Freelance İşler

Freelance kelimesinin anlamı özgür çalışmaktır ve bünyesinde yüzlerce iş barındırır. Aslında bu tamamen sizin hayal gücünüzü ve yaratıcılığınıza kalmış. Evde düğünler için şeker ve çerez hazırlamak da internet üzerinden makale yazmak ta Freelance iş olarak sayılabilir. Bu yazımda sizler için güzel bir Freelance iş listesi hazırladım. Kendi yeteneklerinize göre en uygun olanı seçebilir ve o konuda çalışmaya başlayabilirsiniz.

Makale Yazarlığı

Freelance olarak çalışan kişilerin en çok tercih ettiği işlerden birisi makale yazarlığıdır. Her yazar kendi uzman olduğu konuda makaleler yazıp onları pazarlayabilir veya gelen iş teklifleri doğrultusunda makaleler hazırlayabilirler. Özellikle yabancı dil bilen kişiler için çok büyük kazançlar getirebilen bir iştir. Normal bir makalenin 100 kelimesi 1-1.5 TL iken yabancı dildeki makalelerin fiyatı bunun 2 veya 3 katına kadar çıkabiliyor. Bu konuda iş bulamıyorsanız kendinize bir blog açabilir ve kitle oluşturabilirsiniz.

Adwords ve SEO Uzmanlığı

Her geçen gün yeni web sitelerinin de aramıza katılması ile birlikte, onlardan daha üst sıralarda gözükmek isteyen kişiler ya Adwords reklamlarına başvuruyorlar yada sitelerin içinde SEO çalışmaları yapıyorlar. Eğer site sahibi bu konularda pek bilgili değilse bir uzmandan yardım alacaktır. Burada devreye siz gireceksiniz. Müşterinin size güvenilir gözüyle bakması için önceden çalışmalar yapmış olduğunuz siteleri ve başarılarını gösterebilirsiniz. İnsanlar neden Adwords uzmanına ihtiyaç duyar?

Adwords, cidden başarı elde edilmek isteniyorsa bir miktar yatırım isteyen bir yoldur ve Adwords uzmanları, bu harcamalardan tasarruf etmek için siteleyi analiz eder ve en doğru anahtar kelimeleri tespit ederek en verimli çalışmayı yapar. Bu da site sahibi için daha az masraf ve maksimum verim anlamına gelir.

Video Montaj ve Grafik Tasarım

YouTube platformunun gelişmesi ile birlikte neredeyse her kanalın arkasında dev ekipler de oluşmaya başladı. Özellikle sürekli komik anlar, oyunlardan güzel anları montajlayıp atan kanalların her zaman için montaj işini bilen birisi ile çalışması gerekir. Küçük çaplı kanallar bu ihtiyacını kendileri karşılamaya çalışsa da 100.000 abone ve üzeri kanallar için montaj ekibi şarttır. Siz de kanallara mail atabilir veya iş başvurularına yanıt verebilirsiniz. Kuru kuru anlatım yapmak yerine önceden yapmış olduğunuz çalışmaları referans olarak göstermenizde fayda var.

Editörlük

Sosyal medya artık bir kazanç kapısı haline geldi ve birçok kişinin birden fazla fenomen hesabı bulunuyor. Bu kişiler de hesapları tek başlarına kontrol edemediği için yardımcı veya yardımcıları ihtiyaç duymaktadır. Siz de İnstagram veya Facebook üzerindeki sayfalara profesyonel editörlük hizmeti vaat edebilirsiniz. Eğer kişilerin üzerindeki yük fazla ise teklifinizi kabul edeceklerdir. Tabii ki bu aşamada ikna kabiliyetine ve profesyonel bir duruşa ihtiyacınız var.

Bu yazıda internet üzerinden yapabileceğiniz Freelance iş fikirlerini size tanıtmaya çalıştım. Bunlar çeşitlendirilebilir tabii ki, siz de yorumda aklınıza gelen iş fikirlerini belirtebilirsiniz.