Bitcoin’in Artmasında Etkili Faktörler

Uzun bir süredir düzenli artış grafikleriyle yatırımcısına kazandırmaya devam eden bitcoin, son artışlarla birlikte 11.350 dolar seviyelerine kadar yükselmeyi başardı. Bu artışın bir süre daha devam edeceğini savunan yatırımcı sayısı da azımsanmayacak kadar çoğalmış durumda. Peki bitcoin’in artmasındaki etkili faktörler nelerdir?

Sosyal Medya Devi Facebook’un Kripto Para Girişimi

Tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam eden kripto para çılgınlığının öncüsü olan bitcoin, yakın tarihte gerçekleşen yeni girişimler ile birlikte adını daha da duyurarak kendisine yatırımcı çekmeye devam ediyor. Özellikle son dönemlerde adını sıkça duymaya başladığımız ve sosyal medya devi Facebook tarafından geliştirilen kripto para birimi Libra da insanların dikkatini kripto paralara çeken önemli bir hamle oldu. Bu sayede kripto paralardan haberdar olmayan yüz binlerce insan da kendisini bir anda kripto para dünyasının havasına kaptırdı bile. Facebook’un bu girişiminden destek alarak kendilerine yeni bir yatırım ve gelir kapısı açmayı planlayan birçok kişi bitcoin başta olmak üzere birçok kripto paraya yatırım yapmaya başladı.

Yeni Bir Sıçrama Döngüsü

Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto para yatırımcısını birkaç saat içerisinde bile batırma ya da zengin etme potansiyeline sahip diyebiliriz. Bitcoin de bunu yatırımcısına sıkça yaşatan kripto paralardan birisi. Ancak her ne kadar uzun bir süre yatırımcısını üzüyor gibi görünse de birkaç gün içerisinde yaptığı sıçramalarla sabırlı yatırımcısına her zaman kazandırdığını söylemek yanlış olmaz. Yaşanan 11.300 dolar artışını da buna benzetebiliriz. Sadece 15 günde 44.000 TL seviyelerinden 65.500 TL seviyelerine yapmış olduğu artış da bu sıçrama döngülerinden sayılabilir. Buradan çıkarılacak en büyük ders kesinlikle bitcoin ya da herhangi bir kripto para birimine yatırım yaparken sabırsız davranmamak olacaktır. Bir gecede yaşanan düşüşlerle telaşlı bir şekilde bitcoinlerini elden çıkaran yatırımcılar şuan saçını başını yoluyor olsa gerek. Bu yüzden kripto para yatırımlarında düşüş zamanlarında sabırlı olmalı ve tekrar artışa geçeceğine dair inançlı olmalısınız. Bunun aksi durumlarda ise tüm yatırımını buraya aktarmış kişiler bu tarz düşüşlerde korkudan adeta ecel terleri döktüğü için minimum zarar düşüncesiyle coinlerini satma yoluna gidebiliyor. Ancak bu tarz hamle yapan kişiler sıçrama durumunda kararlarından kesinlikle pişman olacaktır.