Yaklaşık 25 yıldır Adalet ve Kalkınma Partisi yönetiminde olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu bir ihalenin raporları oldukça dikkat çekici. Açıklanan resmi bilgi ve dekontlara göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir internet sitesinin hazırlanması için tamı tamına 11 milyon 81 bin 992 TL ödeme yapıldığı ortaya çıktı. Bunun ardından da sosyal medyada haber ile ilgili birçok komik yorum yapıldı.

Bir Web Sitesi 11 Milyon TL Eder mi?

Sadece belediyenin kullanacağı ve herhangi bir işleve sahip internet sitesi için 11 milyon TL’den fazla para harcandı. Peki bir web sitesi 11 milyon TL eder mi?

Aslında bu soruya verilecek tek cevap tabii ki de etmez olacaktır. Eğer söz konusu internet sitesi e-devlet gibi kapsamlı ve üst düzey öneme sahip olsaydı bunun hakkında tartışma yapılabilirdi. Ancak belediyenin kullanacağı bu internet sitesinde hiçbir üst düzey fonksiyon bulunmuyor. Bu yüzden de işin arkasında bir şaibe olduğu ortada. Aşağıdaki resmi belgede internet sitesinin yapılması için yapılan ihale sonucunda taraflara ödenen para net bir şekilde gösterilmiştir.

İBB 11 milyon TL internet sitesi, İBB internet sitesi maliyeti

İBB 11 milyon TL internet sitesi, İBB internet sitesi maliyeti

Resimde bahsi geçen şirketin ismi net olarak görünmese de alt kısımda internet sitesinin yapılması için şirkete ödenen parayı görebilirsiniz. Hizmet için şirkete 11 milyon TL’den fazla para ödenmiştir. Ancak bu hesaplamada KDV değerleri hariç tutulmuş. Onlar da eklendiği taktirde fiyat çok daha yukarılara çıkıyor.

Bu Şirket Neyin Nesi?

Peki bir internet sitesi tasarımı için 11 milyon TL ödenen şirket neyin nesi?
Söz konusu olan 11 milyon TL’lik ihaleyi İstanbul Dijital Medya Ticaret Anonim Şirketi alıyor. Bu şirket Medya A.Ş. olarak bilinmekte. Medya A.Ş. genel müdürü incelendiğinde ise tüm taşlar yerine oturuyor.

Medya A.Ş genel müdürü Abdurrahman Tığ, 7 Haziran 2015 seçimlerinde Bursa’dan Ak Parti milletvekili aday adayı olmuştu. Tarihler 29 Kasım 2017’yi gösterdiği zaman da Abdurrahman Tığ şirketin genel müdürlük koltuğuna oturdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir web sitesi için 11 milyon TL’lik ödeneği üç yıl içinde yapacakken şirketin genel müdürlük görevine bir AKP’li ismin getirilmiş olduğu her şeyi tamamen ortaya koyuyor olsa gerek. Yorum sizde..