Üniversiteye Gidemezsem Ne İş Yapabilirim

Bugün ülke genelinde öğrenciler TYT sınavına girdiler ve tabii ki ister istemez gelecek kaygısı gibi konular da kişilerin iç dünyasında ortaya çıkmaya başladı. Adaylar, ya üniversiteyi kazanamazsam, ya yüksek puan alamazsam gibi soruları kendine sormaya ve çözüm yolları aramaya başladılar. Bu tabii ki herşeyin sonu olmayacaktır. Önünüzde tekrar tekrar deneme fırsatınız var. Bu yüzden endişelenmenize gerek yok. Öncelikle şunu söylemek istiyorum, bu yazıyı biraz da eğlenceye vurabilirsiniz. Çünkü ben biraz da sosyal medyada yer alan klasik capsler ve benzeri hikayeleri ele alarak bu yazıyı yazacağım. Yani bu yazıyı okurken herhangi bir karamsarlığa kapılmanıza gerek yok.

Kimler Lise Mezunlarını İşe Alır

Lise ve üniversite mezunlarının en yaygın olarak çalıştıkları alan kasiyerlik ve benzeri işler oluyor. Bu alanlarda bir iş bulmanız kolay olacaktır, çünkü sürekli olarak büyüyen ve çalışana ihtiyacı olan şirketler genelde lise ve üniversite mezunlarını tercih etmekte. Ayrıca internet ile ilginiz varsa ve birazcık da olsa bilgisayar ile aranız iyiyse internet üzerinden çalışmalar yapabilirsiniz. Bunlar; makale yazarlığı, grafik tasarım, dijital ajans, editörlük ve site yönetim işleri olabilir. Ayrıca bu işleri kendi evinizden yapabileceğiniz için daha rahat ve stresten uzak bir şekilde çalışabilirsiniz.

Son Dönemlerdeki Haberler: İşsizlik ve Mezun İşsizler

Mezun işsizler olarak adlandırılan kesim, lise veya üniversite diploması olan ancak bir işte çalışmayan kişilerdir. Böyle bir duruma düşmemek için tercih döneminde doğru olanı seçtiğinizden emin olmanız gerek. Doğru olanı seçerken de o meslek alanında çalışana ihtiyaç olup olmadığını göz önünde bulundurmanız gerek. Klasik mesleklerin dışına çıkarak istihtam edilecek çalışana ihtiyaç olan sektörlere yönelmeniz gerekiyor. Bu mesleği yıllar boyunca yapacağınız için çalışırken sıkılmayacağınız ve yeteneklerinize uygun olanı seçmelisiniz.

Alternatif Meslekler

Ülke içindeki iş olanaklarının her gün kötüye gitmesi ile birlikte artık meslek tercihi yaparken alternatif bir seçeneği de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Hatta üniversite okurken aynı anda iki farklı diploma almanız da mümkün. Bu yöntemi internette biraz araştırmanız halinde kolayca bulabilirsiniz.