Camilerde Bitcoin Kazılıyor

Son dönemlerde tüm dünyada çılgınlık seviyelerine erişmiş olan bitcoin kazmak için camiler de kullanılmaya başlandı. İbadet yeri olan camilerde birçok ülkede bedava elektrik tahsis edilmesinden dolayı bitcoin kazımı amacıyla kullanıldığı belirlendi. İran’da devlet yetkililerince camilerde normale kıyasla %7 gibi bir elektrik gideri artışı olduğunun tespit edilmesinin ardından ülkede birçok caminin depoları da dâhil olmak üzere tüm bölümleri polis ekipleri tarafından bitcoin madenciliği şüphesiyle incelemeye alındı. İran devlet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre bazı camilerde kaçak bir şekilde bitcoin madenciliği yapıldığı ve bu camilerin elektrik harcamalarında %300’e varan artış olduğu tespit edildiği ortaya çıktı.

‘’Girişimcilik’’ Savunması

İran’da polis ekipleri tarafından yapılan incelemede bitcoin madenciliği yapıldığı tespit edilen camilerde çalışan kişiler ise bu hareketi ‘’girişimcilik’’ olarak adlandırdı. Ancak tabii ki bu savunmanın kendilerini aklandırmaya yeteceği düşünülmüyor. Devletin camilere yapmış olduğu elektrik ve benzeri giderlerde kullanılması için maddi yardımların da bitcoin madencilik aletleri almak için kullanıldığı tahmin ediliyor. Olayın ülke çapında ne hal aldığını daha detaylı bir şekilde araştırmak için birçok polis gücü farklı noktalara denetim yapmaları amacıyla gönderilirken benzeri yeni noktalara ulaşılacağı öngörülmekte.

‘’Yüzlerce Bitcoin Kazılmış Olabilir’’

Bitcoin madenciliği yapıldığı tespit edilen camilerin bazılarında onlarca kripto para kazımı yapan alete rastlanınca olayın ne denli bir boyut kazandığı da ortaya çıkmış oldu. Bu kaçak bitcoin kazma işlemlerinden yüzlerce bitcoin, yani milyonlarca dolar para kazanıldığı ortaya atıldı. Elektrik maliyetlerinin bir süredir artış çizgisini bozmaması da yetkilileri şüphelendiren bir diğer detay oldu.

Dünya üzerinde bedava elektrik fırsatının olduğu birçok nokta bulunuyor. Bunlar; üniversiteler, hastaneler, bazı devlet kurumları.. Bu listeyi uzatıp gidebiliriz ancak yeterli geleceğini düşünüyorum. Ülkemizde de bazı üniversitelerde bu tarz girişimlerin olduğu yönünde haberler çıkmıştı. Ancak şu zamana kadar birçok haber yeterince kanıt olmadığı için yeteri kadar ilgiyi göremedi ve olayın üstü bu şekilde kapanmış oldu. Tam da bitcoin yeni rekorlara doğru çıkışa geçmişken bu tarz bir olayın yaşanması şaşırtmamış olsa gerek.