Dünya genelinde en çok satan telefon markalarından birisi olan iPhone ülkemizde de milyonlarca kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak son zamanlarda Dilerseniz ilk olarak iPhone cihazlarınızda pil sağlığını nasıl öğrenebileceğiniz ile başlayalım. Bu sayede cihazınıza takılı olan bataryanın durumu hakkında daha net bir bilgi edinebilirsiniz. Pil sağlığınıtarzında sorular çokça sorulabiliyor. Bu yazımızda sizlere anlatacağımız pil sağlığı yükseltme ve kalibrasyon yöntemleri sayesinde artık sizler de daha sağlıklı bir cihaz performansı elde edebileceksiniz. Ayrıca bu sayede cihazlarınızı kullanma süreniz de artacağı için sürekli olarak şarj etme gereksiniminden de kurtulmuş olursunuz.

Pil Sağlığını Nereden Öğrenebilirim?

Dilerseniz ilk olarak iPhone cihazlarınızda pil sağlığını nasıl öğrenebileceğiniz ile başlayalım. Bu sayede cihazınıza takılı olan bataryanın durumu hakkında daha net bir bilgi edinebilirsiniz. Pil sağlığını öğrenmek için iPhone cihazınızda “Ayarlar > Batarya > Batarya Sağlığı” adımlarını takip etmeniz gerekiyor. Bu kelimeler bazı modellerle birlikte ufak olsa da değişebilmekte ancak kolayca anlaşılacaktır.

Batarya sağlığı alanına geldiğinizde burada cihazınızda takılı olan bataryanın performansı size aktarılır. Yüzdelik üzerinden yapılan değerlendirmelerde durumunuz %80’den aşağı değilse herhangi bir sorun olmadığını söyleyebiliriz.

İphone Batarya Sağlığına Bakmak

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi bataryanızın maksimum kapasitesi önünüze gelecektir. Resimdeki gibi %80’in üstü bir değeriniz varsa endişe duymanıza gerek yoktur. Ancak bu değerin altında iseniz bataryanızı değiştirmeniz tavsiye edilir. Bu sayede cihazınızın ekran süreleri hatırı sayılır derecede artış gösterecektir. Ayrıca hali hazırda iPhone cihazlar güçsüz batarya sorunları nedeniyle dünya genelinde alay konusu olmuşken zayıf bataryalı bir cihaz gerçekten çekilmez olabiliyor. Eğer sizler de piriz köşelerinde nöbete kalmak istemiyorsanız pil sağlığı konusunu ciddiye almalısınız.

iPhone Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone Pil Sağlığı Yükseltme Yolları

1- Pili Kalibrasyon Yaparak Kullanmak

Pil sağlığını yükseltmenin en verimli yollarından birisi pili kalibrasyon yaparak kullanmaktır. Bu işlemi kısaca özetlemek gerekirse de bataryanın tamamen boşalmasını engelleyerek kullanmak diyebiliriz. Batarya üniversitesi sitesinde de güzel bir şekilde açıklanan bu işlemde kullanıcılara tavsiye edilen işlem pilin tamamen boşaltılmadan kullanılmasıdır. Sizler de kalibrasyon yapmak için şarjınız %20’ye geldiğinde dolduracak şekilde bir kullanım sağlayabilirsiniz. Bu sayede pil ömrünüz önemli derecede artış sağlayacaktır. Bu işlem özellikle üşengeç insanların uğraşmak istemeyeceği bir şey olsa da pil sağlığınızı yükseltmek istiyorsanız işinize yarayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

2- Cihazın Isınmasını Engellemek

Cihazınızın ısınmasını engellemeniz de iPhone pil sağlığınının yükseltilmesi için oldukça işinize yarayacaktır. Özellikle de yaz günlerinde sıcak ortamlar ve sıcak eller ile birlikte cihazlar oldukça ısınabiliyorlar. Bu gibi durumlarda pil sağlığını korumak için cihazın ısındığını fark ettiğiniz anda onu dinlendirmelisiniz. Ayrıca ısınan cihazlar bataryayı çok daha kısa sürede bitireceği için bu durum batarya sağlığınızı ciddi ölçüde düşürebilir.

3- Cihazın Pilini Tamamen Boşaltıp Tekrar Doldurmak

Öncelikle bu işlemin kalibrasyon ile benzer bir işlem olduğunu söylememiz gerekiyor. Bu işlemde yapılması gereken ilk olarak iPhone cihazın pilini tamamen boşaltmaktır. Bunun için de pilin %0’a gelip kapanmasından sonra bir süre bekleyip cihazı tekrardan açmayı deneyin. IPhone cihazlar acil durumlar için genelde pili bitmiş olarak gösterse de %3 gibi bir değeri korumaya alır. Sizler de ilk olarak şarjınızı bitirdiğinizi zannetseniz bile tekrardan güç tuşuna basıp açmaya çalıştığınızda cihazın açıldığını görebilirsiniz. Eğer böyle bir durum gerçekleştiyse bu şarjı da tamamen bitirin ve telefonun kendiliğinden kapanmasını sağlayın. Ardından da pilinizi telefon kapalı olacak şekilde orijinal bir şarj aleti ile şarj edin. Burada da dikkat etmeniz gereken şarj 100 olsa da bir yarım saat kadar daha beklemenizdir. Sizlere anlattığımız bu işlemin ardından iPhone pil sağlığı değerleriniz yükselecektir. Ancak istatistikler kısmı henüz beta sürecinde olduğu için yükselme görülmese bile pil sağlığınızı olabildiğince korumaya aldığınızdan emin olabilirsiniz.

Günümüzde artık birçok işimizi internetten ve telefondan gerçekleştirdiğimiz için şarjı çabuk biten bir telefon gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Sizler de anlattığımız bu pil sağlığı yükseltme işlemleri ile birlikte daha keyifli bir telefon kullanım deneyimi elde edebilirsiniz. Ayrıca bu adımlarda yaşadığınız herhangi bir sorun olursa da bunu yorumlarda belirtmekten çekinmeyin.