Telefonun bazı yerlerde çekmemesi nedeniyle cihazda oluşan şebeke sorunları bazen can sıkıcı bir hal almaktadır. Telefon şebeke sorunu nasıl çözülür ? Şebeke hatası ve telefon çekmiyor sorunlarının çeşitli nedenleri olabilir. IMEI hatası veya cihazın farklı bir ülkeden satın alınması bile bu sorunların çıkış nedenlerinden bazılarıdır. Akıllı cihazların sıklıkla yaşadığı şebeke sorunlarının sebeplerine ve bu sorunları nasıl çözeceğimizi geçelim.

 

Telefon Şebeke Sorunu Neden Olur ?

Her cihaz için geçerli nedenler olmasa da yüzde 90 ihtimalle sorunların kaynakları aynıdır. Telefon şebeke sorunu neden olur ? Bazen konum nedeniyle telefonların çekmediğine sizde şahit olmuşsunuzdur. Özellikle metro ve kalabalık alanlarda insan yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde baz istasyonları yetersiz kalmaktadır.

 

Hatta buna ek olarak konser alanları ve miting tarzındaki yoğun bölgeler bunlara örnek gösterilebilir. Fakat durumun bununla alakası yok ise sorun IMEI hatası sebebiyle bile karşınıza gelecektir. Ayrıca operatör bazlı bile telefon çekmeme sorunu görülmektedir. Şebeke sorunlarının ana nedenlerini kısaca bu klasik bilinen sorunlar oluşturmaktadır.

 

Telefon Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür ?

Bildiğiniz tüm yöntemleri denediniz. Fakat bir türlü telefonunuzdan kaynaklanan şebeke sorunlarını çözemediniz mi ? Endişe etmeyin sizin için derlediğimiz şebeke sorunu rehberimizin ayrıntılarını detaylı olarak denemeniz tavsiye edilmektedir. Telefon şebeke sorunu nasıl çözülür ? Aşağıdaki maddeleri atlamadan okumanız gerekiyor.

Telefon Şebeke Sorununun Çözümü

l Akıllı cihazınızın sim kartınızı okuduğunu kontrol etmeniz gerekmektedir.

l Telefon sağ üst alanında sinyal gücünün birden fazla olması sim kartı okuduğu anlamına gelecektir.

l Yanlışlıkla bazen telefonda istemeden uçak modunu açtığımız oluyor. Eğer böyle bir durum varsa öncelikle bunu kontrol edin. Ayarlar – Uçak modu alanından açıksa kapatmanız gerekmektedir.

l Telefonda sorun uzun bir süre boyunca devam ediyorsa, öncelikle telefonu yeniden başlatmanız önemlidir.

l Şebeke yok hatasının devam etmesi halinde özellikle sim kartın başka bir cihaz üzerinde denenmesi gerekmektedir. Belki de bütün bu hatalara sebep olan sim kartınızın kendisi olabilir. Eğer farklı bir cihazda bir sorun olmadığı görünüyorsa, sim kart maalesef arızalanmıştır.

l IMEI numaranızı kontrol etmenizde gerekebilir. Çünkü bazı cihazların IMEI numaralarının kopyalandığı son zamanlarda görülmektedir. *#06# kombinasyonu ile telefonunuzun IMEI kodunu öğrenmeniz gerekmektedir. IMEI ile ilgili bir sorun varsa özellikle şebeke sorunu yaşanacaktır.

l Android cihazınız 4g ile çalışıyorsa, bulunduğunuz konumda 4g bağlantı bulamadığında farklı baz istasyonlarına geçmeye çalışacaktır. Özellikle 3g ve çeşitli bağlantı noktaları ile tekrar denemeniz önerilmektedir. Ayarlar – Bağlantılar – Mobil Ağlar ve ardından şebeke modu alanı izlenmelidir. IOS cihazlar içinde geçerlidir.

l Burada gireceğiniz alan içerisinde ayarlar – bağlantılar – mobil ağlar – ağ operatörleri ve ağları arama yoluna gitmeniz gerekmektedir. Uygun ağlardan birini seçin ve ilerleyin.

l Bütün yolları deneyen ve hala telefon şebeke sorunu ile karşılaşan cihaz kullanıcıları tek çare telefonu fabrika ayarlarına döndürmelidir. Fabrika ayarlarına geri dönülmesi için ayarlar – genel yönetim – sıfırla – orijinal ayarlara dön yolu izlenmesi gerekmektedir.

l Tüm bu yöntemler telefonunuzun şebeke sorunu hakkında bir neticeye ulaşmadıysa, kesinlikle bir teknik servise götürülmesi gerekmektedir. Sorun cihaz içerisinde bir mekanizmanın çalışmamasından kaynaklanabilir.