Bildiğiniz üzere yeni gelen ve 30 Nisan itibari ile yürürlüğe gelen yasa ile birlikte yurtdışı kripto para borsalarından para çekme işlemi oldukça karışmış durumda. Kullanıcılar artık borsalardan aracı sistemleri kullanarak ödeme çekemeyecekleri için paraların içeride kalmasından korkuluyor. Ülkemizde de bunu yapan Papara kısa bir süre önce tüm kripto para borsalarıyla olan işbirliğini zorunlu olarak iptal ettiğini duyurdu. Bununla birlikte de yurtdışı kripto para borsalarından para çekmek iyice bilinmezliğe girdi diyebiliriz. Ancak yazımızda belirteceğimiz yöntem ile sizler de kripto paralarınızı rahat bir şekilde banka hesaplarınıza aktarabilirsiniz.

Borsalardan Banka Hesabına Para Çekme

Yeni gelen yasa Papara veya diğer yabancı aracı kurumları engelliyor olsa da paranızı banka hesabınıza çekebilirsiniz. Ancak bunun için yine de bir Türkiye’de faaliyet gösteren borsaya ihtiyacımız var. Aksi taktirde paranızı yurt dışı kurumlarından Türkiye’deki banka hesabına çekmeniz oldukça zor olacaktır.

Hesabınızdaki kripto paraları banka hesabına çekmek için öncelikle TR Binance veya bir Türk borsasında hesabınızın olması gerekiyor. Ardından bu borsaya kripto paralarınızı USDT veya Ripple’a çevirerek aktarmalısınız. Genelde bu ikisi transfer ücreti avantajlarından dolayı en iyi tercih olacaktır. Ardından ise Türk borsasında kripto paralarınızı Türk Lirası üzerinden satarak paranızı nakde çevirmiş olursunuz. Bundan sonra geriye kalan tek şey ise herhangi bir anlaşmalı banka hesabına paranızı aktarmak olacaktır. Bu sayede biraz uğraştırıcı olsa da yurtdışı kripto para borsalarından banka hesabınıza para çekebilirsiniz.

Yurtdışı Kripto Para Borsalarından Çekilen Paranın Vergisi Var mı?

Bu konuda merak edilen noktalardan birisi de şüphesiz ki kripto para borsalarından çekilen paranın vergisi olup olmadığı. Kısacası insanlar kazançlarına ayrıyeten vergi verip vermeyeceklerini merak ediyorlar.

Ülkemizde 30 Nisan itibariyle yürürlüğe giren yasa sadece insanları Türk borsalarına yönlendirmiş durumda. Buna ek olarak herhangi bir vergi yükümlülüğü açıklanmış değil. Ancak birçok kişiye göre insanların Türk borsalarına ve bankalara yönlendiriliyor olması şuan için sadece işlemlerin kayıt altına tutulmak istenmesinden kaynaklanıyor. Yani şuan için herhangi bir vergi durumu söz konusu değil. Ancak ilerleyen zamanlarda buna benzer bir ek ödemenin olması mümkün görünüyor.

Binance Papara İle Para Yatırma Ve Çekme Sorunu Çözümü

https://www.binance.com/tr/register?ref=MOULB0KC