Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından duyurulan yeni gelişmeye göre mesai saatleri dışında EFT yapmak artık mümkün oluyor. FAST olarak adlandırılan bu sistemde bankadan bankaya para göndermek için ertesi günü beklemek zorunda kalmayacağız. Ayrıca yine araya hafta sonu girdi sorunu da ortadan kalkacak gibi görünüyor. Yapılan duyuruya göre tüm işlemleri artık 7 gün 24 saat rahat ve hızlı bir şekilde yapabileceğiz. Bu sayede Papara ve diğer ödeme sistemlerine olan ilginin azalması bekleniyor. Ancak yine de söz konusu sistemlerin sağladığı kampanyalar sayesinde kullanıcı sayılarında büyük bir düşüş olmayacaktır.

FAST Fonların Anlık ve Sürekli Transferi ile Mesai Saatleri Dışında EFT Yapmak artık mümkün

FAST Fonların Anlık ve Sürekli Transferi ile Mesai Saatleri Dışında EFT Yapmak artık mümkün

FAST ( Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Nedir?

TCMB tarafından FAST, yani fonların anlık ve sürekli transferi olarak adlandırılan bu sistem birbirinden güzel özellikleri bünyesinde barındırıyor. Örneğin artık mesai saatleri dışında EFT yapmak mümkün olacak. Tıpkı aynı banka içerisindeki bir başka kişiye havale yapıyor gibi artık başka bankalarda hesapları olan kişilere de kolayca para gönderip onlardan para alabileceğiz. Ayrıca yine duyuru görselinde paylaşılan habere göre tüm bu işlemlerin sadece birkaç saniye içerisinde hızlıca tamamlanması bekleniyor. Diğer tüm özellikler ise şu şekilde belirtilmiş durumda:

  • 7 gün 24 saat hizmet
  • Ödemelerin saniyeler içerisinde kolayca tamamlanması
  • İşlem sonuçları hakkında bilgilendirilme yapılması
  • Telefon numarası, e-posta adresi veya T.C. Kimlik No ile eşleştirme yapılması

Yukarıdaki özelliklerin arasında en çok dikkat çeken ise telefon numarası, e-posta adresi ve TCKN ile banka hesaplarının eşleştirilebilecek olması. Eğer sistem anlatıldığı gibi işlerse artık uzun IBAN numaralarını istemek tarihe karışabilir. Bu sayede artık karşıdaki kişinin telefon numarası bilgisini yazarak hesabına para gönderebileceğiz. Yine aynı şekilde telefon numarası haricinde e-posta ve Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile de karşıdaki kişilerin hesaplarına para göndermek mümkün olacak. FAST, yani fonların anlık ve sürekli transferi  olarak adlandırılan bu yeni özellikler ile birlikte ülkemizdeki bankacılık sistemi büyük bir çağ atlayacaktır.

Birbirlerine mesai saatleri dışında EFT yapmak isteyen kişiler daha öncesinde Papara veya benzeri online ödeme sistemleri kullanmaktaydı. Bu sistemler her ne kadar güzel olsalar da parasını bankasına almak isteyenler için ekstra bir uğraş çıkartabiliyor. Ancak Merkez Bankası tarafından duyurulan FAST sistemi sayesinde artık bu işlem tarihe karışacak gibi görünüyor.

Enpara Vs Papara | Hangisi Daha İyi

FAST Sistemi Ne Zaman Aktif Olacak?

TCMB tarafından yeni duyurulan FAST ( Fonların Anlık Ve Sürekli Transferi) sistemi 18 Aralık gününde 11 banka ile birlikte pilot uygulama olarak başlatılacak. Kısa bir süre devam etmesi beklenen bu test sürecinin ardından ise sistemin tamamen aktif hale gelmesi bekleniyor. Yapılan tahminlere göre ise bu sistemin 2021 yılı başında tüm bankalar arasında hayata geçirileceği konuşulmakta. Artık bu sayede tüm ülke genelindeki bankalarda mesai saatleri dışında da EFT yapmak mümkün olacak.