Sanal Kart Nedir?

Bulunduğunuz yerden, anında ihtiyaçlarınızı karşılamaya olanak sağlayan online alışveriş sistemi birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Online alışveriş imkanı sunan birçok sitede kapıda ödeme seçeneği bulunmamaktadır. Bundan dolayı kredi kartı sahibi olmayan kişiler, online alışveriş yapma aşamasında sorun yaşamaktadır. Eğer kredi kartı olmadan online alışveriş yapmak istiyorsanız sanal kart kullanabilirsiniz. Sanal kart nedir sorusu ile ilgili tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Kredi kartı kullanıcıları, online alışveriş yaparken bir tedirginlikte hissederler. Çünkü online alışveriş sitelerinde dolandırılma, kart bilgilerinin kaydedilmesi, fazla miktar çekilmesi gibi birçok sorun ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak sanal kart ile online alışveriş imkanı sizlere daha güvenli bir alışveriş sunar. Bundan dolayı kredi kartı sahibi olan kişiler dahi online alışverişleri için bir sanal kart sahibi olmak istemektedir.

Sanal Kart İle İnternet Alışverişi Nasıl Yapılır?

Sanal kart sahibi olabilmek için öncelikle bir banka ile çalışmanız gerekmektedir. Bazı bankalar sanal kart başvurusu yapan müşterilerine mevcut mevduat hesaplarına bağlı bir kart sunar. Bazı bankalarda ise sanal kartlar için her kullanım için farklı, yeni bir numara verilerek sanal kart ile internetten alışveriş imkanı sunulmaktadır.

Sanal kart sahibi olan kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de sanal kart ile alışveriş yapılan siteler hakkındadır. Sanal kart sahibi olduğunuzda internet alışverişi yapılan tüm sitelerden alışveriş yapabilirsiniz. Üstelik sanal kart yurtdışından Türkiye’ye satışı olan online mağazalardan da alışveriş yapmanıza olanak tanımaktadır.

Sanal Kart Limiti

Sanal kart ile kredi kartını birbirinden ayıran en büyük özellik, sanal kartın ön ödeme sistemine dayalı çalışmasıdır. Yani sanal kartınız ile harcama yapabilmeniz için harcamak istediğiniz miktarı öncelikle sanal kartınızın içine yüklemeniz gerekir. Böylece sanal kart limiti oluşmuş olur.

Ön ödemeli sistem olarak adlandırılan sanal kart çalışma prensibi, siz yüklemediğiniz sürece kartın içinde para bulunmamasından dolayı kişilere daha güvenli görülmektedir. Bu sayede kötü niyetli dolandırıcılar sanal kart bakiyesi bulunmadığı takdirde kartınızın içinden para çekme vb. durumlar ile karşı karşıya kalmazsınız.

Sanal Kart Taksit Seçeneği Var Mı?

Kredi kartının kullanıcılarına sunduğu en büyük avantaj, taksit seçeneği ile ödeme kolaylığı sunmasıdır. İlk kez sanal kart sahibi olan kişiler, sanal kart taksitli ödeme seçeneğinin olup olmadığını merak etmektedir. Bu durum bankaların hizmet politikasına göre değişkenlik gösterir. Bazı bankalar taksitlendirme seçeneği sunarken bazılarında taksitli ödeme seçeneği bulunmamaktadır.

Sanal Kart, Kart Aidatı Var Mı?

Sanal kart kullanmak isteyen kullanıcıların kafalarını kart aidatı konusu karıştırmaktadır. Çünkü bakiye yükleme sistemi ile kartlarını kullandıklarından dolayı sanal kart sahipleri ekstra aidat ödemek istemezler. Fiziki olarak mevcut olmadığından dolayı bankalar, sanal kart kullanıcılarından kart aidatı ödemesi de almamaktadır.

Kaynak:

https://www.bankalar.org/

https://www.bankalar.org/kredi-kartlari/