Ülkemizde aktif bir şekilde kullanılan İnstagram, yakın zamanda “Reels” adını verdiği bir özelliği kullanıma sundu. Tıpkı TikTok gibi kullanıcıların videolarına müzik, görsel efektler ve benzeri çeşitli elemanları eklemesine olanak sağlayan bu özellik şimdiden sevilmiş gibi görünüyor.

İnstagram’ın çiçeği burnunda özelliği Reels ülkemizde bir anda popülerlik kazanmayı başardı. Şimdiden birçok İnstagram fenomeninin ilgi duyduğu ve videolar çekmeye başladığı bu İnstagram Reels nedir ve nasıl video yüklenir sorularına sizlerle birlikte cevap vermeye çalışacağız.

İnstagram Reels Tam Olarak Nedir?

İnstagram Reels Tam Olarak Nedir

İnstagram tarafından yeni çıkartılan Reels güncellemesi sayesinde kullanıcılar videolarına; müzik, görsel efektler, hız değiştirici gibi birçok ek özellik ekleme imkanına sahipler. Oldukça eğlenceli görülen bu sistemle birlikte aslında İnstagram’ın TikTok’a rakip olmak istediğini de söyleyebiliriz. Oradaki kullanıcı kitlesini kendi platformuna çekmeye çalışan şirket özellikle ABD’nin TikTok yasağı haberlerine sevinmiş olsa gerek. Potansiyel milyonlarca kullanıcının İnstagram’a kazandırılacağı düşünülen bu yasak öncesi çıkartılan Reels’ın oldukça başarılı olduğunu da söyleyebiliriz.

Çıkartıldığı tarihten itibaren milyonlarca kişi tarafından benimsenen ve kullanılmaya başlanan bu güncelleme ile sizler de eğlenceli videolar çekerek takipçi kitlenizi sevindirebilirsiniz. Özellikle de içerik üreticiler ve dansçıların sevindiği bu güncelleme sayesinde platformun aktif kullanıcı sayısında önemli bir artış olduğunun altı çizilmekte.

İnstagram Reels Nasıl Video Yüklenir?

Birçoğumuz için yeni bir güncelleme olarak görülebilecek İnstagram Reels nasıl video yüklendiği hakkında aklımıza bazı sorular takılabiliyor. Özellikle de uygulamasında bu güncellemeyi göremediğini belirten büyük bir kesim olduğu için nasıl video yüklendiğini hatırlatmak oldukça yararlı olacaktır diye düşünüyorum. İnstagram Reels’a video yüklemek için öncelikle uygulamanın en son sürümüne sahip olmanız gerekiyor. Bunun için ise telefonunuzun uygulama marketinizdeki güncellemeler alanını kontrol etmelisiniz.

Güncel sürüm bir uygulama ile hesabınıza giriş yaptıktan sonra tek yapmanız gereken ekranınızı sağa kaydırarak kamera bölümünü açmak olacaktır. Bu alanda karşınıza; canlı yayın, hikaye ve en sonunda Reels seçenekleri çıkacaktır. Buradan Reels’a girerek yukarıdaki görseldeki gibi bir alanla karşılaşacaksınız. Daha sonrasında ise işlerin tamamen sizin hayal gücünüze kaldığını söylemek gerek. İstediğiniz müzik ve görsel efekt ile birlikte oldukça eğlenceli videolar çekebilirsiniz.

İnstagram Reels videoları keşfet ekranında oldukça fazla alan kapladığı için çok daha fazla görüntülenme ve beğeni alacaktır. Bu yüzden eğer kendinizi daha fazla insana tanıtmak ve yeteneklerinizi göstermek istiyorsanız vakit kaybetmeyin derim.