Dünyanın en çok satan teknoloji markalarından birisi olan Xiaomi ürünlerinin orijinal olup olmadığını anlama konusu bazen çok can sıkıcı olabiliyor. Özellikle de markanın benzerlerini üretip daha aşağılara çokça satılır olması nedeniyle müşteriler kuşku içerisine düşebilmekte. Daha çok kulaklık ve şarj cihazlarında ortaya çıkan bu problemi yazımızdaki adımları takip ederek çözebilirsiniz. Bu sayede satın almış olduğunuz ürünün orijinal olup olmadığını anlayabilmeniz mümkün olacaktır.

1- Ürün Üzerindeki Yazılardan Orijinalliğini Anlama

Xiaomi Sahte Olup Olmadığını Anlama

Xiaomi marka ürünlerin orijinal olup olmadığını anlamanın ilk yollarından biri ürün üzerindeki yazılardır. Yukarıda yer alan görselde de görebileceğiniz üzere orijinal olan ürünler yazı fontunun renginden dolayı daha soluk ve kutuyla benzer renkte. Ancak sahte olan ürün daha açık bir renk kullanmayı tercih etmiş. Sizler de bu sayede internetten veya herhangi bir yerden satın almış olduğunuz ürünlerin orijinalliğini test edebilirsiniz. Ancak her ihtimale karşı ürünleri iade edebilmeniz için fatura ve garanti belgelerinizi güvenle saklamanızı tavsiye ederiz. Bu sayede herhangi bir sorun durumunda karşı taraf ürünü geri almak ve paranızı da vermek durumunda kalacaktır.

2- IMEI Sorgulama İle Orijinalliğini Anlama

Eğer Xiaomi marka bir telefon aldıysanız ve bunun orijinal olup olmadığını test etmek istiyorsanız IMEI sorgulaması yaparak kısa sürede sonucunu öğrenebilirsiniz. Bunu yapmak için 2 farklı seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan ilki markanın kendi sitesi üzerinden IMEI sorgulaması yapmak, diğeri ise e-devlet üzerinden IMEI kontrolü yapmak.

IMEI Öğrenme: Telefonunuzun IMEI kodunu öğrenmek için arama alanına *#06# yazabilirsiniz.
Mi Sitesi Üzerinden IMEI Sorgula E-Devlet Üzerinden IMEI Sorgula

Yukarıda sizlere iletmiş olduğumuz 2 site üzerinden Xiaomi ürünlerinin orijinal olup olmadığını kolayca test etmeniz mümkündür. Tek yapmanız gereken telefonunuzdan size verilen kodu tuşlamak ve karşınıza çıkan IMEI kodunu bu sitelerden herhangi birisine yazmak. Daha sonrasında ise söz konusu IMEI ile elinizde bulunan telefonun model ve marka bilgilerini karşılaştırarak orijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer elinizdeki telefon modeli yerine başka bir model yazıyorsa bu büyük bir sorun olabilir. Karşınıza çıkabilecek ilk sorun telefonunuzun kullanım dışı bırakılmasıdır. Eğer sahte bir IMEI kullanırsanız bu tespit edildiğinde elinizdeki telefondan da olabilirsiniz. Ayrıca bir diğer sorun da 4.5 G ve çift sim kart gibi özelliklerin devre dışı kalmasıdır. Eğer kayıtlı IMEI bilgilerini taşıyan telefon modeli bu özellikleri desteklemiyorsa sizler de bu özelliklerden mahrum kalabilirsiniz. Bu yüzden en sağlıklı işlem direkt olarak Xiaomi mağazalarından alışveriş yapmak veya güvenilir satıcıları tercih etmektir.

Xiaomi Telefon Sorunları Ve Çözümleri

Ülkemizde ve dünya genelinde son yıllarda tam bir fiyat / performans ürünü olması nedeniyle söz konusu markayı çokça duyar olduk. Ancak Xiaomi orijinal olup olmadığını anlama noktası konusunda bazen yardıma ihtiyacımız olabiliyor. Özellikle de aldatıcı fiyatlarla adeta gözünüz boyanıp sahte ürünlere yönlendirilebilirsiniz. Bu gibi durumlarda ürünlerin sahte olup olmadığını yazımızdaki adımlarla kolayca anlamanız mümkündür. Aklınıza takılan başka bir nokta olursa bunu yorum kısmında belirtmeyi unutmayın.

https://www.mi.com/tr/