Günümüzde en popüler para kazanma yollarından birisi haline gelen freelance çalışma sistemi, her geçen gün pek çok yeni kişinin tercihi olmayı sürdürmektedir. Zira özellikle yurt dışı kaynaklı web sitelerinde freelance olarak çalışan kişiler, yeri geldiğinde gerçekten anlamda ciddi paralar kazanabilmektedir. Ancak yurt dışı sitelerinde freelancer olarak çalışmanın olumlu olduğu kadar olumsuz bazı yönleri de vardır ki bunlar arasında ilk sırada yapılan işlerin karşılığında ödeme alma zorlukları gelmektedir. Buna göre freelancer olarak en güvenli yurt dışından para alma yöntemlerini merak eden kişilere en güvenilir yurt dışı ödeme seçeneklerinden bahsedilebilir.

Freelancer Çalışanlar İçin Yurt Dışından Ödeme Alma Yöntemleri

Pek çok kişinin de bildiği gibi dünyaca ünlü ve Türkiye’de de pek çok kişinin tercihi olan Paypal’ın 2016 yılında ülkemizden çekilmesinin ardından yurt dışından ödeme alma konusunda büyük bir boşluk oluşmuştu. Ancak daha sonra popülerleşen bazı ödeme yöntemleri sayesinde yurt dışından para almak oldukça kolay bir hale gelmişti. Buna göre an itibariyle en popüler yurt dışından ödeme alma yöntemlerine kısa kısa başlıklar halinde değinmek mümkündür.

Payoneer

Paypal’ın en önemli alternatifi olarak ortaya çıkan Payoneer, günümüzde freelancerler için en değerli yurt dışından para alma yöntemlerinden birisidir. Envato, Upwork ve Fiverr gibi sistemlerde gönül rahatlığı ile kullanılabilen Payoneer, Çin, İngiltere ve Amerika gibi farklı pek çok ülkede, ülke içerisinde banka hesabı açılmasına olanak vermesi nedeniyle de oldukça popülerdir.

Transferwise

Uluslararası ödeme alma ve ödeme yapma seçeneklerinden birisi olan Transferwise’nin müşteri potansiyeli her sene artmaya devam etmektedir. Birbirinden farklı 29 adet para birimi üzerinde oldukça düşük işlem ücretleri ile freelancerler için en avantajlı yurt dışından para alma yöntemleri arasında yer alan Transferwise’ye üye olmak ise tamamen ücretsizdir. Mantık olarak Payoneer ile aynı şekilde çalışan Transferwise’de Payoneer’e benzer şekilde yabancı ülkelerde kişilere özel banka hesapları açmak da mümkündür.

Payza

Paypal’a oldukça benzer bir mantık ile faaliyet gösteren Payza, tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde de freelancer çalışma sisteminde yurt dışından para almak için en çok tercih edilen seçenekler arasında gelmektedir. Son derece kolay kullanım olanakları ile müşterilerini memnun eden Payza’nın tüm dünya üzerinde sık sık kullanıldığı söylenebilmektedir.

Skrill

Freelancerler için yurt dışından ödeme alma konusunda en iyi seçeneklerden birisi olarak ön plana çıkan Skrill, Paypal’ın Türkiye’den çekilmesinin ardından popülerliği gittikçe artan para transferi adreslerindendir. Yurt dışına ödeme yapma ya da yurt dışından ödeme alma konusunda sorunsuz hizmet veren Skrill’in ara yüzünün Türkçe olması ise bu adresin kullanımını oldukça kolay bir hale getirmektedir. Skrill’de Türkiye’de bulunan banka hesaplarına SWIFT kodu eklenerek çok basit bir şekilde ödeme alınabilmektedir.

Webmoney

En çok da Rusya’da tercih edilen Weboney, hem para gönderme hem de para alma konusun en iyi transfer adreslerinden birisi olarak dikkat çekmektedir. Webmoney’de yurt dışından para almak için hem para gönderecek hem de para alacak olan kişilerin Webmoney’in resmi web sitesine üyelik oluşturmaları gerekmektedir.

Neteller

Skrill kadar popüler olan ve bugün pek çok yurt dışı kaynaklı online alışveriş sitesinde de kullanılan Neteller de yine diğer ödeme yöntemleri gibi en çok tercih edilen sistemler arasında ilk sıralarda gelmektedir.

EcoPayz

Ülkemizdeki müşteri potansiyelini her geçen gün arttıran Ecopayz, freelance çalışan kişiler için ödeme alma yöntemleri içerisinde kolay kullanım ve hızlı transfer olanakları ile en sevilenlerinden birisidir. Yurt dışından ödeme alma olanakları dışında pek çok bahis sitesinde de en çok tercih edilen para transfer seçeneği olan Ecopayz’ın kendi adını taşıyan özel bir kredi kartı da mevcuttur. Bu kart sayesinde EcoPayz kullanıcıları, ATM’lerde ya da internet üzerinde kolaylıkla ödeme alma ve ödeme yapma işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.