Bugünkü yazımızda Youtube para kazanma hakkında sizleri bilgilendirmeye ve Youtube’dan nasıl para kazanılır, Youtube para kazanmak için ne yapmalıyım gibi sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız.

Youtube Para Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Youtube artık birçok kişi için gelir kapısı duruma geldi ve bu platformdan para kazanmak sanıldığı kadar da zor değil. Youtube para kazanma aşamasına geçebilmek için öncelikle kendinizi tanımanız gerekiyor. Daha sonrasında da kendinize bir yol haritası çizmelisiniz. Eğer sosyal medya sitelerine düşüp meşhur olacak kadar şanslı değilseniz sabırlı olmanız gerekiyor. Youtube’a başlayan hiçbir kişinin yüklediği videolar direkt olarak milyonlarca kişi tarafından izlenmeye başlamadığını aklınızdan çıkarmayın. Youtube para kazanma aşamasına gelebilmek için öncelikle aşağıda listelenen başlıklara dikkat etmeniz gerek. Başlıkları daha da açarak size açıklamaya çalışacağım.

  • Diksiyonunuza dikkat etmelisiniz: Youtube’da para kazanma seviyesine gelebilmiş kanalların birçoğunda konuşan kişiler genelde diksiyonuna yani konuşmasına oldukça dikkat eden kişiler bulunmaktadır. Bu sayede insanlar videoyu izlerken laf kalabalığından veya gereksiz cümlelerden sıkılmıyorlar. Bu da Youtube para kazanma yolunda oldukça önemli bir faktör.
  • Yükleyeceğiniz videolar ne uzun, ne de çok kısa olmalı: İnsanlar genelde yazı okumaktan sıkıldığı için Youtube platformunda sorularına yanıt bulabilmek istiyorlar. Bu yüzden eğer içeriklerinizde birtakım sorunlar hakkında yanıt bulmaya çalışıyorsanız. Kısa sürede sorunun cevabını net bir şekilde açıklamanız gerekiyor. İnsanlar içeriklerinizi beğendiği taktirde kanalınıza abone olarak yüklediğiniz videoların daha çok izlenmesini sağlayacaktır. Eğer oyun videoları çekmeyi planlıyorsanız süreye belirli bir kısıtlama getirmeniz zor olacaktır. Eğer böyle bir durumdaysanız videolarınızda insanları sıkmamalı ve keyifle izlemelerini sağlamak amacıyla sürekli olarak aksiyon içerisinde olmalısınız. Bu sayede Youtube para kazanma olasılığınız daha yüksek olacaktır.
  • Kitlenizin İsteklerini Karşılayın: Youtube kanalınıza her telden videolar yüklemek yerine tek bir noktaya odaklanarak Youtube para kazanma şansınızı arttırmalısınız. Eğer oyun videoları çeken bir kanala komik videolar yüklerseniz izlenme sayısı az olacak ve hatta bu işlem sizin abone kaybetmenize bile yol açacaktır. Bu yüzden kitlenizi doğru bir şekilde analiz etmeli ve onların sizden talep ettiği türden videolar yüklemelisiniz.
Youtube para kazanma yolları

Youtube para kazanma yolları hakkında

Youtube Para Kazanma Özelliğini Aktif Etme

Youtube yeni getirdiği şartlar sayesinde insanların yüklediği videolardan para kazanması için kanallarının birtakım kriterlere uymasını istemektedir. Bu kriterle uymayan kanalların para özelliği açılmayacağı için YouTube para kazanma aşamasına daha geç gireceklerdir. Bu şartlar ise aşağıda listelenmiştir;

  • Kanalda en az 1000 abone bulunmalı
  • Kanalda yüklenen videolar 1 yıl içerisinde en az 4000 saat izlenmeli.

Bu özelliğin sebebi de reklam verenler olarak belirtiliyor. Kanalların önceden daha kolay yolla para kazanma özelliğini açabildiği için reklam verenlerin reklamları da nefret içerikli yani istemedikleri türden videolara denk gelebiliyordu. Reklam verenlerin bu olayı Youtube yetkililerine anlatmasının ardından da böyle bir karar verildi.

Youtube Videolarının Daha Fazla İzlenmesini Sağlamak

Youtube’da videoların daha öne çıkması için birçok farklı kriter Youtube sistemi tarafından değerlendirilmeye alınmaktadır. Bu yüzden de Youtube videolarınızın daha fazla izlenmesini sağlamak için birtakım şeylere dikkat etmelisiniz. Bu sayede de Youtube para kazanma verimliliğinizi arttırabilirsiniz. Eğer Youtube videolarınızın daha fazla izlenmesini sağlamak istiyorsanız aşağıdaki kriterlere dikkat edebilirsiniz.

  • Video Başlığı: Yüklemiş olduğunuz videolara başlık koyarken insanların video hakkında fikir edinebilmesini sağlamalısınız. Video başlığı okunduğunda direkt olarak videonun içeriği anlaşılmalıdır. Doğru bir video başlığı insanların ilgisini çekip videonun daha fazla izlenmesini sağlayacağı için Youtube para kazanma yolunda daha emin adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır.
  • Video Açıklaması: Videonun açıklama alanında kısaca kendiniz hakkında bilgi verebilir veya sosyal medya hesaplarınızı paylaşarak insanların sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede insanların daha sonrasında sizin videolarınızdan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Anahtar Kelime: Youtube para kazanma işini ciddi bir şekilde yapmak istiyorsanız videolarınızda doğru anahtar kelimeyi seçmeniz gerekmektedir. Anahtar kelimeler, insanların belirlemiş olduğunuz kelimeyi aradığında sizin videolarınızın önerilmesi için oldukça önemli bir faktördür. Bu yüzden bu adımı kesinlikle atlamamalısınız. Doğru anahtar kelime analizini yaptığınız taktirde Youtube para kazanma yolunda önemli bir ilerleme sağlayabilirsiniz.
  • Video Görseli: Video görselleri video hakkında fikir edinebilmek için oldukça önemli bir faktördür. Bu yüzden de videonuz için ilgi çekici bir görsel tasarımı yapmalısınız. Bu videolarınızın daha çok izlenmesini ve abone kazanmanızı sağlayacaktır.

Makalede anlatılmış olan tüm ayrıntılara dikkat etmeniz halinde Youtube para kazanma yolunda önemli bir ilerleme sağlayacağınızı söyleyebilirim. Tek yapmanız gereken sadece biraz sabretmek ve pes etmemek.