İnstagram arama geçmişini temizleme özelliği oldukça yaygın olarak kullanılan bir özellik haline gelmiştir. Son zamanların oldukça popüler olan İnstgram uygulaması, App Store veya Play Store’ dan indirilip kullanılan bir paylaşım uygulamasıdır. Uygulama, kullanıcıların medya yüklemesine izin verir. Medyalar filtrelerle, hash Tagler ve coğrafi etiketleme ile düzenlenebilir. Gönderiler herkese açık olarak ya da daha önce onaylanmış takipçilerle paylaşılabilmektedir. İnstgram’ ın bir özelliği de arama kısmından kullanıcılar, sayfalar, etiketler aratabiliyor olmamız. Uygulamanın kullanıcıları, uygulama üzerinden arattığı hesaplara, sayfalara ve kişilere baktıktan sonra bu arama sonuçlarını başkalarının görmesini istemeyebilir. Arama geçmişini silmek burada önem kazanmaktadır. Arama geçmişinin nasıl temizleyeceğini birçok kullanıcı bilmemektedir.

İnstagram Arama Geçmişi Temizleme

İnstagram arama geçmişini temizleme özelliği bilgisayar veya akıllı telefonlarınız üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. İlk olarak telefonunuz üzerinden İnstgram arama geçmişi silebilmek için uygulanması gerekenler şu şekildedir;

 • Öncelikle akıllı telefonunuzdan uygulamayı açınız.
 • Daha sonra sağ en alt köşede bulunan alana tıklayarak profilinizin olduğu sayfaya tıklayın.
 • Profilinizin bulunduğu sayfadaki sağ üstte bulunan üç çizgiye tıklayarak en başta çıkan ayarlar bölümüne gidin.
 • Ayarlar menüsünde güvenlik yazan kısma tıkladıktan sonra en alt kısımda arama geçmişi yazan seçeneğe gidin.
 • Son olarak bu kısımda daha önce arattığınız hesaplar karşınıza çıkacaktır.
 • Dilerseniz silmeyi istediğiniz hesapların yanındaki çarpı işaretlerine basarak tek tek silerek temizleme işlemi yapabilir ya da sağ üst köşede bulunan tümünü temizle seçeneğine gelerek, Instagram arama geçmiş listesini tamamen temizlemeniz mümkündür.

İnstagram arama geçmişini temizleme özelliği hayata geçirmek için telefon kullanmanız şart değil. İkinci bir yol olarak benzer şekilde bilgisayarlarınız üzerinden de instagram geçmişini silmek mümkün olacaktır. İşte yapmanız gerekenler;

 • İlk olarak bilgisayarınız üzerinden profilinize giriş sağlayın.
 • Giriş yaptıktan sonra sağ üstte bulunan profil bölümüne tıklayın.
 • Daha sonra bu kısımda yer alan profili düzenle seçeneğine gelerek seçtiğinizde açılan sayfada çeşitli kategoriler karşınıza çıkacaktır. Sol tarafta bulunan bu menü içerisinde yer alan “Gizlilik ve Güvenlik” yazan alana tıklayınız.
 • Bu sayfa içerisinde en alt kısımda  “Hesap Verileri” yazan bağlantıya tıklayarak  “Hesap Verilerini Görüntüle” bağlantısına ulaşacaksınız.
 • Sayfanın en alt bölümünde yer alan “Arama Geçmişi” bağlantısında yer alan “Tümünü Gör” bölümüne tıklıyoruz. Bu adımlardan sonra, karşınıza arama geçmişinizin yer aldığı bir sayfa çıkacak. “Arama Geçmişini Temizle” seçeneğini seçerek işleminizi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.