İnternet ortamındaki en etkili reklam yöntemi satış ortaklığı yani Affiliate’dir. Genellikle İngilizce adı ile ‘Affiliate’ olarak kullanılan satış ortaklığı nedir, nasıl yapılır, satış ortaklığı veren Türk siteleri hakkında aklınıza takılabilecek tüm sorulara yanıtlar bulmaya çalışacağız.

SATIŞ ORTAKLIĞI – Affiliate NEDİR?

Öncelikle satış ortaklığı fiziksel yada sanal bir satış yapan bir internet sitesi için en etkili müşteri bulma yöntemidir. Satış ortaklığında, fiziksel yada sanal ürün satış yapan ana internet sitesi için bir bağlantı oluşturulur ve bu bağlantı yayıncıya aktarılır. Bu bağlantı üzerinden gelecek her müşteri, belirli sistemler aracılığıyla takip edilir. Bu müşteri, söz konusu bağlantı üzerinden bir ürün satın aldığı vakit, yayıncıya önceden belirlenen bir komisyon tutarında ödeme yapılır. İnternet üzerindeki affiliate sistemlerinin neredeyse tamamı böyle çalışır.

Satış ortaklığı kısaca bir pazarlama yöntemidir. Bir yayıncı, satış ortaklığı veren bir platforma müşteri bulmaya çalışır. Müşteri bulunabilecek çok farklı yöntemler bulunuyor. Bunlara ayrıca değineceğiz.

Affilite sistemi kısaca şöyle çalışır:

affiliate

SATIŞ ORTAKLIĞI VEREN TÜRK SİTELER

Türkiye’de satış ortaklığı (Affiliate) veren birçok e-ticaret platformu bulunmaktadır. Bu internet siteleri aracılığıyla sermayesiz bile çok ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Herkesin kullandığı yolu kullanmak yerine alternatifler düşünün, yaratıcı olun ve girişimcilik yeteneklerinizi kullanın. Kısa vadede çok ciddi satışlar elde etmeyi hayal etmek yerine, zamana yayın ve düzenli gelir elde etmeye çalışın. İşte değerlendirebileceğiniz Affiliate veren Türk siteleri…

1. BILETIX

Öneri: 10/9
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
Türkiye’nin en büyük online bilet platformu Biletix, affiliate vermektedir. Bilet satışlarından komisyon kazanılıyor.

2. SIGORTAM.NET

Öneri: 10/9
Başvuru Paneli: Reklam Action
Hemen hemen bütün sigorta türlerine ilişkin karşılaştırmalı değerlendirmeler sunan Sigortam.net’te affiliate sistemine sahiptir. Platforma yönlendirdiğiniz kullanıcıların sigorta satın almasıyla komisyon elde ediliyor.

3. MANGO

Öneri: 10/8
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
İspanya merkezli alışveriş perakendecileri arasında yer alan Mango, Gelir Ortakları platformu aracılığıyla affiliate vermektedir. Ürün satışlarından yüzde 30’a yakın komisyon elde ediliyor.

4. HEPSİ BURADA

Öneri: 10/8
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
Türkiye’nin en büyük online perakende platformları arasında yer alan Hepsi Burada’da onlarca kategoride yüz binlerce ürüne yönelik satış yapıyor. Mağazaya yönlendirdiğiniz ziyaretçilerin satışlarından, ürünler arasındaki farklı komisyon tutarlarında gelir elde edebiliyorsunuz.

5. ÇİÇEK SEPETİ

Öneri: 10/8
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
Yıllardır en büyük çiçek satış sitesi olan Çiçek Sepeti, affiliate sistemine sahiptir. Web sitelerine, sosyal medyadan satış yapmayı planlayanlara eşsiz fırsatlar sağlanıyor. Ürünler için satış ortaklığından alınan komisyonlar yüzde 30’a yakındır.

6. TURKCELL

Öneri: 10/8
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
Satış ortaklığı sistemine sahip olan telekomünikasyon firmaları arasında yer alan Turkcell, nispeten daha düşük komisyon oranları sunsa da sadece hat satışı değil, birçok ürün satışı için de komisyon sağlıyor.

7. DEFACTO

Öneri: 10/7
Başvuru Paneli: Reklam Action
2003’te kurulduğundan beri ciddi bir yükseliş grafiğine sahip e-ticaret platformuna sahip olan Defacto, ürün satışı başına komisyon sağlıyor.

