Son birkaç gündür özellikle de webmaster forumlarında “Natro hacklendi mi?” ve şuan ne yapmalı tarzında sorular dönmekte. Türkiye’deki kullanıcıların kurumsal olması nedeniyle yakından tanıdığı ve birbirlerine tavsiye ettikleri Natro geçtiğimiz gün veri ihlali olabileceğine yönelik bir duyuruda bulundu. Peki Natro hacklendi mi ve şuan ne yapmalı? İşte tam da bu noktada akıllardaki soru işaretlerini bir nebze de olsa gidermek istiyorum. Sizler de bu sayede Natro firması ile çalışmaya devam etmek yada etmemek yönündeki kararlarınızı verebilirsiniz.

Natro Gerçekten Hacklendi Mi?

Türk web site sahiplerine uzun yıllardır kesintisiz bir şekilde hizmet vermeyi başaran Natro firması 7 Kasım 2020 tarihinde sunucularından birinde kötü amaçlı yazılıma rastladığını duyurdu. Birkaç gündür müşterilerinin e-posta adreslerine aşağıdaki gibi bir bilgilendirme maili gönderiyor. Eğer sizler de Natro müşterisi iseniz gelen kutunuzu kontrol ederek aşağıdaki yazıya ulaşabilirsiniz.

Natro Hack Olayı Bilgilendirme E Postası

Natro Hack Olayı Bilgilendirme E Postası

Her bir kullanıcısına yukarıdaki şekilde ve kendi isimleriyle hitap ederek başlayan bir duyuru e-postası gönderen Natro firması gerekli önlemlerin de alındığını belirtiyor. Ancak e-postada dikkat çeken şifre yenileme kuralı insanların aklında “Natro gerçekten de hacklendi mi?” sorusunun oluşmasına sebebiyet verebiliyor. Bu konuda net bir açıklama yapmayan firma sadece sunucularında kötü amaçlı yazılıma rastladıklarını dile getirdi. Bu da otomatik olarak kullanıcı bilgilerinin veya kayıtlı kart bilgilerinin tehlikede olduğu yönünde şüpheleri arttırıyor.

Hosting, sunucu ve domain gibi alanlarda ülkemizin önemli firmalarından olan Natro’nun başına gelen bu olay birçok kişiyi endişeye düşürmüş durumda. Siteye kayıt olurken T.C. Kimlik Numarası, telefon, adres ve kart bilgisi gibi kritik olabilecek birçok bilgi vermek durumundayız. Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği firmaların müşterilerinden zorunlu bir şekilde alması gereken bu bilgiler de haliyle Natro’nun sunucularında tutulmaktaydı. Bu bilgiler genel olarak şifreli olarak tutulsa da yetkisiz erişim yapan kötü niyetli kişiler bunları da aşmış olabilirler. Bu yüzden de binlerce kullanıcının kişisel verileri şu anda kötü amaçlı kişilerin elinde olabilir. Fark ettiğiniz üzere henüz ortada verilerin çalındığına dair net bir bilgi olmadığı için ihtimaller üzerinde durmaya özen gösteriyoruz. Firmanın itibarını da zedelememek amacıyla ne kadar hassas davransak da kötü amaçlı kişilerin sunuculara erişim sağlamaları firmanın itibarını zedelemiş durumda. Bu yüzden de şu anda birçok internet sitesi sahibi bilgilerinin güvenliğinden endişe ediyorlar.

Ücretsiz Hosting Veren Firmalar 2020

Sizler de Natro müşterisi iseniz hemen Natro internet adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Aklınızdaki Natro hacklendi mi ve şuan ne yapmalı sorusuna şuan net olarak cevap vermek zor olduğu için kendi önlemlerinizi almalısınız. Bunun için de öncelikle sitedeki şifrenizi değiştirmekle işe başlayın derim. Eğer önceki şifrenizi başka önemli platformlarda da kullanıyorsanız o platformlardaki şifrenizi de yenileyerek kendinizi bu konuda güvene alabilirsiniz.