Özellikle yoğun olarak çalışan bilgisayarlar için termal macun kullanmak uzmanlar tarafından üstü çizilerek öneriliyor. Günümüzde bilgisayarlar eskisine göre çok daha fazla kapasiteyle işlem yapabildikleri için ısınma gibi sorunlar da olabilmekte. Ancak düzenli olarak termal macunlama işlemi yapılan bir bilgisayarda bu durum oldukça minimal tutulmuş olacaktır. Peki gerçekten bilgisayarda termal macun kullanmak gerekli mi? Gelin bu konuya birlikte bir göz atalım.

Bilgisayarda Termal Macun Kullanmak Gerçekten Gerekli Bir İşlem mi?

Bilgisayar teknik servislerinin önerisine göre termal macun kullanmak gerekli bir işlemdir. Ancak bunun ne sıklıkla yapıldığı kısmının da oldukça önemli olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Düzensiz olarak yapılacak bir termal macun işlemi bilgisayarınızın performansının daha da düşmesine neden olabilir. Bu yüzden eğer kendiniz nasıl termal macun yapılacağını bilmiyorsanız bir uzmandan yardım almanız en sağlıklısı olacaktır. Bunun için de eğer garantiniz devam ediyorsa yetkili servise vermek en iyi tercih olur. Eğer garanti yoksa da güvendiğiniz bir bilgisayarcıdan bilgisayarınızı termal macunlamasını isteyebilirsiniz.

Ne Sıklıkla Termal Macun Yenilenmelidir?

Teknik servisler tarafından kullanıcılara önerilen termal macun yenileme sıklığı 6 aydır. Sizler de eğer ne sıklıkla termal macun yenilenmelidir şeklinde soru soruyorsanız buna göre hareket edebilirsiniz. Düzenli olarak yapılacak bir macunlama işlemi bilgisayarınızın fazladan ısınmasını engelleyeceği gibi daha performanslı çalışmasını da sağlayacaktır. Bu sayede oyunlarda ve çeşitli programlarda daha hızlı işlemler yapabilirsiniz.

Termal Macun Yenilenmezse Ne Olur?

Bilgisayar kullanıcıların sıklıkla sorduğu sorulardan biri de termal macun yenilenmezse ne olur şeklindedir. Yukarıda termal macun kullanmanın gerçekten gerekli olup olmadığına değinmiştik. Bu olumlu etkilerin tam zıtlarının da termal macun kullanılmadığı zamanlarda geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yine de termal macun yenilenmezse ne olur sorusunun cevabını birkaç madde şeklinde verebiliriz.

  • Bilgisayar bileşenlerinin düzgün ısılarda çalışabilmesi için gerekli olan termal macun yenilenmezse aşırı ısınma gerçekleşebilir
  • Tavsiye edilen dönemlerde termal macun yenilenmezse bilgisayar bileşenleri daha çabuk yıpranacaktır
  • Bilgisayar parçalarının fazla ısınması durumunda parçaların tamamen yanma riski doğabilir

Kısacası bilgisayarlarda termal macun yenilemek oldukça ama oldukça önemli bir işlemdir. Bu yüzden sizlere tavsiyemiz bilgisayarınızın termal macununu tavsiye edildiği gibi en az 6 ayda bir yenilemenizdir. Yapacağınız bu basit ama etkili işlem sayesinde aldığınız bilgisayarı çok daha uzun ömürlü bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde bilgisayarınızın performansı da düşmeyeceği için herhangi bir parça alma gereksinimi de doğmayacaktır.

Termal Macun Yenileme Nasıl Yapılır?

Termal macun yenilemek aslında oldukça basit bir işlemdir. Ancak doğru bir şekilde yapmadığınız taktirde işlemciye veya fanlara zarar verebilme riski bulunuyor. Bunun için de sizlere tavsiyemiz bunu bilen birinden yardım alarak yapılması olacaktır. Yine de ben kendim yapmak istiyorum diyorsanız Shiftdelete.net tarafından hazırlanan aşağıdaki video sizlere yardımcı olabilir. Bir bilgisayar için nasıl termal macun yenilenir ve termal macun yenilerken dikkat edilmesi gerekenler gibi soruların cevaplarını videoda bulacaksınız.

Termal macun yenilemenin ayrıca “overclocking” yapanlar için ekstra önemi olduğunu da hatırlatmak gerek. Kısaca özetlemek gerekirse overclocking işlemi bilgisayar donanımların maksimum hızlarda kullanılması denilebilir. Bu işlem haliyle parçaların daha kısa sürede yıpranmasını ve ısınmasını sağlayabileceği için onları soğutmak büyük bir önem arz eder. Sizler de bilgisayarınızı kısa sürede termal macunlayarak bu açıdan parçalarınızı korumuş olursunuz.

PUBG Mobile Ping Düşürme Yolları