Ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlayan Çin merkezli Wish sitesi güvenilir mi sorusu birçok kişinin aklını kurcalıyor. Özellikle fiyatların ülkemize oranla çok daha ucuz olması nedeniyle birçok kişi Wish sitesini tercih etmektedir. Bunların arasında beni de gösterebilirsiniz. Geçtiğimiz yıl Wish üzerinden 10’a yakın siparişi başarıyla ve sorunsuz bir biçimde teslim aldım. Ürünlerde hiçbir sıkıntı olmadığını ve görsellerdeki gibi geldiğini belirtmem gerek.

Türkiye’de özellikle orta yaş ve üstü kesimlerde internetten alışverişe henüz güvenilemiyor. Bir de ürünlerin Çin’den geleceğini duyan kişiler güven zorluğu çekebilmekte. Ancak, Wish sitesinin güvenilir olduğunu söylemem gerek. Birçok e-ticaret sitesi gibi Wish de müşteri yanlısı bir politika izliyor. Ürün gelmezse paranızı kısa sürede geri alabilir, veya üründe bir sorun olursa yine sorunsuz bir şekilde iade edebilirsiniz.

Wish Ürünü Nasıl İade Yapabilirim?

Wish üzerinden almış olduğunuz, ancak herhangi bir sebeple geri göndermek istediğiniz ürünü iade etmek oldukça kolay. Bunun için Wish üzerinden siparişimi iade etmek istiyorum seçeneğini tıklarsanız sizlere yol gösterilecektir. Türkçe dil desteğinin de bulunduğu canlı robot desteği sayesinde bunu çok daha kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. Kimse de sizlere ürünü neden geri göndermek istediğinizi sormaz veya zorluk çıkartmaz. Çin’e iade yapmanın ülkemizdeki birçok e-ticaret sitesine iade yapmaktan daha kolay olduğunu söyleyebilirim. Sözüm meclisten dışarı elbette, ancak birçok kişinin iade yapmasını istemeyen satıcılar çeşitli zorluklar çıkartabiliyor. Bu yüzden sizler de Wish sitesi üzerinden kolaylıkla alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Wish Ürün Takibi Nasıl Yapılır?

Wish sitesinden almış olduğunuz herhangi bir ürünü takip etmek de oldukça kolay. Siparişlerim kısmından ürününüzün son durumunu adım adım izleyebilirsiniz. Ürün Çin’den çıktıktan sonra eğer takipli kargo değilse ne yazık ki takip etmek zorlaşabiliyor. Bunun için siparişi verdikten 2-3 hafta sonra PTT şubenizi yoklamanızda fayda var. Ürün sizlere  en yakın merkez PTT şubesine teslim edilmektedir. Şu ana kadar siparişlerimin neredeyse hepsi evime kargocular tarafından teslim edildi ve hiçbir sorun yaşanmadı.

Vergi Konusu

Gelelim en merak edilen konuya. Devletin yeni düzenlediği yasalara göre yurt dışından getirilen her ürüne gümrük ve bandrol vergisi gibi çeşitli vergiler uygulanmaktadır. Küçücük bir plastik yüzük bile alsanız en az 10 lira civarında bir vergi uygulanacağını belirtmem gerek. Bunun yarısı gümrük, diğer yarısı da bandrol gibi bir vergi dilimine göre sizlerden tahsil ediliyor. Buna ek olarak yüzdelik olarak gösterilen de bir vergi var. Ancak bu verginin neye göre belirlendiğini neredeyse kimse bilmiyor. Bu yüzden yurt dışından ürün alırken bunu aklınızdan çıkartmamanızda fayda var. Ancak, bu özelliğin sadece Wish sitesine özel olmadığını unutmayın. Yurt dışından herhangi bir siteden alacağınız ürünlerde sizlerden vergi alınacaktır. Bu verginin ödenmemesi durumunda ürününüz otomatikman iade olacaktır. Verginiz sizlerden kargocular tarafından kesilir ve orada ürün teslim edilir.