Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Günümüzde kredi kartı kullanmayan kişi sayısı oldukça az. Tüm dünya genelinde giderek yaygınlaşan kredi kartı kullanımı özellikle alışverişlerde büyük avantaj sağlamaktadır. Ancak kredi kartının sağladığı hem nakit ihtiyacını karşılama avantajı olsun hem de taksit ile ödeme kolaylığı olsun, bunlardan faydalanabilmek için bilinçli kredi kartı kullanıcısı olmak çok önemli. Kullanıcı sayısı ne kadar fazla olursa olsun, bankalar kredi kartı başvurusu yapan müşterilerin genel durumunu detaylı bir şekilde incelemektedir. Yapılan incelemeler sonucunda kişinin genel durumu kredi kartı almak için uygun görülürse bu kişiler adına kredi kartı oluşturulmaktadır.

Dünyadaki tüm bankalardan kredi kartı almak için aranan şartları taşıyor olmak gerekmektedir. Bu şartlar, bankaların kendi çalışma presiplerine göre değişkenlik gösterse de genel olarak değişmeyen bazı aranan özellikler de bulunmaktadır.

* Gelir durumunu ispatlayan bir belgeye sahip olmak

* 18 yaşını doldurmuş olmak

* Bankaların riskli müşteri listelerinde yer almamak

Bu üç aranan şart tüm bankalarda ortak aranan kredi kartı verme şartları arasında yer almaktadır. Değişmeyen bu üç maddenin yanı sıra istediğiniz kredi kartı çeşidi ile alakalı olarak sizlerden bazı belgeler talep edilmektedir. Günümüzde bankalar tarafından sağlanan kredi kartları ev hanımlarına özel, öğrencilere özel gibi farklı gruplar altında da toplanabilmektedir. Bu tür kredi kartlarına başvurularda ise daha farklı ve ek belgeler de sizlerden talep edilebilir

Kredi Kartı Başvurusu İçin İstenilen Belgeler

Kredi kartı başvurusu yapılırken banka sizin durumunuzu bilgisayar üzerinden rahatlıkla inceleyebilmektedir. Çünkü günümüzdeki teknoloji, sadece T.C kimlik numaranız ile bankacılar için gerekli olan tüm bilgilere ulaşım sağlamaktadır. Bu nedenle kredi kartı başvurusu yapmak için çok fazla belge toplamanıza gerek yoktur.

İster şubeye giderek dolduracağınız bir dilekçe ile isterseniz SMS yolu ile kredi kartı başvurunuzu anında gerçekleştirmeniz mümkündür.

SGK Şartı Aranır Mı?

Kredi kartı almak isteyen kişilerin en merak ettiği sorulardan bir tanesi kredi kartı alabilmek için SGK şartı aranıp aranmadığıdır. Bankalar, basit bir tanımla müşterine para satışında bulunmaktadır. Bu nedenle müşterilerine sunduğu bu imkanın geri ödemesini almak bankalar için çok önemlidir. Durum böyle olunca geri ödeme yapamayacak kişilere kredi kartı verilmemektedir. Bu nedenle SGK şartı aranan şartlar arasında yer almaktadır.

SGK’nız olsa bile eğer başvurduğunuz kredi kartı limiti çok yüksekse banka aynı zamanda sizden aylık gelir belgenizi de talep edebilir. Bu iki unsur incelenerek sizlere verilecek kredi kartı ve kredi kartı limiti belirlenmektedir. Bu nedenle başvuru esnasında maaş bordrosu veya vergi levhası gibi belgeleri yanınızda bulundurmanız da fayda vardır.

Kredi Kartı Alırken Kredi Notuna Bakılır Mı?

Kredi kartı verilirken kredi notu çok önemlidir. Kredi notu, bankalarda sizin prestijinizi belirleyen bir durumdur. Bankalar ile olan ilişkinizin ve ödeme alışkanlıklarınızın bir karnesi olarak kabul edilebilir. Bu kredi notu az riskli gruptan çok iyiye doğru bir sıralamaya sahiptir. Kredi kartı almak isteyen kişinin en azından az riskli grupta yer alması beklenmektedir.

İyi ve çok iyi grubunda yer alan kişilere daha kolay ve yüksek limitli kredi kartı verilirken en riskli gruplara kredi kartı vermeye bankalar yanaşmamaktadır.

Kaynak

https://www.bankalar.org/kredi-kartlari/

https://www.bankalar.org/bilgi-merkezi/