İnternet üzerinde uzun saatler geçiren birçok kişi indirme hızının bazı sitelerde düşmesi sorunu ile en az bir kere karşılaşmıştır. Bu yüzden kullanıcılar internet sağlayıcılarının kulaklarını çınlatsalar da durum her zaman aynı olamayabiliyor. Peki indirme hızı bazı sitelerde neden düşer gelin bunu birlikte ele alalım.

İndirme Hızının Siteden Siteye Değişme Nedenleri?

1- İnternet Sağlayıcısından Kaynaklı Problemler

Çeşitli dosyalar veya oyunlar indirirken indirme hızının düşmesindeki ilk sorunlardan birisi sağlayıcı kaynaklıdır. Bu yüzden de eğer indirme yaparken hızın düşmesinden kaynaklı işlemleriniz uzun sürüyorsa sağlayıcınız ile görüşmeyi deneyebilirsiniz. Eğer hattınızda bakım yapılıyorsa bu durumun yaşanması oldukça normaldir. Sorunun çözülmesi için de internet sağlayıcı firmanız ile iletişime geçerek sorunun ne zaman biteceğine dair bilgi edinmeyi deneyebilirsiniz. Büyük ihtimalle çalışma sürecinin ardından indirme hızınız normale dönmüş olacaktır.

2- Siteden Kaynaklı Problemler

Bazı internet siteleri kullanıcılarına dosya indirirken ücretli ve ücretsiz olarak iki farklı seçenek sunmaktadır. Ücretsiz seçenekte de genel olarak indirme hızları kısıtlanabiliyor. Bu yüzden indirme yaptığınız sitenin alternatiflerini aramalı veya ücretli seçeneği düşünmelisiniz. Aksi taktirde siteden daha hızlı bir şekilde dosya indirmek mümkün olmayabilir. Çünkü bu durumda sizin internet hızınız değil karşı tarafın size ne kadar hız izni sunduğu önemlidir.

3- Torrent İndirmelerde Yaşanan Problemler

Torrent dosyalar karşılıklı işlemlere dayalı olduğu için çoğu zaman kullanıcılar düşük indirme hızları ile karşılaşabiliyorlar. Bu yüzden de dosyaların karşı taraftan birileri tarafından yükleniyor olması gerekli. Eğer sizin indirmiş olduğunuz dosya karşı tarafta birileri tarafından yüklenmiyorsa indirme hızının düşük olması normaldir. Bunun için de indirme hızınızı arttırmak için güncel seed adresleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca torrent port adresleri açık değilse bu durumda da indirmelerde sorun yaşanabilir. Bu sorunun üstesinden gelmek için de başka bir port üzerinden işlem yaptırmayı deneyebilirsiniz.

İndirme hızının bazı sitelerde düşmesi sorunu için yukarıdaki anlatılanlar genelde yeterli olmaktadır. Ancak halen sorununuz devam ediyorsa her ihtimale karşı aşağıdaki çözümleri de deneyebilirsiniz. İşte bazı çözümler:

  • Modemi kapatıp açın
  • Bilgisayarı kapatıp açın
  • Eğer Wi-Fi bağlantısı kullanıyorsanız kablolu bağlantı kurmayı deneyin
  • Eğer sorun genel olarak tüm platformlarda geçerliyse binadaki kabloları kontrol edin

İndirme hızlarındaki ve genel olarak internette yaşanan sorunları yukarıdaki kontrolleri deneyerek çözmeniz mümkündür. Ancak sorununuz halen çözülmediyse bunu yorumlarda hangi işlemi yaparken sorun yaşadığınızı ve internet sağlayıcınızı yazarak belirtebilirsiniz. Ayrıca internet hız testi yapmak için de aşağıdaki site sizlere yardımcı olacaktır:

https://www.speedtest.net/

PUBG Mobile Ping Düşürme Yolları