Gündelik hayatta nereden duyduğumuzu bile bilmediğimiz bazı şarkılar dilimize takılabiliyor. Uzun zamandır çözüm aranan bu sorunda dile dolanan şarkıyı bulmak Google ile artık mümkün oldu. İlk olarak İngilizce konuşarak dile dolanan şarkıları bulmak mümkün olsa da ilerleyen dönemlerde toplam 20 dil için bu sistemin aktif olacağı biliniyor.

Google tarafından geçtiğimiz günlerde “Song stuck in your head” başlığıyla paylaşılan blog yazısı büyük ilgi görmeyi başardı. Tüm dünyanın adeta ortak sorunu olan ve insanları deliye çevirebilen dile dolanan şarkıyı bulamama sorunu bu özellik ile birlikte tarihe karışacak gibi görünüyor. İnsanların sadece mırıldanarak şarkıları bulmalarını sağlayacak sistem ayrı bir uygulama olarak duyurulmayacak. Bunun için telefonlarınızdaki Google uygulamasında konuşma butonuna basarak şarkıları mırıldanmaya başlayabilirsiniz. Gelişmiş bir yapay zeka altyapısının geliştirildiği bu sistemde sizler de ismini tam hatırlamadığınız, ancak sözlerinin bir kısmını mırıldanabildiğiniz şarkıların adını ortaya çıkartabileceksiniz.

Google tarafından paylaşılan yukarıdaki videoda da tam olarak bu özellikten bahsediliyor. Videoda insanların ıslık çalarak veya şarkı sözlerini mırıldanarak müziklerin isimlerini aradığını görebilirsiniz. Bunun için sizin yapmanız gereken şey Google uygulamasına gelerek “What is this song?” cümlesini kurduktan sonra şarkıyı mırıldanmak. Gelişmiş yapay zeka sizin için şarkıyı bulmaya çalışacaktır. Şimdiye kadar oldukça başarılı işlere imza atan bu özelliği kullanmak için güncel bir Google uygulamasına sahip olmanız gerekmekte. Ayrıca bu özelliği sadece Android değil, iOS cihazlarınızda da sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Şuanda toplam 20 dil için aktif edilen bu özelliğin ilerleyen dönemlerde çok daha fazla dil için gelmesi bekleniyor. Her geçen gün bu sistem için yapaya zekanın daha da geliştirildiği de Google tarafından paylaşılan blog yazısında yer almakta. Bu sayede ilerleyen dönemlerde şarkıları mırıldanarak daha kesin bir sonuçla bulmamız mümkün olabilir. Sizler de bu özelliği kullanmak için Google uygulamasında sesli asistan ile konuşma özelliğini açarak “What is song?” cümlesini kurduktan sonra aklınızdaki şarkıyı mırıldanabilirsiniz. Özellikle çok dinlenen şarkıları kolay bir şekilde bulabilen bu özellik sayesinde insanlar artık bunun için YouTube veya arama motorlarına anlamsız kelimeler yazma çilesinden de kurtulabilir.