegram işlevlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Yeni bir fotoğraf çekebilir, mevcut olanı yükleyebilir, web’de yeni bir fotoğraf arayabilir veya mevcut fotoğrafı silebilirsiniz. Daha önce yüklediğiniz her şeyi görmek için profil fotoğrafınız için buraya tıklayın. Onu çevirebilirsin; Eski fotoğrafı geçerli profil fotoğrafı olarak ayarlamak için menünün sağ üst köşesinde görünen (örneğin, Android’de üç nokta veya iPhone’da Düzenle) Ana fotoğraf olarak ayarla’ya dokunun.

3. Gizli Telegram sohbetlerini deneyin

Tüm Telegram sohbetleri istemci tarafından şifrelenirken, varsayılan sohbetler hala Telegram sunucularında saklanır. Bu, birden fazla cihazdaki mesajlara kolay erişim sağlar, ancak gizlilik endişelerine yol açabilir. Maksimum gizlilik için uçtan uca şifreleme ile gizli aramalar yapabilirsiniz. Telegram sunucularında saklanmaz, bu nedenle yalnızca belirli telefonunuzu kullanarak erişebilirsiniz. Bir taraf mesajı sildiğinde, her iki cihazda da kaybolur. Ve tüm medyalar için kendi kendini yok etme süresini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Android’de, sol menüyü kaydırın ve yeni bir tane başlatmak için Yeni Gizli Sohbet’i seçin. Konuşmayı iPhone’da açın, yukarıdaki kişinin adına dokunun, Diğer’i seçin ve ardından Gizli Konuşmayı Başlat’a dokunun.

4. Telegram teması ayarlayın


Telegram’daki rengi ve arka planı özelleştirebilirsiniz. İsterseniz, Telegramın tam olarak istediğiniz gibi olması için kendi temanızı belirleyebilirsiniz.
Bir temayı düzenlemek için Ayarlar> Android Sohbet Ayarları veya Ayarlar> iOS Görünümü’ne gidin. Burada metin boyutunu, balon renklerini, gece modu ayarlarını ve benzeri seçenekleri değiştirebilirsiniz. Sohbet Arka Planı’nı seçin ve gruplarınız için yeni bir duvar kağıdı ayarlayın.

Kendi temanızı oluşturmak için üç nokta (Android) düğmesine dokunun veya Sohbet Temaları’na (iOS) gidin ve Yeni Tema Oluştur’u seçin. Standart seçenekler istemiyorsanız, burada kendi görünümünüzü oluşturabilirsiniz.

Telegram Tema Telegram’ı kullanma nedeniniz ne olursa olsun, güçlü bir mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp ve SMS’e harika bir alternatif sağlar ve özellikle arkadaşlarınızı katılmaya ikna edebiliyorsanız Telegram’ı kullanmaya değer. Ancak, henüz standartların dışında işlem yapmadıysanız, en iyi Telegram özelliklerinin birçoğunu görmemiş olabilirsiniz. Aşağıda, şimdiye kadar kaçırmış olabileceğiniz daha az bilinen bazı Telegram işlevlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Daha da iyisi, bulut teknolojisi ile bağlantıyı kullanarak kendi temalarınızı paylaşabilirsiniz (veya başkaları tarafından oluşturulan temaları deneyebilirsiniz). Sahibi temayı güncellediğinde, bu bağlantı aracılığıyla onu kullanan herkes değişiklikleri görecektir. Bir temaya uzun tıklayın ve başkalarının kullanması için Paylaş’ı seçin.

Android kullanıcıları, daha fazla konu bulmak için Themes for Telegram uygulamasını ziyaret edebilir. Bir iPhone kullanıyorsanız, Telegram Temaları alt dizinine bakın.

