Günümüzde internet üzerinden iş fikirleri daha da arttığı için freelance ne demek sorusuna talep de bir o kadar artmakta. Sizler için bu soruya cevap vermeye çalışacağım.

Freelance Anlamı Nedir?

Kelime bazlı olarak baktığımızda bir yere bağlı olmadan özgürce çalışmak anlamına gelen freelance, son zamanların en popüler kelimelerinden birisi haline gelmiş durumda. İnternet çağında olmamız sebebiyle insanların internete ve internette yapacakları işlere ihtiyacı da bir o kadar artıyor. Burada da devreye freelance çalışanlar girmekte. Logo tasarımı, site tasarımı ve yazılım gibi alanlarda müşterilerine yardımcı olmak için bekleyen bir freelance ordusu var diyebiliriz. Ancak işveren açısından bu kalabalık kişilerin arasından doğru kişiyi seçmek çoğu zaman zor olabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise freelance çalışan kişinin referans gösterebilmesi olacaktır. Daha önce çalışmış olduğu kişilerin kendisi hakkındaki yorumları işverenler açısından oldukça önemlidir.

Freelance Olarak Nasıl Çalışılır?

İnternette hiçbir firmaya bağlı olmadan, yani freelance olarak çalışmak için biraz hayal gücümüzü kullanmamız gerekiyor. Öncelikle kendimize şu soruları soralım:

  • Benim yeteneğim ne?
  • Benim ne kadar zamanım var?
  • İşimi yapmak için uygun ekipmanlarım var mı?

Bir freelance çalışanın kendisine sorması gereken sorular başlıca bunlardır. Öncelikle kendi yeteneğinizi belirlemelisiniz. Siz fotoğraflar üzerinde düzenleme yapabilir, yada makale yazarlığı yapabilir misiniz? Bu doğrultuda kendi iş alanınızı ortaya çıkarmanız gerekiyor. Eğer aklınızda herhangi bir fikir yoksa aşağıda verilen yazımı okuyup yorumlayabilirsiniz.

İnternetten Freelance Olarak Yapılacak İşler

İkinci dikkat edilmesi gereken nokta da gün içinde bu işe ne kadar zaman ayırabileceğinizdir. Genellikle öğrenciler freelance olarak çalıştığı için daha çok saat 4 yada 5’ten sonra bilgisayar başına geçebilmektedir. Sizler de gün içerisinde hangi saat aralıklarında boş olduğunuzu planlamalı ve ona göre işler almalısınız.

Bir freelance çalışan kişi yaptığı işe göre ekipmanlara sahip olmalıdır. Genelde sadece bilgisayar üzerinden yapılabilse de bazen ekstra malzemelere ihtiyacınız olabiliyor. Bu da yapmış olduğunuz işe göre değişiklik gösterecektir. Örnek vermek gerekirse freelance olarak seslendirme çalışmaları yapan bir kişi kesinlikle yarı profesyonel veya tamamen profesyonel bir kulaklık ve mikrofona sahip olmalıdır. Müşterilerinizi memnun etmek amacıyla yapmış olduğunuz işin ekipmanlarını doğru bir şekilde seçmeniz doğru olacaktır.

Freelance Olarak Nerelerde Çalışabilirim?

Günümüzdeki İŞKUR benzeri sistemlerin online hali olduğunu hayal edin. İnternet aleminde bulunan farklı freelancer platformları da aynı işlevi yapıyor diyebilirim. Bunun için forumlar ve benzeri sistemler aktif olarak çalışmakta. Örnek verecek olursak freelance olarak makale yazarlığı yapan birisi için en doğru adres makale satış siteleri olacaktır. Bunun için de şu yazıma göz atabilirsiniz:

Makale Yazarlığı Yapmak

Diğer alanlarda çalışan kişiler de webmaster platformları olarak bilinen wmaraci.com ve r10.net adreslerini ziyaret edebilirler. Bu siteler üzerinde kendinize bir profil oluşturarak müşterilerin iş ilanlarına göz atabilirsiniz.

Freelance ne demek?

Freelance ne demek?

Freelance Olurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle ben freelance olarak profesyonel isimlerle çalışacağım ve büyük işler yapacağım diyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. Bunlar arttırılabilir ancak başlıca şunlardır:

  • Fatura kesmek
  • Profesyonel bir çalışma

Günümüzde birçok şirket bazen işleri için freelance çalışanlar aramaktadır. Resmi kurumlar oldukları için de vergiden kesmek amacıyla sizden genelde fatura talep ederler. Şirketlere fatura kesmek sizi hem profesyonel olarak gösterecek, hem de bir daha çalışma fırsatınızı arttıracaktır.

Büyük işlere imza atmak isteyen birisi iseniz de öncelikle küçük işlerden başlayacağınızı unutmayın. Kendinize referans birikimi yaparak büyük işverenlerin gözünde kendinizi ön plana çıkartabilirsiniz.