Kredi Kartını İnternette Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Online alışveriş yapmak, özellikle zamanla yarışılan bir yaşam biçimi içerisinde büyük kurtarıcıdır. Tüm ihtiyaçlarınızı bulunduğunuz her yerden bir tık ile kapınıza kadar getirmeniz çok büyük konfor sağlamaktadır. Aynı zamanda bu kolaylık kişileri bilinçsiz alışveriş yapmaya da itmektedir. Bu nedenle internette kredi kartı ile alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken konular konusunda bilinçli davranmak çok önemlidir. Özellikle kredi kart bilgilerinizin de paylaşıldığı bir alışverişte daha dikkatli olmanız gerekmektedir.

Kötü niyetli kişilere fırsat vermeden doğru ve güvenilir bir şekilde alışverişinizi gerçekleştirdiğinizde keyifli ve sorunsuz şekilde kredi kartıyla online alışverişi gerçekleştirmiş olursunuz.

Güvenliğe Dikkat Edilmeli

Kredi kartı ile internetten alışveriş yapılırken sizlerden kart sahibinin adı, geçerlilik tarihi, kişisel güvenlik kodu gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler kartınız için çok önemlidir. Eğer bir sitenin güvenliğinden emin değilseniz bu bilgileri asla paylaşmamanız gerekmektedir.

Kredi kartı bilgilerinin paylaşılması kadar online alışveriş sitelerinden sipariş verirken kullandığınız cihazın güvenli olması da gerekir. Bazı cihazlarda keylogger gibi programlar klavye hareketlerinizi kaydeder. Böylece kredi kartı bilgilerinizi siz fark etmeden alabilir. Bundan korunmak için ya güvenliğinden emin olmadığınız cihazlardan kart bilgilerinizi girmeyin veya ekran klavyesi kullanın.

Özellikle internet cafe gibi ortamlar, online kredi kartı ile alışveriş için asla uygun değildir.

Sitenin Güvenilirliğinden Nasıl Emin Olunur?

Online alışveriş sitesini ilk kez deneyecekseniz ilk olarak kredi kartı ile alışverişte site güvenliği için daha önce deneyimleyen kişilerin yorumlarına ulaşarak bakmalısınız. Ardından siteyi incelemek de sizlere güvenilirlik hakkında bilgi verecektir. İletişim ve hakkımızda bölümlerinde gerçek unvan, adres, telefon gibi bilgileri eksik olan siteleri tercih etmemelisiniz.

Eğer site sizlerden şifre istiyorsa vakit kaybetmeden o siteden alışveriş yapmayı tercih etmeyi bırakmalısınız. Çünkü online güvenilir alışveriş esnasında hiçbir site sizden kredi kartı şifrenizin paylaşılmasını istemez.

SSL Sertifikası Olmayan Sitelerden Uzak Durun

Bir online alışveriş sitesinden güvenilirliği ile ilgili en önemli bilgiyi sizlere SSL sertifikası vermektedir. Bu nedenle bir site SSL sertifikasına sahip değilse asla bu sitelerden alışveriş yapılmamalıdır.

Bir online alışveriş sitesinin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını anlamak adres çubuğuna bakmanız gerekir. SSL sertifikası olan sitelerin adresi adres çubuğunda https://… Şeklinde başlamaktadır. Son kısımda yer alan “s” çok önemlidir. Bu nedenle http bağlantısının sonunda “s” bulunmuyorsa kesinlikle o sitelerden kredi kartı ile online alışveriş yapılmamalıdır.

Kaynak:

https://www.bankalar.org/kredi-kartlari/

https://www.bankalar.org/bilgi-merkezi/kredi-kartlari/