5. Telegram robotlarını kullanın


Birçok iletişim uygulaması gibi Telegram da sohbet robotlarını içerir. Botlar kendilerine ve konuşmalarınıza faydalı özellikler ekleyebilir; hava durumundan oyuna kadar her şeyi kontrol edebilirler.
Telegram’da binlerce bot var. Bunları isteğinize göre bulabilir ve kullanmanız gereken en iyi Telegram robotlarını seçebilirsiniz.

6. Otomatik gece modunu etkinleştir

Açık ve koyu modları kullanmaktan hoşlanıyor musunuz? Telegramın otomatik gece işlevi vardır, bu nedenle uygulama geceleri dikkatinizi dağıtmaz.
Bunu kullanmak için Ayarlar> Sohbet Ayarları (Android) veya Ayarlar> Görünüm (iOS) bölümüne geri dönün. Otomatik Gece Modu’nu seçin ve nasıl çalışacağını seçin.

Telegram Gece Modu Telegram’ı kullanma nedeniniz ne olursa olsun, güçlü bir mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp ve SMS’e harika bir alternatif sağlar ve özellikle arkadaşlarınızı katılmaya ikna edebiliyorsanız Telegram’ı kullanmaya değer. Ancak, henüz standartların dışında işlem yapmadıysanız, en iyi Telegram özelliklerinin birçoğunu görmemiş olabilirsiniz. Aşağıda, şimdiye kadar kaçırmış olabileceğiniz daha az bilinen bazı Telegram işlevlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Dört seçenek vardır:

Varsayılan sistem (Android) veya Sistem (iOS): Temayı işletim sisteminizin mevcut moduyla eşleştirin.

Program: Gece modu, güneş battığında başlar ve güneş tekrar doğduğunda kapanır. Dilerseniz kendi açılış ve kapanış saatlerinizi ayarlayabilirsiniz.
Uyarlanabilir (Android) veya Otomatik (iOS): Mod, etrafınızdaki aydınlatma seviyesine göre otomatik olarak değişir; bir eşik belirleyebilirsiniz.
Kapalı: Otomatik gece modunu devre dışı bırakır ve her zaman seçili temayı uygular. Bu sayfa, gece modunda tercih ettiğiniz temayı seçmenizi sağlar.

7. Kişileri ve grupları sessize alın

Çok sayıda Telegram konuşmanız varsa muhtemelen Telegram’ın en popüler kanallarının çoğuna katıldınız. Böyle bir durumda da mesaj bombardımanına tutulabilirsiniz. Bu olduğunda, konuşmayı bırakmadan her zaman sessize alabilirsiniz. Bu şekilde, her yeni mesaja bildirim almak yerine kendi şartlarınızda kontrol edebilirsiniz.

Android’de, herhangi bir Telegram aramasının sağ üst köşesindeki üç noktalı menü düğmesine dokunun ve Uyarıları Kapat’ı seçin. iOS’ta, ekranın üst kısmındaki kişinin veya grubun adına dokunun ve Sessiz’i seçin. Ardından konuşmayı farklı zamanlarda veya sonsuza kadar sessize alabilirsiniz.

Telegram sessize alma Telegram’ı kullanma nedeniniz ne olursa olsun, güçlü bir mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp ve SMS’e harika bir alternatif sağlar ve özellikle arkadaşlarınızı katılmaya ikna edebiliyorsanız Telegram’ı kullanmaya değer. Ancak, henüz standartların dışında işlem yapmadıysanız, en iyi Telegram özelliklerinin birçoğunu görmemiş olabilirsiniz. Aşağıda, şimdiye kadar kaçırmış olabileceğiniz daha az bilinen bazı Telegram işlevlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

8. Mevcut konumunuzu paylaşın

Konumunuzu paylaşmak, başkalarının ilerlemenizi izlemesine veya sizi güvende tutmasına izin verebilir. Bir Telegram görüşmesi açın, ataş düğmesine tıklayın ve paylaşılacak Konum’u seçin.

