Mekanik klavye temizliği nasıl yapılır konusu dair hazırladığımız kılavuzumuza hoş geldiniz. Bu tarz klavyeler tuş aralarında önemli boşluklar barındırabildiği için çabuk toz ve kırıntı toplayabilmektedir. Bu yüzden de düzenli olarak temizliğini yapmak daha iyi bir tuş vuruş hissiyatı ve klavye ömrü için önemli diyebiliriz.

Amaç ne olursa olsun, lütfen zaman zaman klavyeyi temizleyin. Her yerdeki küçük delikler, sürekli el teması ve yiyecek kırıntılarının ortamları arasında, klavyeler tozu, cildi ve kırıntıları ciddi bir şekilde kendine çeker. Hayvan kıllarının her yerde nasıl uçtuğuna bağlı olarak hayvan kılları da oraya girebilir.

Şimdi gelin, fotoğraflarla birlikte mekanik klavyenin nasıl temizleneceğini açıklayarak klavyenizi nasıl temizleyeceğinizi göstereceğim. Bu işlem için şunlara ihtiyacınız var:

  • Kirli bir klavye
  • Temiz, kuru bir bez
  • Küçük bir fırça
  • Beeeellki bir basınçlı hava makinası

Uzunca belki diyorum çünkü basınçlı hava önemli bir zaman tasarrufu sağlayabilir, ancak masadaki en kalın ekmekler ve kedi tüyleri gibi, her şeyi temizleyecek bir araç da değildir. Bu yüzden sıkı çatlakları temizlemek için boya/fırça yöntemini tercih ediyorum.

1. Klavyeyi ters çevirin ve sallayın

mekanik klavye temizligi nasil yapilir ters cevirme Mekanik klavye temizliği nasıl yapılır konusu dair hazırladığımız kılavuzumuza hoş geldiniz. Bu tarz klavyeler tuş aralarında önemli boşluklar barındırabildiği için çabuk toz ve kırıntı toplayabilmektedir. Bu yüzden de düzenli olarak temizliğini yapmak daha iyi bir tuş vuruş hissiyatı ve klavye ömrü için önemli diyebiliriz.

Basit ve neredeyse acımasız olan bu ilk adım, dip temizliğe girişmeden kum ve toz parçalarını çıkarmaya yardımcı olur. Özellikle klavye tuşları ve kasa arasında kirin kaçması için her zaman yeterli boşluğun olduğu mekanik klavyelerde bu önemlidir. Bu aşamadan sonraki gün kendinizi kandırmayın ve klavyenizi mouse pad gibi temizlenmesi gereken yumuşak yüzeylere karşı kesinlikle sallamayın. Bunu düz bir masa, mutfak tezgahı veya başka bir çalışma yüzeyi üzerinde yapın ve ardından dökülenleri silin.

2. Fırça ile tozları alın

mekanik klavye temizligi nasil yapilir tozlari temizleme e1659089174709 Mekanik klavye temizliği nasıl yapılır konusu dair hazırladığımız kılavuzumuza hoş geldiniz. Bu tarz klavyeler tuş aralarında önemli boşluklar barındırabildiği için çabuk toz ve kırıntı toplayabilmektedir. Bu yüzden de düzenli olarak temizliğini yapmak daha iyi bir tuş vuruş hissiyatı ve klavye ömrü için önemli diyebiliriz.

Klavye tuşlarını üründen çıkaramıyorsanız veya canınız sıkılıyorsa, tuş başlıklarının kenarlarını fırçalarken pisliklerin çoğunu tuşların altından çıkarmak için ilk olarak tuşları sökmeden temizlemeyi deneyebilirsiniz. Bunun için marka klavye fırçalarının yanı sıra çatlaklara giren ve düşen radyoaktif görünümlü tiftik alabilirsiniz, ancak normal bir diş fırçası ile de yapabileceğinizi unutmayın. Temizlik yaparken her bir tuşa hafifçe vurun, oldukça derine inin ve bu şekilde neredeyse tüm görünür tozları kaldırabileceksiniz. Ayrıca altındaki bazı gizli kirleri de çıkarabilmelisiniz.

3. Bir bezle ovun

mekanik klavye temizligi nasil yapilir bezle temizleme Mekanik klavye temizliği nasıl yapılır konusu dair hazırladığımız kılavuzumuza hoş geldiniz. Bu tarz klavyeler tuş aralarında önemli boşluklar barındırabildiği için çabuk toz ve kırıntı toplayabilmektedir. Bu yüzden de düzenli olarak temizliğini yapmak daha iyi bir tuş vuruş hissiyatı ve klavye ömrü için önemli diyebiliriz.

