WhatsApp tarafından kullanıcılarına yapılan duyurudan sonra ortaya çıkan Telegram güvenilir mi ve veriler alınıyor mu tarzında soruları çokça duyar olduk. Öncelikle Telegram’ın yeni bir uygulama olmadığını ve bu tartışmalar öncesinde de milyonlarca kişi tarafından kullanıldığını hatırlatmak gerek. Ancak WhatsApp’ın hamlesi ile 500 milyon kullanıcı sayısını aşan mesajlaşma uygulamasına olan ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu yüzden de birçok kişinin yeni tanıştığı bu uygulamayı biraz daha derinlemesine incelemek istiyorum. Bu sayede sizler de uygulama hakkında fikir sahibi olabilir ve buna göre de kullanıp kullanmama yönünde kararınızı verebilirsiniz.

Telegram Güvenilir Midir?

Ağustos 2013 yılından bu yana hizmet veren Telegram özellikle de açık kaynak kodlu olması nedeniyle oldukça güvenilir bir sistemdir. Hatta Github sistemleri üzerinden paylaştıkları kodları inceleyebilir ve detaylarına göz atabilirsiniz. Bu özelliği nedeniyle dünya genelinde başta internetle içli dışlı olan kişiler olmak üzere verilerini güvende tutmak isteyen kişilerce tercih edilir duruma gelmeyi başardı. Bundan kısa bir süre öncesine kadar Rusya’da yasaklanan Telegram’ın ilerleyişini bu bile durdurmaya yetmemiştir. Buna benzer birçok kısıtlama ve kötü suçlamalarla topa tutulan uygulamanın değerini WhatsApp tarafından yapılan açıklamanın ardından bir kez daha anlamış olduk.

Yapısı itibariyle WhatsApp uygulamasına oldukça benzeyen, hatta ondan daha hızlı olan Telegram için işini oldukça iyi yaptığını söylemek mümkündür. Bu yüzden de Telegram güvenilir mi tarzında sorular sormanıza artık gerek duymayacağınızı düşünüyorum. Hatta Telegram’ın güzel olan özelliklerinden birisi de numaranızı karşı taraf ile paylaşmıyor olmasıdır diyebiliriz. Bu özelliği sayesinde kişilerle sohbet etmek için sadece kullanıcı adınızı iletmeniz yeterli olacaktır. Düşünülen bu ince ayrıntı sayesinde veri madenciliği yapmak isteyen 3. parti yazılımlardan da bir nebze olsun numaranızı korumanız mümkün olacaktır.

Kendisini kullanıcılara güvenilir bir imaj vermek adına sürekli geliştiren uygulamada alınan performans diğer mesajlaşma uygulamalarına göre çok daha fazladır. Oldukça az alan kaplıyor olması ve yapılabilecek en iyi optimizasyonlardan birisine sahip olması nedeniyle uygulamaya olan ilgi her geçen gün artıyor. Telegram’ın hızını sizler de kullanmaya başladığınız ilk dakikalardan itibaren rahatlıkla anlayabilirsiniz.

En İyi WhatsApp Alternatifi Uygulamalar 2021

Kullanıcı Verileri Alınıyor Mu?

Kullanıcıların özellikle sorduğu sorulardan birisi de kullanıcı verilerinin alınıp alınmadığıdır. Bu soruya lafı dolandırmadan kesin bir hayır dememiz mümkün. Ancak uygulama sizlerden karşı tarafa fotoğraf ve video iletebilmeniz adına galeri izni ve rehber izni istemekte. Rehber izni de uygulamayı kullanan arkadaşlarınızı daha rahat tespit edebilmeniz içindir. Ayrıca uygulamayı rehberinizde olan bir kişi kullanmaya başladığında Telegram sizleri bilgilendirecektir. Bu sayede uygulamaya daha kısa sürede adapte olabilir ve kendi arkadaşlarınızla mesajlaşmaya başlayabilirsiniz.

Telegram’ın kullanıcılarına sunduğu güzel özelliklerden birisi de grup sistemidir. Bu grup sistemi sayesinde örneğin bir haber grubuna üye olabilir ve gelişmelerin anlık olarak telefonunuza gelmesini sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak numaranız diğer grup üyelerine kesinlikle gösterilmeyeceği için herhangi bir gizlilik sorununuz da olmayacaktır. Kısacası WhatsApp’a karşı oldukça güvenilir bir altyapıya sahip olan Telegram’a bir şans vermeniz gerektiğini söylemek gerekiyor.