İngilizce test çözme yöntemleri ile ilgili bilgi almak, bilhassa İngilizce test sınavlarına hazırlananlar için yararlı olacaktır. Adayların İngilizce seviyelerinin test ile ölçüldüğü sınavlarda test çözme yöntemleri ve püf noktalarını bilmek sizlere sınav esnasında çok yararlı olacaktır.

Test sınavları, bir problemin yanıtı için çok sayıda opsiyonu ve tek doğru yanıtı olan sınav çeşididir. İngilizce seviye saptama sınavlarının bazıları test biçiminde olur. Bu sınavlarda genellikle dil bilgisi ve kelime bilgisi ölçülür. İngilizce test sınavlarında zaman kullanımı oldukça önemlidir. Bu nedenle, test çözme taktiği ve İngilizce test çözüme ulaştırmak üzerine püf noktaları bilmek sınav esnasında sizlere çok yardımcı olacaktır.

İngilizce Test Çözme Teknikleri ve Püf Noktaları

İngilizce test çözme yöntemleri ile ilgili bilgi vermeden önce sizlere düşen bazı görevler var. Test sınavlarına girmeden önce kelime ezberinizi sıklaştırmanız ve ezberlediğiniz kelime sayısını artırmanız gerekiyor. Daha önce yazdığım İngilizce kelime ezberleme teknikleri başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. Ayrıca, İngilizce dil bilgisi konusu ile ilgili eksiğiniz olmamalı ve dönemleri oturtmuş olmalısınız.

Şimdi vakit kaybetmeden direkt konuya girelim ve İngilizce test çözme yöntemleri ile alakalı birkaç püf noktayı sizlerle paylaşayım.

Büyük Harf Kullanım Kuralını Unutma!
Bir cümlede büyük harf ile başlayan kelimelerin neler olduğunu biliyor olmanız size ufak ve basit bir dil bilgisi konusu gibi gelebilir. Ama İngilizce test sınavlarında büyük/ufak harf kelimelere dikkat etmek size zaman ve doğru yanıt kazandırabilir.

Mesela, Roma rakamları verilerek size bir cümle meydana getirmenizin istendiği sorularda şıklardaki büyük harf ile başlayan kelimeyi hemen cümlenin başına getireceksiniz. Mr., Mrs., Ms., Miss, Doctor (Dr.), President, Lord, vb. unvan ve unvan kısaltmalarının büyük harfle yazıldığını unutmayacaksınız. Tabi ki de özel isim ve cümle başlarının da büyük harfle yazıldığını biliyorsunuzdur esasen. Tüm bunları bilmek, sınav esnasında işinizi basitleştirecektir.

İngilizce test çözme taktikleri nelerdir?
Their, They’re ve There Kullanırken Dikkatli Ol!
Yukarıda başlıkta okuduğunuz bu üç kelime birbirlerine yakın gibi görünseler de farklı anlamlara sahiptirler. İngilizce test çözerken bu ve aynısı kelime gruplarına dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde cümle ya da paragrafınızın anlamı bozulacaktır.

Their bir iyelik sıfatıdır. Their kullandığın zaman bir şeyin onlara ait olduğunu söylersin. They’re ise they are ifadesinin daralmasıdır ve üçüncü ipucundaki you’re ifadesine benzemektedir. There, soyut veya somut bir şeyin konumunu belirten bir zarftır.

Özne ve Fiil Uyumuna Dikkat Edin!
İngilizcede gramer kurallarının temel hususlarından olan özne-fiil ahenki, İngilizce test sınavlarında da dikkat edilmesi gerekilen bir konudur. Kısaca; bir cümlede fiil, özneye göre biçim almak zorundadır.

Bir and ile birbirine bağlanmış çok sayıda özne varsa bu, çoğul kullanımı gerektiren bir bileşik öznedir: Ahmet and Mehmet want to order kuru fasulye. (Ahmet ve Mehmet (onlar), kuru fasulye sipariş etmek istiyorlar).

Yukarıdaki cümle basitti. “Ne var bunda şimdi” diyebilirsiniz. Hadi biraz daha durumu zorlaştıralım. Bazen özneyi takip eden ve along with, together with, as well as, such as gibi ifadelerle başlayan ve özneyi bileşik özne yapmayan ek bilgiler bulunur. Bu durumda fiil, çoğul kullanım gerektirmez.

I, together with Fatih, am going for a walk (I am going for a walk. Fatih is going with me). Fatih ile beraber yürüyüşe çıkıyorum. Bu tuhaf cümleye ve Fatih and I gibi bir bileşik öznenin kullanımının tercih edilebileceğine dikkat et.
Nur, just like Buse, wants to order kuru fasulye (She wants to order kuru fasulye. So does Buse). Tıpkı Buse gibi Nur de kuru fasulye sipariş etmek istiyor.
Özne ve fiil ahenkunu kontrol etmenin basit bir yolu da özne yerine, yukarıyada ilk cümlede yaptığımız gibi makul bir zamir koymaktır.

Nur, just like Buse, wants to order kuru fasulye (She wants to order pizza). Tıpkı Buse gibi Nur de kuru fasulye sipariş etmek istiyor.
Eğer cümle bu değişikliğe rağmen akla yatkınsa kullandığın özne ile fiil uyumludur!

Zarf, Sıfat ve Fiillere Dikkat!
Zarf, sıfat ve fiil kelime grupları, paragraf okuma sorularında dikkat etmemiz gereken önemli noktalardandır. Sorularda genellikle bu kelime gruplarının zıt anlamlıları, eş anlamlıları vb. kelimeler sorulur. Özellikle, verilen bir cümlenin diğer bir yapı ile aynı anlamı verdiği şıkkı bulmamızın istenildiği sorularda zaman ve zarf, sıfat, fiillere dikkat etmek önemlidir.

Yüzdelik Dilimler Önemlidir
Bazı sorularda yüzdelik dilim verip, yanıtta sizden bu yüzdenin kelime karşılığınızı bilmenizi isteyebilir. Böyle durumlarda aklınızda olması için sizinle yüzdeler ve kelime karşılıklarını paylaşıyorum.

%100 all/whole/entire/complete
%90 most/much/many
%75 more than half
%50 half
%25 less than half
%10 little, only a little, few, only a few, almost no
%0 no/none
Restatement Sorularını Çözelim
Restatement soruları, verilen bir cümlenin aynı anlamı verecek diğer bir cümlesinin bulunduğu sorulardır. Bir cümle verilir ve anlamı aynı olan diğer bir cümleyi bulmanız istenir. Bu tip sorular 4 temel kurala göre yapılır;

Gramer yapısını değiştirerek
Eş anlamlı kelimeler kullanarak
Benzer bağlaçlar kullanarak
Sadeleştirmeler Kullanarak
Bu 4 maddeye eklemeler yapılabilir. Bu hususta kendinizi geliştirmeli ve bol bol kolay yapmalısınız.

İngilizce test sınavlarında sınav sonucunu etkileyen çoğu değişken var. Bunları kelime bilgisi yetersizliği, paragrafta nereye bakacağını bilmemek, soru köklerini tanımamak, zamanı kullanma becerisinin olmaması, İngilizce okuma tecrübesinin olamaması, şıkları elemeyi bilmemek ve psikolojik nedenler vb. olarak açıklayabilir ve çoğaltabiliriz.