Hazır blog ve site yazılımları arasında en çok kullanılanlarından birisi olan Wordpess için hızlandırma yolları yazımızla karşınızdayız. Sizler de içerisinde birçok eklentiye destek sunan oldukça gelişmiş bir sistem olan WordPress’i kullanıyorsanız bir optimizasyon çalışması ile sitenizi desteklemelisiniz. Bu sayede kullanıcılar sitenizi daha çabuk yükleyebilecekleri için sitede kalma oranları ve ziyaret edecekleri sayfa sayısı da buna bağlı olarak artacaktır. Ayrıca bu işlemin sadece blog siteleri için değil, alışveriş siteleri için de oldukça önemli olduğunu söylememiz gerekiyor.

WordPress Siteleri Hızlandırmak Neden Önemlidir?

Sitenizi hızlandırmanıza yarayacak yolları açıklamadan önce bunun önemini kavrayabilmeniz adına neden sitenizi hızlandırmanız gerektiğine değinmek istiyorum. Öncelikle yavaş bir internet sitesine girmek gerçekten bir eziyet durumuna dönüşebiliyor. Özellikle de bankacılık gibi zorunlu yapmamız gereken bir işlem yoksa genel olarak siteden çıkış yapıyoruz. Google tarafından paylaşılan verilerde de genel olarak kullanıcıların en fazla 4-5 saniye kadar sabrettikleri gözlemlenmekte. Bu yüzden sitenizin ortalama olarak 3 saniye gibi bir sürede açılıyor olması yada en azından büyük bir bölümünün bu süre zarfı içerisinde yüklenmiş olması oldukça önemlidir. Bu yüzden de kullanıcılardan maksimum geri dönüşü alabilmeniz adına gerekirse profesyonel bir destek almanızı tavsiye ederim.

Doğru Hosting Seçimi

WordPress sitenizi hızlandırmak için ilk adımınızın doğru hosting seçiminden geçmesi gerektiğini söylemeliyiz. Ülkemizde birçok hosting firması bulunsa da gereksiz pahalı olmayan ve sizlerin ihtiyaçlarını karşılayan bir hosting firması ile çalışmalısınız. Sizlere bu konuda tavsiyem de; Hostlab, Veridyen ve Güzel Hosting gibi şirketler olacaktır. İnternet üzerinde genel olarak olumlu yorumları bulunan bu şirketlerle çalışma fırsatı buldum ve sizlere de rahatlıkla tavsiye edebilirim. Ancak eğer yüksek kaynak tüketimine sahip bir internet siteniz varsa paylaşımlı hosting değil de bir sunucu kiralamak sizin için en iyisi olacaktır. Bunun için satın almadan önce firmayla iletişime geçerek sitenizin günlük ve anlık ziyaretçi sayısını yazmalı ve tavsiyelerini almalısınız. Bu sayede en iyi performansı elde edebilirsiniz.

Optimize Edilmiş Tema Seçimi

WordPress tabanlı internet sitenizin hızlı olmasını istiyorsanız ikinci adımınız da optimize edilmiş hızlı bir tema seçmek olsun. Ayrıca temanın mobil cihazlara uyumlu olması da hızını önemli ölçüde arttıracaktır. Bu doğrultuda ihtiyaçlarınızı minimum gereksinimlerle karşılayan hızlı bir tema seçmeniz önemlidir. Kendinize uygun bir temayı seçmek için ise Theme Forest sitesini kullanabilirsiniz. İçerisinde bulunan binlerce yenilikçi tema arasından ihtiyaçlarınızı karşılayanı seçmek oldukça kolay olacaktır. Ayrıca bu konuda bir desteğe ihtiyacınız olduğunuzu düşünüyorsanız bizimle de iletişime geçebileceğinizi hatırlatalım.

WordPress Site Hızlandırma Eklentisi Kullanımı

WordPress hızlandırma yolları arasında en çok tercih edilen yöntemlerden birisi de optimizasyon eklentisi kullanmak olacaktır. Benim tavsiyem olarak WP-Optimize adlı eklentiyi kullanabilirsiniz. Ancak bağlı olduğunuz hosting firması Litespeed teknolojisini destekliyorsa onu kullanmanız da işinize yarayabilir. Eklentilerin gerekli ayarlarını yaptıktan sonra tek yapmanız gereken sitenizde biriken verileri eklenti üzerinden en azından haftalık olarak temizlemek olacaktır. Bu sayede kullanıcılar sitenizin güncel sürümlerine sürekli olarak ulaşabilirler.

Alışveriş Sitelerindeki İndirimler Gerçek Mi?

Resimleri Sıkıştırarak Yayınlamak

Sitelerde artık çok sayıda resim kullanıldığı için resimleri yüklemeden önce sıkıştırmak işinize yarayacaktır. Bu sayede resimler daha küçük boyutlu olacakları için daha hızlı yüklenip genel hızınıza olumlu olarak yansır. Özellikle de bünyesinde çok sayıda resim barındıran alışveriş sitelerinin bunu yapması disk kotaları açısından da büyük bir tasarruf sağlayacaktır. Resimleri sıkıştırmak için ise “Tiny JPG” sitesini sizlere önerebilirim. Worpress hızlandırma yolları