Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar Nedir?

Bankalar, kişilerin nakit para ihtiyaçlarını karşılayan önemli kurumlardır. Bankalar tarafından müşterilerine sunulan ki önemli hizmet, kredi kartı ve banka kartı hizmetidir. Ancak banka ile ilişkileri yeni başlayan kişiler, kredi kartı ve banka kartı arasındaki farklar nedir diye düşünmektedir. En temel ve açık şekilde açıklamak gerekirse kredi kartınızı faturalarınızı ödediğiniz durumda her zaman alışveriş, ödeme ihtiyaçlarını karşılamak için kullanabilirsiniz. Fakat banka kartınız ile harcama yapabilmek için öncelikle banka kartınızın içerisine para yüklemeniz gerekir.

Bankalar ile çalışmaya başladığınızda sizlere bir banka kartı verilir. Örneğin; aylık maaşınızın yattığı kartınız banka kartıdır. İçine para yüklemediğiniz durumda banka kartından ödeme yapmanız mümkün değildir. Banka kartı, bir başka deyişle bankanın size sunmuş olduğu hesabı temsil eden karttır.

Kredi kartı ise bankaların sizlere sunduğu aylık kredi limitini temsil eder. Yani banka kartına önce para yatırıp sonra harcarken kredi kartına önce harcama yapar sonra ödersiniz.

Kredi Kartı ve Banka Kartı Ödemeleri

Kredi kartı ile banka kartı arasında farklılık oluşturan bir diğer durum ise ödemeler konusunda ortaya çıkmaktadır. Kredi kartından ay boyunca yaptığınız harcamalar belli bir hesap kesim tarihinde toplanır. Yani kredi kartınızı kullanmaya devam edebilmek için aylık hesap kesim tarihinde ödemelerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Fakat banka kartı için herhangi bir hesap kesim tarihi söz konusu değildir.

Kredi kartınız ile yaptığınız harcamaların ödemelerini sıkı bir şekilde takip etmeniz gerekir. Çünkü hesap kesim tarihinden sonra ödeme yaptığınız durumda faiz eklemesi yapılır. Banka kartından ödeme yapabilmek için öncelikle banka kartınıza para yatırmanız gerektiği için herhangi bir faiz durumu da söz konusu olamaz. Banka kartınız ile ay boyunca yaptığınız işlemleri ATM, internet bankacılığı veya mobil bankacılık ile takip etmeniz mümkündür.

Kredi Kartı ve Banka Kartı Taksitle Ödeme İmkanı

Kredi kartı ve banka kartı kullanıcıları genellikle yaptıkları alışverişlerde bu kartları kullanmaktadır. Kart ile alışveriş yaparken taksit yaptırma seçeneğinin olması kişilere ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Hem online alışverişlerde hem de mağazalardan, marketlerden yapacağınız alışverişlerde taksit ile ödeme imkanı kredi kartları için söz konusudur. Banka kartlarında herhangi bir taksitlendirme seçeneği bulunmamaktadır.

Kredi Kartı ve Banka Kartı Limiti

Kredi kartı kullanıcılarında limit aşma durumu çok sık yaşanan durumdur. Banka tarafından size tanınan bir kredi olmasından dolayı limit aşma, limit artırma işlemleri söz konusudur. Ancak banka kartı limiti bulunmaz. Banka kartlarında limit yerine kart içine yüklediğiniz para miktarında limit bulunmaktadır.

Kaynak:

https://www.bankalar.org/kredi-kartlari/

https://www.bankalar.org/bilgi-merkezi/kredi-kartlari/