Merkez bankası tarafından birkaç ay önce duyurulan FAST sistemi ile mail, T.C. Kimlik veya telefon numarasına para transferi yapmak artık mümkün. Henüz tam anlamıyla tüm bankalarda aktif olarak bulunmayan bu özelliğin 2021 çeyreğine kadar tamamen tüm Türkiye genelinde kullanılması bekleniyor. Sizler de bu özellik ile artık mesai saatleri dışında da tüm bankalara mail ve telefon numarası yoluyla para transferi yapabilirsiniz.

FAST İle Nasıl Para Gönderilir?

Uzun zamandır beklenen bir bankacılık özelliği olan geceleri ve hafta sonları da para gönderme ve alma sonunda geliyor. İsmi FAST (Fonların Anlık Ve Sürekli Transferi) olarak belirlenen sistem ile nasıl para gönderilir konusuna açıklık getirmek istiyoruz. Bu sayede sizler de konuya daha hakim olabilir ve aklınızdaki soru işaretlerine cevaplar bulabilirsiniz.

Mesai Saatleri Dışında EFT Yapmak Artık Mümkün

FAST İle Para Transferi Yapmak İçin Şartlar Nelerdir?

  • Hem karşı tarafın, hem de kendi bankanızın bu sistemi desteklemesi gerekli
  • Para alacak kişi hesabına mail veya telefon numarası ile ödeme alma onaylarını yapmalıdır

Eğer telefon numarasına, mail adresine veya T.C. Kimlik Numarasına para göndermek istiyorsanız her iki banka da FAST sistemini desteklemelidir. Eğer tüm şartlara uyuyorsanız sizler de bu sistemin sizlere sunduğu imkanlar çerçevesinde dilediğiniz gün ve dilediğiniz yerde sorunsuz bir şekilde para gönderebilir veya alabilirsiniz.

Telefon Numarasına EFT / Havale Yapma

Cepbank tarzı sistemlerle telefon numarasına para transferi yapmak aslında mümkündü. Ancak FAST sisteminin sunduğu özellik ile artık karşı taraftan uzun IBAN numaraları istemenize gerek kalmayacak. Karşı tarafın o banka için kayıtlı telefon numarasını bilmeniz halinde 7/24 para transferi yapabilirsiniz. Ancak belirtildiği gibi karşı tarafın o bankada telefon numarasını onaylamış olması gerekmektedir. Aksi taktirde tutar tarafınıza iade edilir veya hata ile karşılaşabilirsiniz.

Mail Adresine EFT / Havale Yapma

Uzun zamandır beklediğimiz birçok özelliği bünyesinde barındıran FAST sistemi ile artık mail adreslerine de EFT / Havale yapabilirsiniz. Tıpkı telefon numarasına para gönderdiğiniz gibi bu sistemde de tüm işlemler kısa sürede onaylanmaktadır. Ancak karşı tarafın kullandığı bankada mail adresini doğrulamış olması gerekiyor. Eğer tüm şartlara uyuluyorsa 7 gün 24 saat mail adresi bilgisi ile para transferi yapabilirsiniz.

T.C. Kimlik Numarasına EFT / Havale Yapma

FAST’ın bizlere sunduğu en büyük diğer özelliklerden birisi de T.C. Kimlik Numarasına sorunsuz bir şekilde EFT veya Havale yapılabilmesidir. Bu özellik karşı taraf T.C. Kimlik Numarasını paylaşmak istemeyeceği için daha çok aile fertleri arasında işe yarayacak gibi görünüyor. Ancak yine de büyük bir kolaylık ve hız kattığını söyleyebiliriz. Bu sayede artık uzun IBAN numaralarını istemek tarihe karışacaktır.