Günümüzde artık birçok işletme ve bireysel çalışanlar kendi internet sitelerini oluşturma peşindeler. Özellikle de birçok işimizi evden ve sadece internete bağlanarak yapabilme olanağımız varken bunun oldukça doğru bir karar olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu işte yeni olanların akıllarında hosting ve domain farklı firmadaysa ne yapılabilir tarzında sorular oluşabiliyor. Sizler de aklınızda bu soru ile meşgulseniz yazımızda anlattığımız yöntem ile bunun üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Hosting Ve Domaini Bağlamak

Eğer hosting ve domain farklı firmadaysa bunları birbirine bağlamak tam da ihtiyacımız olan şeydir. Örneğin Godaddy üzerinden almış olduğunuz herhangi bir domaini basit bir işlemle X firmasındaki bir hosting hizmetine bağlayabilirsiniz. Bu konuda yapmanız gereken tek şey DNS yönlendirmesi yapmak olacaktır.

DNS – Name Server Bağlantısı Yapmak

Farklı firmalarda yer alan hosting ve domain hizmetlerini birbirine bağlamak için ad sunucuları (name server) ayarlarını güncellememiz gerekiyor. Bunun için de satın almış olduğunuz domain hangi firmada ise söz konusu firmada domaini yönet kısmına giriş yapın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir DNS yönetim ekranı çıkacaktır.

Name Server - Dns Ayarları Yapmak

Karşınıza gelen DNS yönetim ekranının tasarımı firmalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak müşteri panelinizden domaininizi seçtikten sonra DNS ayarları kısmına gelip hosting firmanızın size verdiği ad sunucu (name server) adreslerini girmelisiniz. Bunun ardından yapmanız gereken ekstra bir işlem kalmıyor. Ancak bu adresleri güncellediğiniz an siteniz aktif olmayabilir. Bu ayarların tam olarak güncellenmesi genelde birkaç saati bulsa da dünya genelinde tamamen oturması 24-48 saati bulabilir. Bu nedenle de ad sunucularını sürekli olarak değiştirmek sitenize olan erişimin kesilmesine sebebiyet verebilir.

WordPress Site Hızlandırma Yolları 2021

Yukarıdaki resimde de görmüş olduğunuz DNS – Ad Sunucuları hosting firmalarına göre değişiklik gösterebilmekte. Bu nedenle de hosting firmanızın size atadığı bu sunucu adreslerini öğrenmek için destek talebi oluşturabilirsiniz. Genel olarak firmalar sitelerinin bir kısmında NS adreslerini yazmayı tercih ediyor. Ancak bunu göremediyseniz veya emin olmak istiyorsanız destek talebi oluşturup bunu öğrenmek en sağlıklısı olacaktır.

Hosting ve domain farklı firmadaysa yapabileceğiniz işleme yazımızda yer verdik. Birçok firma aynı anda domain ve hosting hizmeti verse de fiyat farklarından dolayı genelde ikisini farklı yerden tercih etmek zorunda kalabiliyoruz. Sizler de yukarıda yer verdiğimiz yöntemle bu iki firma arasında bağlantıyı kurabilir ve internet sitenizi dünyaya açabilirsiniz.

Ucuz Domain Ve Hosting Almak İçin Tıkla