Ülkemizde uzun bir süredir faaliyetlerini durdurmuş olan ödeme alma ve gönderme servisi olan Paypal, özellikle freelance çalışan kişiler için yurtdışı işlemlerinde büyük bir kolaylık sağlamaktaydı. Faaliyetlerin ülkemizde durdurulması ile birlikte freelance çalışanlar yeni bir ödeme alma sistemi arayışına gittiler diyebiliriz. Bu yazımızda da tam olarak freelance çalışanlar için paypal alternatifi sitelerin  hangileri olabileceğine dair bir takım bilgiler vereceğim. Bu sayede yurtdışı ödemelerinizi sorunsuz bir şekilde almaya devam edebilirsiniz. Ancak ödeme alacağınız kişilerin yaşadığı ülkede kullanılan servisler ve taleplerine göre bunlar değişebilir elbette.

Western Union

wester union

Freelance çalışanlar için ödeme alma yöntemi Western Union

 

Freelance çalışanlar için paypal alternatifi siteler arasında başta gelen Western Union, özellikle yurt dışında birçok şirket tarafından bilindiği ve daha profesyonel görüldüğü için sıkça tercih edilmektedir. Western Union aracılığı ile yurt dışından ödemenizi almak için tek yapmanız gereken şey hesabınıza bir IBAN numarası tanımlamanız olacaktır. Üstelik Western Union transferlerinde 1.000 dolarlık bir ödeme için sadece %3.5 gibi bir oranda komisyon kestiği için de sıkça tercih edilenler arasında yerini koruyor.

Payeer

Paypal alternatifi payeer

freelance çalışanlar için paypal alternatifi payeer

Bir diğer Paypal alternatifi siteyi de Payeer olarak gösterebiliriz. Payeer özellikle Rusya ve çevre ülkelerinde yaygın olarak kullanılan bir online ödeme alma ve gönderme servisidir. Hatta birçok site de kullanıcılarından ödeme almak ve aynı şekilde ödeme göndermek için hızlı olması nedeniyle Payeer’i kullanmaktadır. Sizler de yurt dışından almış olduğunuz işlerin ücret tahsilatında Payeer aracılığıyla ödeme alabilirsiniz. Kişi veya kurumlar Payeer üzerinden ödeme yapmak için hesaplarına herhangi bir kart aracılığıyla ödeme yapmalı ve sizlerin Payeer hesap numarasına bu tutarı göndermelidir. Sizler de hesaplarınıza gelen bakiyeleri dilerseniz direkt banka hesabınıza çekebilir, ya da R10 gibi Türk webmaster forumları üzerinden komisyonla bakiye bozumu yapan aracıları kullanabilirsiniz. Ancak işlemlerinizi yapacağınız kişilerin kesinlikle ticaret geçmişini kontrol etmeyi unutmayın.

Skrill

freelance çalışanlar için paypal alternatifi skrill

freelance çalışanlar için paypal alternatifi skrill

Freelance çalışanlar için paypal alternatifi servisler arasında son dönemlerde sıkça tercih edilen bir diğer servis de şüphesiz ki Skrill’dir. Yurt dışında internet üzerinden çalışan kişilerin büyük bir bölümünün kullandığı Skrill’de kişi veya kurumlar hesaplarına kolayca bakiye yükleyerek karşı tarafa ödeme aktarabilmektedir. Sizler de çalışmış olduğunuz kişilerin Skrill kullanması durumunda kolaylıkla hesabınıza ödeme alabilirsiniz.

Kart İle Ödeme Alma Servisleri

Ülkemizde özellikle Instagram üzerinden butik veya benzeri şekilde satışlar yapan kişilerin kullanmış olduğu PayTR, İyzico gibi aracı siteler genelde ürün listelemeye veya herhangi bir ürün için oluşturduğunuz ödeme bağlantısı üzerinden müşterilerin kolayca ödeme yapabilmesine olanak tanır. Ayrıca, kişiler bu bağlantılar üzerinden 3D Güvenlik önlemleriyle kartları ile birlikte kolayca ödeme yapabildiği için hem onlar, hem de sizler için büyük bir kolaylık olacaktır. Bu servislerden almış olduğunuz ödemeler genelde ertesi gün hesabınıza tanımlanmaktadır.

Freelance çalışanlar için paypal alternatifi siteleri sizlere gösterdim, ancak bazen kurumlarla çalışmanız gerekebilir ve bu durumda da kurumlar sizlerden fatura kesmenizi talep edebilirler. Bunun için de daha önce yazmış olduğum Freelance Fatura Kesmek konusuna göz atabilirsiniz.