Masaüstü veya Dizüstü bilgisayarınızın hızını arttırmak için yapmanız gereken 5 aşamayı sizlere anlatmaya çalıştık.

1- Sabit Diskinizi Temizleyin

Sabit diskiniz ne kadar boş olursa, bilgisayarınızda o kadar hızlı olur. Bu uygulamayı yapmanız için Windows’un Disk Cleanup programı gerekmektedir. Programı kullanmak için Başlat > Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Disk Temizleme yolunu izleyerek hangi sürücüyü temizleyecseniz o sürücüyü seçmelisiniz.

Disk Temizleme kutusunda silinecek dosyalar listesine ilerleyin ve kaldırmak istediklerinizi seçin. Eğer neleri kaldıracağınızdan emin değilseniz kullanmadığınız programları ve geçici internet dosyalarını kaldırmakla başlayabilirsiniz. Tamam’a tıkladıktan sonra fotoğraf, video ve müzik gibi dosyalarınızı harici bir diskte depolamanızı öneririz.

2- Görsel Efektlerden Kurtulun

Windows harika görsel efektler sunsada bu efektler sisteminizi sömürüyor olabilir. Bunların gereksiz olanlarını devre dışı bırakmak sisteminizi hızlandıracaktır. Bu işlemi yapmak için Başlat > Denetim Masası > Sistem ve Bakım > Performans Bilgileri ve Araçları’na geldikten sonra Görsel Efektleri Düzenle düğmesine tıklayın. Ardından sizden yönetici şifresi isteyebilir. Şifre aşamasından sonra Görsel Efektler’e tıklayın ve En İyi Performans İçin Düzenle seçeneğini seçin ve Tamam düğmesine tıklayın.

3- Virüslerden Kurtulun

Bilgisayarınızdaki düşük performans sorunun en etkili suçlularından olan virüs, trojen ve solucanlardan kurtulmanız gerekmektedir. Bu işlem windowsun virüs koruma programı ile olabilecek bir işlem değildir daha profesyonel bir program kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayda en az 1 kere bu işlemi yapmanız hem bilgisayarınızı hızlandıracak hemde kişisel verilerinizi korumanızı kolaylaştıracaktır.

4- Ram Kapasitesini Yükseltin

Sistem Belleği ( Ram ) arttırmak en etkili yollardan birisidir. Ancak bu yol zor ve maliyetli bir yoldur. Alacağınız belleğin tipi anakartınız ile uyumlu olmak zorundadır. Aynı zamanda alacağınız belleğin Hafıza Bus Hızı sisteminizde aktif olarak kullandığınız belleğin Hafıza Bus Hızı ile aynı veya daha yüksek olmalıdır. Eğer sisteminizde kullandığınız bellekten daha düşük Hafiza Bus Hızı olan bir bellek alırsanız kullandığınız bellekte düşük olan Hafıza Bus Hızında çalışmaya başlayacaktır.

5- Birleştirme Programı Kullanın

Bizim önerdiğimiz Disk Defragmenter programı ile bilgisayarınızın diskindeki dosyaları birleştirin. Bu şekilde diskin yazma ve okuma hızı artacaktır.

Bu işlemi gerçekleştirmek için Başlat > Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Disk Birleştirici seçeneğine tıkladıktan sonra birleştirmek istediğiniz sürücüyü seçin. Sonrasında ise Ayarlar > Sabit Sürücümün Birleştirilmesi bölümündeki iki şıkkında işaretli oldğunu kontrol ettikten sonra Tamam düğmesine basın. Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir.