Kısa bir süre önce alınan kararla hizmete açılan nöbetçi noter sorgulama, halk tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Halkın noterlerde yapmış olduğu tüm araba, ev ve benzeri malların kişiler arasında alışveriş sonucu aktarılması sürekli olarak hafta içi yapılmaktaydı. Artık her ilde bulunacak nöbetçi noter hizmeti sayesinde bu tarz ev, araba alıp satma işlemlerinizi hafta sonları da yapabileceksiniz. Bunun size getirileri zamandan ve dolaylı olarak da paradan tasarruf olacaktır. Çünkü birçok kişi çalışma günlerinde işlemlerini yapmak için işinden izin almak zorunda kalıyordu. Bu da dolayısıyla kişinin sigorta günü ve maaş açısından zarar etmesine sebebiyet verebiliyor.

Nöbetçi Noterler Nasıl Bulunur?

İlinizde o hafta sonu nöbetçi olan noterleri bulmak için Türkiye Noterler Birliği üzerinden basit birkaç sorgu yapmanız yeterli olacaktır. Türkiye Noterler Birliği sitesine yeni eklenmiş olan nöbetçi noter hizmetine şuan yoğun bir ilgi gösteriliyor.

Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi nöbetçi noterinizi bulmak için sizden iki adet sorgu istenmekte. Bunlar: iliniz ve sorgulamak istediğiniz tarih bilgisi.

Nöbetçi Noterlere Fazladan Para Ödenecek mi? Nöbetçi Noter Sorgulama

Nöbetçi Noterlere Fazladan Para Ödenecek mi? Nöbetçi Noter Sorgulama

İlk olarak ilgili alanda bulunan “şehir” butonuna basarak nöbetçi noterinizi bulmak istediğiniz ili seçiniz. Daha sonra sizden bir bilgi daha isteyecek. Bu da sadece tarih bilgisi. Tarih bilgisi de notere ne zaman ihtiyacınız olduğunu sizden istemektedir. Örnek vermek gerekirse 13 Nisan Cumartesi günü noter işlemi yapmanız gerekiyorsa ilgili alandan bunu seçmelisiniz. Daha sonrasında sistem sizi yönlendirerek ilinizde o gün hangi nöbetçi noter binasının açık olduğunu adres bilgisi ile birlikte gösterecektir.

Nöbetçi Noterlere Fazladan Para Ödenecek mi? Nöbetçi Noter Sorgulama

Nöbetçi Noterlere Fazladan Para Ödenecek mi? Nöbetçi Noter Sorgulama

Yukarıdaki resimde örnek bir nöbetçi noter sorgulama sonucu görmektesiniz. Manisa şehri için 13 Nisan Cumartesi günü Manisa 3. Noter Rahime Mengüş binası hizmette bulunacaktır. Sizler de kendi şehriniz için aynı şekilde il ve tarih bilgisi girerek nöbetçi noter bilginize ulaşabilirsiniz.

Nöbetçi Noterlerde Fazladan Para Ödenecek mi?

Nöbetçi noter uygulaması hayata geçtikten sonra birçok kişinin aklına direkt olarak nöbetçi noterlerin işlemlerde hafta içi günlerine kıyasla daha fazla ücret alıp olmayacağı olmuştu. Sorunun cevabı ise hayır ödenmeyecek şeklinde oldu. Bakanlıktan yapılan açıklamalara göre nöbetçi noter uygulamasında şahıslardan hiçbir ekstra ücret talep edilmeyecek. Bu da kişileri en çok sevindiren noktalardan birisi oldu. Özellikle sürekli olarak al-sat işleri ile uğraşan kişiler hem işlerini hafta sonları da yapabilecek, hem de bunun için hiçbir ekstra ücret ödemeyecek.

Bazı büyük illerde çok fazla insan yaşadığı için ve çok fazla ilçe bulunduğu için aynı gün birden fazla nöbetçi noter açık olabilmekte. Özellikle İstanbul’da hafta sonları 5 kadar noterin nöbetçi olarak görev yapması bekleniyor. Bu da insanların bir yere birikmesini önlemek ve işlemlerin yavaşlamasının önüne geçmek için bir hamle olsa gerek.


Nobetci Noter Sorgulaması Yap