Yayınlanan karara göre gece yarısından sonra benzine 13, motorine ise 6 kuruşluk bir zam yapılacağı açıklandı.

Kararın hemen yarın, 10 Nisan Çarşamba günü hayata geçmesi beklendiği için bu geceden birçok sürücü bir nebze de olsa kâr etmek için akaryakıt istasyonlarına gideceklerdir. Özellikle ülkemizin en çok benzin tüketen ve kalabalık şehri olan İstanbul’da zam haberinin ardından gece saatlerinde birçok araç sahibi benzin istasyonlarına akın etmiş durumda. Bunların yanı sıra taşımacılık yapan ve depolarında onlarca litre benzin bulunduran tır ve kamyon sürücülerinin de gece saatlerinde depolarını doldurmaları bekleniyor.

ÖTV’de İndirim Pompada Zam

Yarın hayata geçirilecek olan zamda benzinin ÖTV fiyatında 7 kuruş indirim yapılırken, pompa fiyatında ise 13 kuruşluk bir artışa gidilmesi dikkat çekti. Aynı şekilde motorine de 6 kuruşluk ÖTV indirimi ve pompa fiyatında ise 6 kuruşluk bir zam uygulanacak.
Son dönemlerde petrol ihraç eden ülkeler tarafından yapılan petrol üretiminin sınırlandırılması faaliyetlerinin fiyatların artmasındaki önemli etmen olduğu düşünülüyor.

Benzinin varil fiyatına yansıyan zam yarından itibaren pompalara da yansıtılacak.
Yapılan yeni zamlara göre, İstanbul’da benzinin litre fiyatı 6,85’ten 6,98’e çıktı. Motorinin litre fiyatı ise 6,30’dan 6,36’ya çıktı.