Sürekli olarak çatışmada olan ve çoğu defa merkeze geç dönmek zorunda kalan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı askerler için işleri basitlaştıracak bir yenilik daha geliyor. Üzerinden tank geçse bozulmayacağı iddia edilen kek bundan sonra TSK kitinde olacak.
Yapımcı şirketten yapılan açıklamalara göre bu kekler; “1 yıl bozulmaz, azotla yapılan özel ambalajı vasıtası ile suya düşse su almaz, üzerinden tank geçse hiçbir şey olmaz, yanmaz, bir insanı bir dilimi bir gün ayakta tutar.”

İmmu-Nat firması tarafından askeri alanlarda kullanılması amacıyla geliştirilen keklerin ufak bir parçası bile bir insanı gün boyu ayakta tutabiliyor. Özellikle zor şartlara dayanıklı olması da kekin askeri alandaki kullanmak mümkünliğini arttırıyor.

Mehmet Kaya’dan Açıklamalar

Türk firması İmmu-Nat tarafından tasarlanan kek veya ekmeğe benzeyen özel işlevsel gıda Türk Silahlı Kuvvetlerinin helikopterlerinde bulunan acil durum kitine girdi. “Doktor Ekmek” adı verilen gıdanın 1800 kalori olduğu ifade edildi. Fonksiyonel gıda 1 yıl boyunca yenilebilir kalması ve özel ambalajıyla dış etkilere maruz kalmaması sebebiyle askeri veya diğer uzun süreli saha görevi yapan kişiler için de makul olarak niteleniyor.

Bitkisel likit öz su üreticisi İmmu-Nat Genel Koordinatörü Galip Altıntaş bir grup gazeteciyle bir araya geldi. Firmanın kaydedilmiş, faktör maddesi miktarı belli olan iyi üretimle takviye edici sıvı öz sular (extract) ürettiğini, ilaveten öz su üretimlerinin ilaç ve kozmetik sanayine de girdi olduğunu belirten Galip Altıntaş, butik olarak Bodrum’da başladıkları üretim sonrası gördükleri isteğin yüksek olması sebebiyle Samsun’da büyük bir üretim tesisini hayata geçirdiklerini vurguladı. Yakın zamanda Ortadoğu pazarına büyük bir ihracat için anlaşma aşamasında olduklarını kaydeden Altıntaş bu alanda gelişme sağlayacaklarını söyledi.