Ülkemizde birçok siteye erişim engelli veya sıkıntılı olduğu için modem üzerinden DNS ayarları nasıl yapılır tarzında sorular sıkça sorulabiliyor. Sizlere aktaracağımız adımlar sayesinde DNS ayarlarınızı yapabilir ve daha serbest ve hızlı bir internet deneyimi yaşayabilirsiniz.

1- İlk Olarak Modem Arayüzüne Giriş Yapın

192.168.1.1 bağlantısını tarayıcınızın arama çubuğuna yazarak ilk olarak modem arayüzüne giriş yapmanız gerekiyor. Bu arayüz üzerinden sizlere vereceğimiz alana giriş yaparak kolaylıkla DNS ayarlarınızı değiştirebileceksiniz.

2- DHCP Ayarlarına Girin

TP LINK Modem Üzerinden DNS Değiştirme

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra soldaki menüden “DHCP Sunucu” seçeneğine tıklayın ve “LAN Ayarları” alanına giriş yapın. Bu alan üzerinde sizleri aşağıdaki gibi bir alan karşılayacaktır;

DHCP Ayarları TPLINK

Burada işimize yarayacak alan sadece son 2 seçenektir. Gördüğünüz üzere bu ayarlar sizin DNS sunucunuzu seçmeniz için ayrılmış durumda. Artık bağlantılarınız buraya gireceğiniz DNS sunucuları aracılığıyla işlenecektir. Bu sayede de internet sitelerinin daha hızlı işlenmesi ve girilemeyen sitelere erişimin önü açılmış olur. Ancak bu işlemin temel internet hızınız üzerinde büyük bir değişiklik yapmayacağını hatırlatmak isterim. Yine de ülkemizdeki sağlayıcılar DNS sunucularını ağır yük altında çalıştıkları için kötü performansa sahiptirler. Sağlayıcınız ne olursa olsun binlerce KM uzaklıktaki bir DNS sunucusu kullanmanız işlemlerinizi iyileştirebilir.

Google Chrome İçin En İyi 5 VPN Eklentisi

Tavsiye Edilen DNS Sunucuları

Ülkemizde bir çoğumuzun bildiği DNS sunucuları 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 olarak tanıdığımız Google’a ait olan sunuculardır. Buna alternatif olarak internet üzerinde paralı ve çeşitli filtrelerle özelleştirilmiş sunucular da bulunuyor. Ancak işiniz sadece girilemeyen sitelere erişmek ve daha hızlı bir internet deneyimi yaşamak ise buna herhangi bir bütçe ayırmanıza gerek yok. Google dışında tavsiye edilen bazı DNS sunucuları da şunlardır:

Yandex DNS: 77.88.8.8 – 77.88.8.1

Open DNS: 208.67.222.222 – 208.67.220.220

Cloudflare DNS: 1.1.1.1 – 1.0.0.1

Comodo DNS: 8.26.56.26 – 8.20.247.20

Sizlere tavsiye ettiğim DNS sunucuları yukarıda listelenmiştir. Dilerseniz bu sunucuları deneyebilir ve en hızlı olarak belirlediğinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca modem üzerinden DNS ayarları yapmanın en büyük avantajı otomatik olarak bilgisayarlarda ve telefonlarda tanımlanmasıdır. Bu sayede o modemin ağına bağlı olan tüm cihazlarda daha keyifli bir internet deneyimi yaşayabilirsiniz.

Ülkemizde sitelerin ne zaman erişime kesileceği veya hangi sitenin engelleneceği belli olmuyorken DNS ayarlarınıza basit birkaç ayar yaparak sizler de rahata kavuşabilirsiniz. Bu aşamada herhangi bir problem yaşarsanız da yorumlardan yardım talep edebilirsiniz. Ayrıca sizlere yardımı dokunacak bir video bırakıyorum. Bu videoyu izleyerek de ayarlarınızı yapabilir ve daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.