Haber sitelerinde soruların cevaplarını alamama sorunu ile eminim ki bir çoğumuz karşılaşmıştır. Google’da daha üst sıralara çıkabilmek adına bazı SEO kalıplarını uygulama aşamasında bunu fazlaca abartan editörlerin bizi büyük bir çileye düşürdükleri durum diye de bunu özetleyebiliriz. Örneğin yarın sokağa çıkma yasağı var mı sorusunu Google üzerinde arattıktan sonra üst sıralarda çıkan birçok haber sitesinde ilk satırlar da sizden bilgi almak isteyecektir. Açılan yazıda büyük bir ihtimalle “Bilmem, gerçekten var mı?” yada “Son dakika! İçişleri Bakanlığı tarafından sokağa çıkma yasağı ilan edildi mi?” tarzında geri dönütler alabilirsiniz. İşte tam da bu tarz bir duruma düşmemek ve kafayı sıyırmamanız için sizlere birkaç öneriyi derlemek istiyorum. Bu sayede sizler de haber siteleri ile karşılıklı habercilik oyunları yapmaktan kendinizi bir nebze de olsa kurtarabilirsiniz.

1- Haber Sitelerine Girmeyin!

Haber Sitelerinin Kullanıcıya Soru Sorması

Evet aslında sorunun kökten bir çözümü var, o da haber sitelerine girmemek. Bunu sağlık bakanımızın “Hastalıktan korunmanızın tek bir yolu var, o da yakalanmamak.” sözüyle de benzeştirebiliriz. Veya buna ek olarak yukarıdaki görselde yer alan ve şu ünlü diyalogla: “Nasıl soruya sorula cevap verme?”

Eğer haber sitelerine girmezseniz büyük bir ihtimalle artık bu tarz bir sorununuz olmayacaktır. Böyle bir durumda haliyle akıllarda “Peki soruların cevaplarını nasıl alacağız?” tarzında sorular çokça canlanmaya başlayacaktır. Eğer haber sitelerine girmeden sorularınızın cevaplarını almak istiyorsanız sizleri arama sayfasının en altındaki şu alana davet etmek istiyorum;

Google Sonraki Sayfalar

Bu görmüş olduğunuz butonlar sizi yapmış olduğunuz sorgudaki diğer sayfalara taşıyacaktır. Diğer sayfalardan korkmanıza çok da gerek olmadığını hatırlatmak isterim. Bu sayfalarda Google gözünde otoritesini henüz ilk sayfaya çıkacak kadar büyütememiş, ancak bu doğrultuda çabalayan yeni internet siteleri sizleri sabırsızlıkla bekliyor olacaktır. Söz konusu internet siteleri henüz günde yüz binlerce kullanıcı tarafından ziyaret edilmedikleri için haliyle kendilerini kanıtlama çabaları bulunuyor. Bunun için de insanlara bilgiyi net bir şekilde vermek ve elbette bunu yaparken yine SEO kurallarına uyum sağlamak ilk hedefleridir. Sizler de soruların cevaplarını alamama sorunu yaşıyorsanız diğer sayfalara göz atmalısınız. Belki de burada henüz kullanıcı ile hiçbir alıp veremediği olmayan ve işini layıkıyla yapan haber siteleri bulabilirsiniz.

Spotify Playlistlerini Hesaptan Hesaba Aktarma

2- Twitter’a Yönelin

Yapılan kurgular ve bazen yanlış bilgilerin çok hızlı bir şekilde yayılabilmesi nedeniyle aslında Twitter’dan haber almaya çalışmak riskli iştir. Ancak Twitter’da sizin işinize bu sorun için oldukça yarayan büyük bir özellik bulunuyor. O da şüphesiz ki yapılan karakter sınırlamasıdır. Bu nedenle de sayfalar kullanıcısına soru sormak için yeterli alana sahip olamadığı için özet geçmek zorunda kalabiliyorlar. Ancak Twitter’da haber almak isteseniz bile o bilindik ve büyük gazeteler size göre olmayabilir. Bunun yerine hiçbir bağlantıya tıklama zorunluluğu vermeden haber sunan Mahluklar hesabı tarzında hesaplara göz atın derim. Bu sayede haberleri sadece işinize yarayan kısmıyla birlikte okuyabilir ve de bilgilenebilirsiniz. (Hayır, bu bir Mahluklar reklamı değildir.)

https://twitter.com/Mahluklarcomtr/

3- Bundle Tarzında Uygulamalara Şans Verin

Bundle platformunda da bu sözünü ettiğin büyük haber siteleri var diyebilirsiniz. Evet haklısınız ancak bu uygulamada sitelerin internet sitelerine doğrudan bir bağlantı olmadan ve özelleştirilmiş bir tasarımla haberler sunulmaktadır. Bunun için de sorunuzun cevabını almak için en azından aynı site ve aynı haber içerisinde sayfalarca dolaşmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca buna ek olarak haber yazım tarzını beğendiğiniz siteleri favori olarak işaretleyip direkt olarak ve kısa yoldan söz konusu sitelerden gelen haberleri okuyabilirsiniz. Bu sayede haber okuma keyfiniz düzelecek ve haber siteleri ile aranızda garip bir münakaşa oluşmayacaktır.

Bunde İndirmek İçin Tıkla