DSL bağlantısının kopması durumunda internete erişim sorunları yaşandığından bu durum çok can sıkıcı olabiliyor. İçinde bulunduğumuz yüzyılda da bu tarz sorunlar can sıkmaktan öte giderek işlerimizi engelleyebilmekte. Ancak DSL bağlantısı sürekli kopma sorunu aslında basit birkaç yöntem ile çözülebiliyor. Sizler de yazımızda yer alan bu çözümleri sırasıyla uygulayarak internetinizde daha kaliteli bir bağlantıya sahip olabilirsiniz.

DSL Işığı Arızalı veya Sürekli Yanıp Sönüyor

R DSL bağlantısının kopması durumunda internete erişim sorunları yaşandığından bu durum çok can sıkıcı olabiliyor. İçinde bulunduğumuz yüzyılda da bu tarz sorunlar can sıkmaktan öte giderek işlerimizi engelleyebilmekte. Ancak DSL bağlantısı sürekli kopma sorunu aslında basit birkaç yöntem ile çözülebiliyor. Sizler de yazımızda yer alan bu çözümleri sırasıyla uygulayarak internetinizde daha kaliteli bir bağlantıya sahip olabilirsiniz.

DSL ışığının sürekli olarak yanıp sönmesi kararsız bir internet bağlantısına işarettir. Genel olarak bu sorun kalitesiz bir kablo kullanımı veya kopmuş/hasar görmüş bir kablodan kaynaklanır. Bu nedenle de ilk olarak iç tesisatın sorunsuz olduğundan emin olmamız gerekiyor. Kontroller için öncelikle modeminize gelen internet kablosunu takip etmeli ve herhangi bir görünür hasar olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Arızalı/hasar görmüş bir bölge tespit edildiğinde de bunu onarmalısınız.

Hasar Görmüş DSL Kablosu Nasıl Onarılır?

DSL bağlantısı sürekli kopma sorununun çözümü için ilk olarak hasar görmüş kabloyu onarmakla işe başlayabiliriz. Eğer sorununuz bu değilse diğer adımı kontrol edebilirsiniz.

DSL internet kablosunu onarmak için arızalı veya açılmış olan bölgeyi kesmemiz gerekiyor. Ancak ilk olarak yetkili bir servise bunu yaptırmanın olası sorunları önleyeceğini unutmamalısınız. Yine de kendim yapmak istiyorum diyorsanız aşağıdaki video ile DSL kablosu hasar görünce nasıl onarılır sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Modem Ayarları İle DSL/İnternet Kopma Sorunu Nasıl Çözülür?

DSL bağlantısı sürekli kopuyor sorununu çözmenin bir diğer yolu da modem ayarlarına biraz göz gezdirmektir. Bunun için tarayıcınıza 192.168.1.1 yazarak modem arayüzüne erişmemiz gerekiyor.

Internet hat degerleri DSL bağlantısının kopması durumunda internete erişim sorunları yaşandığından bu durum çok can sıkıcı olabiliyor. İçinde bulunduğumuz yüzyılda da bu tarz sorunlar can sıkmaktan öte giderek işlerimizi engelleyebilmekte. Ancak DSL bağlantısı sürekli kopma sorunu aslında basit birkaç yöntem ile çözülebiliyor. Sizler de yazımızda yer alan bu çözümleri sırasıyla uygulayarak internetinizde daha kaliteli bir bağlantıya sahip olabilirsiniz.
İnternet hat değerleri

DSL/internet kopma sorununda ilk bakılması gereken hat değeri SNR Margin (dB) değeridir. Bu değer sıfıra yaklaştıkça kararsız bir bağlantıya işaret ettiğini söyleyebiliriz. Eğer modem arayüzünde bu değerin 10 veya daha altında olduğunu görüyorsanız hattınızda bir sorun olabilir. Bu yüzden de internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçerek durumu bildirmeniz gerekli. Bu sayede ekipler gerekli kontrolleri sağlayarak sizlere daha sağlıklı bir internet bağlantısı sunabilirler.

Bazı modem ürünlerinde arayüz üzerinden SNR Margin değerine ilişkin ayarlamalar yapılabilmektedir. Eğer sizin modeminiz bunu destekliyorsa bu ayarı sırasıyla bir alt seviyeye veya bir üst seviyeye çekebilirsiniz. Bu şekilde sırasıyla kontrol ederek en doğru seviyeyi tespit etmeniz mümkün olacaktır.

Fazla Hız Yüzünden DSL/İnternet Kopma Sorunu

Evet yanlış duymadınız, bazen internet servis sağlayıcılarının yüksek bir paket ataması nedeniyle kararsız internet bağlantısı görülebiliyor. DSL bağlantısı sürekli kopma sorunu bu nedenle de olabilmekte. Eğer sizler de yukarıdaki hiçbir sorunu yaşamıyor ancak halen sürekli kopan bir internet bağlantısına sahipseniz sorununuz fazla hız olabilir. Bunun için de alt yapınızın desteklediği maksimum hıza kadar veya %10 daha aşağı bir pakete geçiş yapabilirsiniz. Örneğin 100 Mb hızında paketiniz varsa bunu 80 veya 90 seviyelerine aldırmak işe yarayabilir. Bunu da internet servis sağlayıcınızdan rica etmek yeterli oluyor. Ancak bu adımı en son çare olarak kullanmanız daha iyi olacaktır. Zira daha yavaş bir internet bağlantısına sahip olmayı kimse istemez.

Türknet İnternet Bağlantı Ve Kopma Sorunu Nasıl Çözülür?