Freelancer Olarak Müşteri Bulmak

Günümüzde internet üzerinde freelance olarak çalışan kişilerin en büyük sıkıntılarından birisi müşteri bulmak. Bu konumuzda sizler için freelance olarak müşteri bulmanın yollarından ve yerlerinden bahsedeceğim. Bu sayede siz de internet dünyasında kendinize yeni bir gelir kapısı oluşturabilirsiniz.

Webmaster Forumları ve Çalışmış Olduğunuz Alanla Alakalı Platformlar

Freelancer olarak müşteri bulmak için ilk bakmanız gereken yerler şüphesiz ki webmaster forumları olacaktır. Bunlara örnek olarak iste aşağıdaki siteye göz atabilirsiniz.


Webmaster Platformu Wmaraci

Bu sadece örnek bir site. Ülkemizde bu alanla ilgili birçok platform bulunmaktadır. Size uygun olanı seçip müşteri kovalamaya başlayabilirsiniz. Ayrıca kendi alanınıza uygun platformlara üye olup aktif bir şekilde gezinmek de size freelancer olarak müşteri bulma konusunda yardımcı olabilir. Hatta bu platformlar sadece tek bir alana odaklı olduğu için müşteri bulma şansınız çok daha yüksek olacaktır.

Komisyon İle Müşteri ve Çalışanı Buluşturan Platformlar

İnternet üzerinde bir işini yaptırmak için kendisine çalışabilecek birisini arayan birçok kişi bulunmaktadır. Tam olarak bu iş için çeşitli internet adresleri mevcut. Aşağıda vermiş olduğum siteyi bunlara örnek olarak gösterebiliriz. Sizler de bu siteye üye olarak freelancer olarak müşteri bulma şansınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca burada işverenler kendilerine uygun olan çalışanı seçtiği için iyi bir analiz yapmanız gerekmekte. Yapacağınız hizmet için piyasa şartlarına uygun veya ilk başlarda daha düşük bir fiyat koymalısınız ki müşteri çekebilesiniz. Tam olarak “Ayağı Alışsın” deyimini burada söyleyebiliriz. Uygun fiyatlı olduğunuz için sizinle çalışan müşterileri memnun etmeniz durumunda daha sonrasında da sizle çalışmak isteyeceklerdir. Bu taktik sayesinde freelancer olarak müşteri bulma şansınızı çok daha fazla arttırmış olursunuz.

Örnek Site:


BiOnluk.Com

Sosyal Medyada İlgili Sayfa veya Gruplara Katılmak

Özelikle ülkemizde sosyal medya kullanımının had safhada olduğunu düşünürsek arama yapabileceğiniz platformu çok da uzaklarda düşünmemeniz gerektiğini görebilirsiniz. Birçok freelancer çalışan sosyal medya üzerinden yaptığı tanıtım ve yorumlar sayesinde müşteriler ile buluşmaktadır. Sizler de kendinize özel bir sosyal medya hesabı oluşturarak tanıtıma başlayabilirsiniz. Bunun için en uygun platformlar ülkemizdeki aktiflik seviyesi nedeniyle Facebook ve Instagram olacaktır. Örnek çalışmalarınızı paylaşarak müşterilerin gözünde bir profil oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem de sizin freelancer olarak müşteri bulma şansınızı arttıracak önemli unsurlar arasında.

Kişilere Tekliflerde Bulunun

İnternet üzerinde sıkça yapılan freelance çalışmalardan birisi olan kodlama alanını örnek olarak vermek istiyorum. Eğer kodlama yeteneğine sahip birisi iseniz biraz girişken olarak kendinize müşteri yaratabilirsiniz. Bir webmaster forumunda dolaşırken herhangi bir kullanıcının internet sitesi veya blog adresine girdiğinizi varsayalım. Eğer söz konusu blogda yazılımsal hatalar veya görüntü kirliliği oluşturan alan, eksiklikler gibi detaylar varsa site sahibi ile iletişime geçerek söz konusu alanları belirli bir ücret karşılığında düzeltebileceğinizi anlatabilirsiniz. Bu, internet üzerinde freelancer olarak çalışan kişilerin başvurmuş olduğu önemli tekniklerden birisidir. Eğer site sahibine durumu açıklayıcı bir şekilde izah edip neden bu konuda çalışma yapılması gerektiğini uygun bir dille izah edebilirseniz freelancer olarak müşteri bulma şansınızı arttırabilirsiniz.

İnternette Saha Araştırması Yaparak Potansiyel Müşterilere Ulaşın

Yaşamış olduğunuz şehir veya alanda bulunan herhangi bir meslek çalışanı ile iletişime geçerek freelancer olarak iş bulma şansınızı büyük ölçüde arttırmış olursunuz. Buna en iyi örnek ve fikir olarak avukatları gösterebiliriz. Günümüzde artık her avukatın müşteriye ulaşmak amacıyla dijitalleşmeye ihtiyacı var. Siz de bu doğrultuda şehrinizde yaşayan avukatlar ile iletişime geçerek kendilerine durumu izah edebilirsiniz. Avukatlara ulaşmak için kendilerine ait bürolara dışarıdan göz gezdirmeniz yeterli olacaktır. O pankartlarda yazan numaraları arayarak kendileri ile iletişim kurarak durumu izah edebilirsiniz. Freelancer olarak iş bulmak için bazen internet dünyasından kısa süreli de olsa çıkmanız gerekebiliyor. Bu da onlardan sadece birisi. Avukatlara durumu açıklayıcı bir şekilde anlatmanız durumunda olumlu dönüşler almanız gayet muhtemel. Buradaki avukatlar sadece bir örnek. Dilerseniz küçük işyerleri ile de görüşerek kendilerine web sitesi oluşturma karşılığında ücret alabilirsiniz.