Tek bir seferlik veya devamlı mevcut konumunuzu paylaşmayı seçebilirsiniz. Geçerli konumumu gönder, geçerli konumunuz hakkında bir kerelik güncelleme sağlar. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, uygulama göndermeden önce düzenlemenize izin veriyor, bu yüzden kör noktalara güvenmeyin. Haritada manuel olarak bir nokta seçmeye ek olarak, bir listeden yakındaki bir yeri seçebilirsiniz.
Canlı konumumu paylaş, konuşmanın ayarladığınız süre boyunca güncel kalmasını sağlar. Kullanırken dikkatli olun ve çok fazla bilgi vermeyin.

Telegram Konum Acma Telegram’ı kullanma nedeniniz ne olursa olsun, güçlü bir mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp ve SMS’e harika bir alternatif sağlar ve özellikle arkadaşlarınızı katılmaya ikna edebiliyorsanız Telegram’ı kullanmaya değer. Ancak, henüz standartların dışında işlem yapmadıysanız, en iyi Telegram özelliklerinin birçoğunu görmemiş olabilirsiniz. Aşağıda, şimdiye kadar kaçırmış olabileceğiniz daha az bilinen bazı Telegram işlevlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

9. Proxy sunucusuna bağlanın

Telegramı engellendiği alanda kullanmak istiyorsanız, bir proxy sunucusu aracılığıyla bağlanmanıza izin veren Telegram işlevini takdir edeceksiniz. Normalde, telefonunuzda bir VPN kullanmak en iyisidir, ancak proxy’ler yine de bölgesel kısıtlamalardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.
Telegram proxy sunucusunu kullanmak için Ayarlar> Veri ve Depolama> Proxy Ayarları’na gidin. Lütfen proxy’yi etkinleştirin ve eklemek için gerekli tüm bilgileri doldurun. Gerekirse, sunucu hakkında çevrimiçi bilgi bulabilirsiniz.

Telegram Telegram’ı kullanma nedeniniz ne olursa olsun, güçlü bir mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp ve SMS’e harika bir alternatif sağlar ve özellikle arkadaşlarınızı katılmaya ikna edebiliyorsanız Telegram’ı kullanmaya değer. Ancak, henüz standartların dışında işlem yapmadıysanız, en iyi Telegram özelliklerinin birçoğunu görmemiş olabilirsiniz. Aşağıda, şimdiye kadar kaçırmış olabileceğiniz daha az bilinen bazı Telegram işlevlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

10. Telegram sohbet araçlarını kullanın

Telegram, mevcut birkaç başka sohbet seçeneği sunar. Her mesajı uzun basarak ve ardından beliren çöp kutusu simgesine basarak silebilirsiniz. Uygulama, herhangi bir zamanda mesajları silmenize izin verir. Konuşmadaki başka bir kişi tarafından gönderilen mesajlar bile buna dahildir.
Telegram ayrıca hashtag’leri de destekler. Bir hashtag’e tıkladığınızda, onun için etkinleştirilmiş tüm konuşmaları bulabilirsiniz. Gelecekteki gönderileri bulmanızı veya bilgileri kendiniz için kategorilere ayırmanızı kolaylaştırır.

Gruplar veya kanallar için başka bir iyi seçenek de mesajları sabitlemektir. Mesaja dokunun ve herkesin kolayca görüntüleyebileceği konuşmanın başına yerleştirmek için Sabitle’yi seçin.

Gönder düğmesine bastığınızda görünen gizli bir menü de vardır. Göndermeyi ertelemek için Mesaj planı’nı seçin. Ayrıca çevrimiçiyken gönder’e dokunabilir ve diğer kişi Telegram’da bir sonraki etkin olduğunda bir mesaj gönderebilirsiniz.

