Dünyanın en popüler tarayıcı programı olan Google Chrome ile Brave tarayıcının karşılaştırması uzun bir süredir merak ediliyor. Son zamanlarda harika çıkışlar yapan Brave, BAT tabanlı olup kazandırmasıyla bir hayli meşhur. Hem sizlerin internette gezerken para kazanmanızı sağlıyor, hem de daha güvenli bir şekilde gezinebiliyorsunuz. Çeşitli başlıklar altında yapacağım karşılaştırmalar sayesinde sizler de kararınızı verebilirsiniz.

Brave vs Google Chrome

İşlevsellik

  • İnsanların tarayıcılarda aradığı en büyük özellik olan işlevsellik her iki tarayıcıda da mevcut diyebiliriz. Google servisleri ile otomatik entegre olması birçok kişinin işini kolaylaştırdığı için Google Chrome tercih edilmekte. Ancak, Brave tarayıcısı da Chrome ayarlarınızı içe aktararak size kolay bir kullanım imkanı sunar. Bu yüzden Chrome’dan Brave tarayıcıya geçiş sonrasında hiçbir dez avantajınız olmayacaktır.

HIZ

  • İnternette dolaşırken en önemli faktör birçok zaman hız oluyor. Sayfaların daha hızlı yüklenmesi, videoların daha hızlı bir şekilde izlenebilmesi gibi kriterler oldukça önemli. Bu konuda Brave tarayıcısının çok daha avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Brave, sayfalardan gelen gereksiz istekleri engelleyerek daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlayacaktır. Birçok popüler sayfanın Brave sayesinde 2-3 kat daha hızlı yüklendiğini söylemek mümkün. Google Chrome ise bu konuda biraz yavaş kalıyor.

Reklam Engelleyici

  • İnternet sayfalarında bir anda ekranınıza fırlayan reklamların çıkması veya her yerin çeşitli reklamlarla dolu olmasının rahatsız etmeyeceği kimse yoktur. Brave, kendi içerisinde barındırdığı reklam engelleyici özelliği sayesinde daha rahat bir gezinme imkanı sağlıyor. Google Chrome’da ise bunu eklentilerle yapabilmektesiniz, ancak birçok zaman eklentilerin güncellemelerin gerisinde kaldığı için reklamları engelleyemediğini görüyoruz. Reklam engelleyici konusunda da Brave tarayıcının bir adım önde olduğunu söyleyebilirim.

Bilgisayar Performansına Etki

  • Tarayıcı seçerken dikkat edilen bir diğer konu da tarayıcının bilgisayar performansına yapmış olduğu etkidir. Bilgisayarı yoran bir tarayıcı üzerinde işlem yapmak çoğu zaman işkenceye dönüşebiliyor. İnternet üzerinde kısa bir araştırma yaptığınızda Google Chrome’ın gereksiz kaynak tüketiminin hat safhada olduğunu görebilirsiniz. Brave tarayıcı ise gereksiz kaynak tüketiminin önüne geçerek bilgisayarınızın rahat nefes almasını sağlamakta. İnternette gezinirken sayfalardaki gereksiz tüketimleri de engelleyerek sizin çok daha seri bir kullanım yapmanıza imkan verir.

Benim iki tarayıcı arasından tercih etmiş olduğum ve aktif olarak kullandığım Brave. Bu sayede çok daha hızlı bir şekilde interneti kullanabilmekteyim. Sizler de aşağıdaki linkten Brave’i ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.


Brave Ücretsiz İndir