8. KARACA

Öneri: 10/7
Başvuru Paneli: Reklam Action
Bir Türk giyim markası olan Karaca, ürün satışları başında affiliate sistemi aracılığıyla komisyon ödemektedir. Ürün gruplarına göre komisyon oranları yüzde 5 ila 30 arası değişiklik gösteriyor.

9. MORHIPO

Öneri: 10/9
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
2011 yılında Boyner Holding tarafından kurulan e-ticaret platformu Morhipo’ya yönlendirdiğiniz kullanıcıların ürün alması durumunda aldığınız komisyon bedeli ortalama yüzde 20 civarındadır. Birçok ürün grubu için destek veren e-ticaret platformu özellikle sosyal medyadan satış yapmayı planlayanlar için dikkat çekici ürünler ve kampanyalar barındırıyor.

10. N11

Öneri: 10/10
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
Kurulduğu 2013 yılından itibaren Türkiye’de e-ticaret sektörünün en hızlı büyüyen markaları arasında yer alan ve milyonlarca ürün barındıran N11’de affiliate sistemine sahiptir. Hemen hemen her satış ortaklığı yapan kullanıcının kesinlikle göz atması gereken bir sisteme sahip olan N11’de ciddi komisyonlar kazanma fırsatına sahipsiniz.

11. TEKNOSA

Öneri: 10/7
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
Sabancı Holding güvencesiyle Türkiye’nin en çok tanınan teknoloji mağazası Teknosa’nın e-ticaret platformuna yönlendirdiğiniz müşterinin alımlarından komisyon elde edebiliyorsunuz. İnternette en çok satılan teknoloji ürünlerinin tamamını barındıran e-ticaret platformu aracılığıyla ciddi bir gelir kazanabilirsiniz.

12. TRENDYOL

Öneri: 10/7
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
Sık sık yaptığı kampanyalar ile moda e-ticaret sektörünün en çok tercih edilen platformu Trendyol’da satış ortaklığı fırsatı sağlıyor.

13. LİDYANA

Öneri: 10/6
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
Kadın, erkek ve çocuk giyim konusunda eşsiz kampanyalar ve dikkat çekici ürünler sunan Lidyana’nın da affiliate sistemi bulunuyor. Platformun affiliate sistemi başvuruları Gelir Ortakları aracılığıyla alınıyor.

14. ATLASJET

Öneri: 10/6
Başvuru Paneli: Gelir Ortakları
Havayolu sektöründe tercih edilen firmalar arasında yer alan Atlasjet üzerinden sattığının biletlerden komisyon kazanabilirsiniz. Firma bilet satışları başına yüzde 20’ye yakın komisyon sağlıyor.

15. IKEA

Öneri: 10/6
Başvuru Paneli: Reklam Action
İsveç merkezli dünyanın en çok bilinen mobilya mağazaları arasında yer alan Ikea’nın da affiliate sistemi bulunuyor. Platformun web sitesine yönlendirdiğiniz müşterilerin siparişlerinden gelir elde edebiliyorsunuz.

16. BANK POZİTİF

Öneri: 10/6
Başvuru Paneli: Reklam Action
Bir bankaya müşteri kazandırabilecek kadar kaliteli bir trafiğe sahipseniz, değerlendirmeniz gereken fırsatı Bank Pozitif sunuyor.

17. ALDİDO

Öneri: 10/6
Başvuru Paneli: Reklam Action
Alternatif bir e-ticaret affiliate sistemi arayanlar için tercih edilebilir. Ürünlerdeki komisyon oranları muadillerine göre daha yüksektir.

18. FILMBOX

Öneri: 10/5
Başvuru Paneli: Reklam Action
Son dönemde internetten film izleme konusunda birçok platform açıldı. Bu platformlar arasında sıyrılan FilmBox ayrıca affiliate sistemine sahiptir. Siteye yönlendirdiğiniz ziyaretçinin ücretli üyeliklerinden para kazanabiliyorsunuz.

19. NETD

Öneri: 10/6
Başvuru Paneli: Reklam Action
Doğan Holding’in dizi, film izleme platformu olan NetD’ye yönlendirdiğiniz ziyaretçilerin ücretli içerik izlemesi karşılığında gelir kazanabiliyorsunuz. Platformda çeşitliliğin çok fazla olması nedeniyle komisyon kazanma ihtimaliniz çok yüksek.