Klasik bir bez, bilgisayarın geri kalanı ve çevre birimleri için olduğu kadar klavyeyi temizlemek için de değerli bir araçtır. Tamamen kuru, tekrarlanan bir silme bile, birkaç aylık kullanımdan sonra tomurcuklarda veya temellerde oluşabilen hoş olmayan donuk cilt tabakasını çıkarmak için yeterli olacaktır. İnatçı lekeler için, bir beze çok yüzeyli cilayı hafif bir dokunuşla sürün, klavyenin kirli kısmına uygulayın, ardından her şey tekrar parlayana kadar bezin kuru tarafıyla ovalayın.

Bu muhtemelen temel lekeler için geçerlidir, ancak tuş başlıklarını kaldırabilir ve çıkarabilirseniz klavyeyi derinlemesine temizlemek daha iyi olacaktır. Tuşları çıkarmak, anakartın en kirli kısmına, tuş başlığı ile kasa arasındaki boşluğa daha iyi erişmenizi sağlar ve daha fazla zaman almasına rağmen her tuş başlığının sert kenarlarının temizlenmesini ve parlatılmasını kolaylaştırır.

4. Tuşları kaldırın ve temizleyin

mekanik klavye temizligi nasil yapilir tus basliklarini kaldir Mekanik klavye temizliği nasıl yapılır konusu dair hazırladığımız kılavuzumuza hoş geldiniz. Bu tarz klavyeler tuş aralarında önemli boşluklar barındırabildiği için çabuk toz ve kırıntı toplayabilmektedir. Bu yüzden de düzenli olarak temizliğini yapmak daha iyi bir tuş vuruş hissiyatı ve klavye ömrü için önemli diyebiliriz.

Çoğu mekanik klavyede, parmaklarınızı bir araya getirerek boşluk çubuğu ve Enter tuşu gibi büyük olanlar da dahil olmak üzere herhangi bir tuşu kaldırabilirsiniz. Hassas küçük parmaklarınızı daha kolay kullanmak istiyorsanız, özel bir çektirme aparatı kullanabilirsiniz; çevrimiçi olarak alabilirsiniz, ancak genelde yeni klavyelerle birlikte kutuya dahil edilmektedir. Başlamadan önce, klavyenin bir fotoğrafını çekin veya çevrimiçi olarak modelin bir fotoğrafını bulun; bu, onları daha sonra doğru yere kurmanıza yardımcı olacaktır.

Tüm tuşlar bittiğinde, altındaki tüm kırıntıları ve tüyleri çıkarmak için basınçlı hava, üfleme, fırça veya kuru bir bez kullanabilirsiniz. Bezi çıkarmak için düğmelerde çok sayıda keskin köşe olduğu için basınçlı hava kullanmak gerçekten istediğimiz bir şeydir, ancak yine de kalıntıları silmek için güçlü bir temizleme aracı da kullanabilirsiniz.

5. Tuş başlıklarını yıkayın

mekanik klavye temizligi nasil yapilir suya batirma Mekanik klavye temizliği nasıl yapılır konusu dair hazırladığımız kılavuzumuza hoş geldiniz. Bu tarz klavyeler tuş aralarında önemli boşluklar barındırabildiği için çabuk toz ve kırıntı toplayabilmektedir. Bu yüzden de düzenli olarak temizliğini yapmak daha iyi bir tuş vuruş hissiyatı ve klavye ömrü için önemli diyebiliriz.


Çıkardığınız klavye tuşlarını sabunlu suya batırın. Klavyenizi temizleme konusunda emin olmak istiyorsanız, çıkardığınız tuşları tekrar takmadan önce sabunlu suda bekletebilirsiniz. Kulağa geldiği kadar çılgınca değil: hem klavye tuşlarını dezenfekte ediyor hem de üzerlerinde bıraktığınız o güzel deri katmanlarının her birini yumuşatıyor. Tuş kapaklarında elektronik yoktur, bu yüzden sadece birkaç dakika suda bekletin ve ardından tamamen kuruması için mutfak havlusu üzerinde kurumaya bırakın.

Kapak gerçekten kirliyse, tekrar takmadan önce kuru bir bezle çabucak silmeniz gerekir, ancak kapağı klavyeye takmadan cilalamak daha kolaydır. Hepsini tekrar birbirine yapıştırın, doğru yerleştirme için referans fotoğrafınıza bakın ve işte karşınızda: çok daha az iğrenç bir klavye.