Mastercard ve Visa Nedir?

İhtiyaçlarını karşılama konusunda birçok kişi, mastercard ve visa kartlarını kullanmaktadır. Özellikle son yıllarda ihtiyaçlarını nakit para ile karşılayan kişi sayısı oldukça azdır. Mastercard kullanımı veya visa ile alışveriş yapmak ödeme kolaylığı sunduğu için çok tercih edilmektedir. Alışveriş alışkanlıklarında ön plana çıkan mastercard ve visa özellikle online alışveriş yapabilmek için çok sık kullanılmaktadır. Banka ile ilişkisi bulunan herkes mastercard veya visa kart sahibidir. Kartların köşesinde mastercard veya visa kart yazısı kartın özelliğini göstermektedir. Mastercard ve visa kart nedir diye soruyorsanız aslında bu iki farklı kurumu temsil eden bir durum olduğunu düşünebilirsiniz. Ödeme sistemlerini ifade eden mastercard ve visa, bir kredi kartı markası olarak kabul edilmemelidir.

Nakit akışını sağlayan kurum olmasından dolayı hangi banka ile çalışıyor olursanız olun, mastercard veya visa yazısı kartınızın üzerinde yazacaktır. Visa ve mastercard sistemlerinin en önemli özelliği, tüm dünya tarafından tanınıyor olmasıdır. Tüm bankalar müşterilerine sunmuş olduğu ödeme sistemi için mastercard veya visa sağlamaktadır. Buna bağlı olarak da banka kartınızın üzerinde ya mastercard ya da visa card yazısını görürsünüz.

Mastercard Nedir?

ABD’de kurulmuş olan mastercard ilk olarak 1965 yılında bankacılık işlemlerinde hayatımıza giriş yaptı. Banka müşterilerinin kart ve kredi kartı ile ödeme yapmasına izin veren mastercard kurumu, birçok futbol organizasyonunda da reklamları ile ön plana çıkmaktadır. Bir diğer adıyla banka kartı olarak da mastercard nedir sorusuna cevap vermek mümkündür.

Yurtdışı alışverişlerinde, online mağaza alışverişlerinde veya herhangi bir yerde kartla ödeme yapabileceğiniz POS cihazları bulunuyorsa mastercard ile ödeme seçeneğinden faydalanabilirsiniz. İnternet siteleri tarafından online alışverişin ödeme kısmında kart seçeneğinde mastercard bölümünü seçerek kart bilgilerinizle kolaylıkla alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlk kullanım yıllarında mastercard geçmeyen veya sadece nakit para ile ödeme alan mağazaların sayısı daha çoktu. Ancak tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de market, yemek, kitap veya kırtasiye, giyim, online gibi aklınıza gelebilecek her türlü alışverişinizde mastercard geçmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaya devam etmektedir.

Mastercard yani banka kartı sahibi olmak aynı zamanda avantaj da sağlamaktadır. Online ve mobil bankacılık kullanımı artış gösterdiği için mastercardınız sayesinde bilgilerinize ve işlemlerine 24 saat boyunca bulunduğunuz her yerden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Visa Nedir?

Bankacılık işlemleri esnasında visa ile ödeme ve visa card seçenekleri çok sık karşınıza çıkacaktır. Birçok kişi aynı zamanda visa ve mastercard arasındaki farkları ve hangisinin daha avantajlı olduğunu da merak etmektedir.

İngiltere’de kurulmuş olan Visa, Mastercard’tan çok sonra bankacılık işlemlerinde duyulmaya başlayan bir terimdir. Kuruluşu ile birlikte 2004 yılında duyulmaya başlanmıştır. Mastercardın en büyük rakibi olarak da kabul edilir. Dünya genelinde önde gelen işlem ağlarından bir tanesi olan Visa mastercard ile kıyaslandığında herhangi bir dezavantaj sunmaz. Bu iki sistemin birbirine göre bir üstünlüğü veya ciddi bir farkı yoktur.

Visa bir kredi kartı değildir. Visa kullanımı Avrupa ülkelerinde daha fazla ön plana çıkmaktadır. Ön ödemeli kartların sistemini sağlaması ile visa ödeme sistemi bilinmektedir.

Kaynak

https://www.bankalar.org/kredi-kartlari/