Ülkemizde en çok kullanılan canlı yayın servisi Twitch drop ve donma sorunu çözümü zaman zaman kullanıcılar tarafından merak konusu olmaktadır. Özellikle de tam güzel bir yayıncının açtığı canlı yayını izlerken drop ve donma sorunları can sıkıcı olabiliyor. Bu yazımızda tam da bu konu hakkında nasıl bir çözüm üretebileceğinize dair öneriler vereceğim. Sizler de bu sayede Twitch drop ve donma sorununu çözüme kavuşturabilirsiniz. Yapmış olduğunuz değişiklikler sayesinde artık daha keyifli ve verimli bir yayın izlemeniz veya yapmanız mümkün olacaktır.

Yayıncılar İçin Sorun Çözümleri

Twitch Yayıncıları İçin Drop Çözümü

Twitch Yayıncıları İçin Drop Ve Donma Sorunu Çözümü

Yayıncılar için artık büyük bir gelir kapısı haline gelen Twitch platformunda çeşitli sorunlara bağlı olarak drop ve donma sorunları yaşanabiliyor. Bunu çözmek için ise aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Bu sayede yayınlarınızı izleyicileriniz için daha stabil ve buna bağlı olarak da keyifli hale getirmeniz mümkün olacaktır.

  • Arka plandaki indirme veya yüklemeleri kapatın: Twitch yayıncıları genel olarak YouTube için de içerikler ürettiği için sürekli olarak video yükleme veya oyun indirmeleri yapabiliyorlar. Bu işlemler ağ trafiğine büyük ölçüde zarar verebileceği için arka plandaki indirme veya yüklemeleri kapatmanız en iyisi olacaktır. Bu sayede daha sabit bir internete kavuşabilirsiniz.
  • Bitrate ayarlarını değiştirmeyi deneyin: Bazı durumlarda internet altyapısındaki sorunlar nedeniyle yayın kalitesi düşmekte ve buna bağlı olarak da drop veya donma sorunları olabilmektedir. Bitrate ayarlarını bir miktar düşürerek yayınınızı daha düzenli bir hale getirebilirsiniz. Yapacağınız bu ayarın yayın kalitesinden bir miktar ödün vereceğini ise unutmamak gerek.
  • İnternet bağlantısını yenileyin: Twitch yayınları yaparken düzenli bir internet bağlantısı gerekmektedir. Ancak bazen altyapıdan veya modemden kaynaklı bir takım sorunlar olabiliyor. Eğer yukarıdaki işlemleri yapmanıza rağmen drop veya donma sorunu devam ediyorsa internet bağlantınızı sıfırlamak iyi bir çözüm olabilir. 

İzleyiciler İçin Sorun Çözümleri

Twitch İzleyiciler İçin Donma Sorunu Çözümü

Televizyonun kasvetli ortamından sıkılan kişiler için yeni ve oldukça güzel bir platform olan Twitch ülkemizde de büyük ilgi görmektedir. Özellikle de bilgisayar oyunları oynayan veya çeşitli etkinlikler yapan kişilerin büyük bir izleyici kitlesi olduğunu söyleyebiliriz. Sizler de sevdiğiniz yayıncıları izlerken drop veya donma sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki çözümler sizlere yardımcı olabilir. 

  • İnternet bağlantınızı kontrol edin: Özellikle yayıncıların yüksek kalitede aktardığı Twitch yayınlarını izlerken drop ve donma sorunları yaşamak mümkündür. Ancak doğru ve stabil bir internet bağlantısı ile bunun da üstesinden gelinebileceğini söyleyebiliriz. Sizler de bunun için internet bağlantınızı kontrol etmelisiniz. Kontrol için ise ilk olarak yapılması gereken şey ağa başka bir cihazın bağlı olup olmadığıdır. Örneğin telefonunuz ağa bağlı ise zaman zaman güncelleme kontrolleri veya diğer işlemler için internetinize yük bindirebilir. Bu da yavaş bir internet bağlantısı sağlayacağı için Twitch yayınlarını izlerken sorun yaşayabilirsiniz. Çözüm için diğer tüm cihazlardan ağ bağlantısını kesmeniz işinizi görecektir.
  • Steam veya diğer programları kapatın: Twitch yayıncılarının bir çoğu aktif bilgisayar oyuncuları olduğu için bilgisayar veya telefonlarında Steam veya ona benzer programlar bulunmaktadır. Bu programlar arka planda yüksek boyutta dosyalar indirebildiği için yayınları izlerken donma veya drop sorunu yaşamanıza sebebiyet verebilir. Sizler de söz konusu programları tamamen kapatarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.
  • Modemi kapatıp açın: İnternet bağlantısı yerel sorunlara bağlı olarak zaman zaman çeşitli sorunlar çıkartabilmektedir. Bu noktada da yeni bir bağlantı edinmek sorunları çözebilir. Sizler de modeminizi kapatıp 1 dakika kadar bekledikten sonra tekrardan açarak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde internet sağlayıcısı sizlere yeni bir bağlantı atayacağı için sorunlar ortadan kalkacaktır. Sizler de bu sayede sevdiğiniz yayıncıları keyifli bir şekilde izlemeye devam edebilirsiniz. Twitch drop ve donma sorunu halen devam ediyorsa yorumlarda bunu belirterek yardım talep edebileceğinizi de söylemek gerek.

Mobil Cihazlarınızda En Hızlı İnterneti Kullanmanız İçin Yapmanız Gerekenler

https://twitch.tv