Telegram Sohbet Ayarlari Telegram’ı kullanma nedeniniz ne olursa olsun, güçlü bir mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp ve SMS’e harika bir alternatif sağlar ve özellikle arkadaşlarınızı katılmaya ikna edebiliyorsanız Telegram’ı kullanmaya değer. Ancak, henüz standartların dışında işlem yapmadıysanız, en iyi Telegram özelliklerinin birçoğunu görmemiş olabilirsiniz. Aşağıda, şimdiye kadar kaçırmış olabileceğiniz daha az bilinen bazı Telegram işlevlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Eğer başka bir kişiyi rahatsız etmek istemiyorsanız, mesajı diğer tarafa bildirimde bulunmadan iletmek için Sessizce gönder’i seçin.

Ancak, Telegram’ın bazı bölümleri çok da ciddi değil. Eğer emoji ve ifadeler yeterli değilse, kendi Telegram çıkartmalarınızı oluşturabilirsiniz.

11. Telegram’ın gizliliğini ve güvenliğini kontrol altına alın

Telegram gizlilik ayarlari Telegram’ı kullanma nedeniniz ne olursa olsun, güçlü bir mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp ve SMS’e harika bir alternatif sağlar ve özellikle arkadaşlarınızı katılmaya ikna edebiliyorsanız Telegram’ı kullanmaya değer. Ancak, henüz standartların dışında işlem yapmadıysanız, en iyi Telegram özelliklerinin birçoğunu görmemiş olabilirsiniz. Aşağıda, şimdiye kadar kaçırmış olabileceğiniz daha az bilinen bazı Telegram işlevlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Telegram, iletişim halinde olmadığınızda bile insanlarla iletişim kurmanıza izin verdiği için hesabınızı gizli tutabilirsiniz. Gizlilik seçeneklerinizi değiştirmek için Ayarlar> Gizlilik ve Güvenlik’e gidin. Burada telefon numaranızı, aktif durumunuzu ve daha fazlasını kimlerin göreceğini değiştirebilirsiniz.
Telegram, bu menüde, Android ve iPhone’daki adından biraz farklı olan kullanışlı güvenlik seçenekleri de içerir. Şifre kilidi, insanların konuşmalarınızı okumasını engeller. Tüm aktif oturumları görüntüleyebilir ve artık kullanmadığınız tüm oturum açma işlemlerini sonlandırabilirsiniz. Ve Gelişmiş bölümünde, aktivite olmadan kaç saat geçmesi gerektiğini değiştirebilirsiniz.

12. Her yerden erişmek istediğiniz mesajları kaydedin

Telegram kaydetme Telegram’ı kullanma nedeniniz ne olursa olsun, güçlü bir mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp ve SMS’e harika bir alternatif sağlar ve özellikle arkadaşlarınızı katılmaya ikna edebiliyorsanız Telegram’ı kullanmaya değer. Ancak, henüz standartların dışında işlem yapmadıysanız, en iyi Telegram özelliklerinin birçoğunu görmemiş olabilirsiniz. Aşağıda, şimdiye kadar kaçırmış olabileceğiniz daha az bilinen bazı Telegram işlevlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Bir dahaki sefere medyayı bir cihazdan diğerine hızlı bir şekilde aktarmak istediğinizde, Telegram tam size göre. Sohbette saklanan mesajlar, Telegram’da oturum açtığınız herhangi bir cihazda erişiminiz olan bilgileri içeren bir kaydı depolamak için buluttaki kendi kişisel not defterinizdir.

Başka bir Telegram alanından bir mesaj kaydetmek için, ona dokunun, İlet’i seçin ve hemen eklemek için Kayıtlı Mesajlar’ı seçin. Ayrıca diğer kaynaklardan metin, bağlantı, resim ve istediğiniz herhangi bir şeyi ekleyebilirsiniz.

Bu, özellikle önemli bir URL’yi izlemek, bulut depolaması olmayan başka bir cihazda görüntü yakalamak veya önemli bilgilerin kaydını kaydetmek için kullanışlıdır. Medya türüne göre göz atmak ve önceden kaydedilmiş gönderileri daha kolay bulmak için üstteki başlığa tıklayın.

https://telegram.org/